Żelazko to bez wątpienia jedno z podstawowych akcesoriów domowych. Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego sprzętu może jednak nastręczyć pewnych trudności, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. Jakie jest najlepsze żelazko i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Spis treści

  W przeszłości wybór sprzętu domowego był dość ograniczony. Jeszcze na początku XX wieku spotykane było żelazko na węgiel. Postęp technologiczny zmienił jednak świat akcesoriów do prasowania i wprowadził rozwiązania związane z elektroniką. Mimo to stare żelazko elektryczne wyróżniało się działaniem „na sucho”, przez co uniemożliwiało zwilżanie ubrań, bez którego dziś praktycznie nie wyobrażamy sobie prasowania. W związku z tym współcześnie rzadko kiedy spotyka się tego typu model – o wiele bardziej popularne stało się żelazko parowe, a ostatnio także najbardziej wydajne z rozwiązań, czyli generator pary.

  Klasyczne żelazko parowe

  Jednym z najbardziej rozpowszechnionych modeli jest żelazko na parę. To klasyczny sprzęt, który umożliwia szybkie prasowanie. Parowe żelazko działa na zasadzie wyrzucania pary wodnej, która w połączeniu z wysoką temperaturą pozwala na dokładne rozprostowanie zagnieceń. Tego typu akcesoria są wyjątkowo poręczne i łatwe w obsłudze. Jakie jednak jest najlepsze żelazko parowe? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od preferencji użytkownika.

  Jakie żelazko kupić? Parametry żelazka parowego

  Dobre żelazko do prasowania powinno odznaczać się odpowiednimi parametrami. Kupując sprzęt, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego moc – im jest wyższa, tym szybsze jest nagrzewanie. Typowe żelazka parowe do stosowania w domu odznaczają się najczęściej mocą od 1800 W do nawet 3200 W. Trzeba jednak pamiętać, że choć żelazko parowe o wyższej mocy szybciej się nagrzewa, pobiera również więcej energii elektrycznej.

  Przy wyborze tego typu sprzętu warto wziąć pod uwagę stały stopień wytwarzania pary wodnej. W przypadku żelazka parowego optymalny zakres waha się najczęściej między 20 a 60 g na minutę. Należy pamiętać, że im jest on wyższy, tym łatwiej wyprasować nawet grube tkaniny. Ponadto dobre żelazko posiada funkcję dodatkowego wyrzutu pary (optymalny zakres to od 80 do 230 g na minutę, choć niektórzy producenci zaczęli oferować nawet 260 g na minutę), która umożliwia rozprasowanie wyjątkowo mocnych zagnieceń.

  Istotny jest również rozmiar pojemnika na wodę. Bardzo dobre żelazko parowe ma zbiornik o pojemności ok. 350 ml. Dzięki temu możliwe jest wyprasowanie dużej liczby ubrań w krótkim czasie, bez konieczności uzupełniania wody.

  W zależności od potrzeb użytkownika można wybrać żelazko bezprzewodowe. Jego zaletą jest swoboda ruchu, natomiast wadą wychładzanie i konieczność odkładania go na specjalny stojak do podgrzewania. Z kolei żelazko z przewodem ogranicza nieco zasięg ruchu, jednak umożliwia stałe zachowanie odpowiedniej temperatury.

  Zastanawiając się, jakie żelazko kupić, warto też zwrócić uwagę na rodzaj stopy. Na rynku dostępne są m.in.:

  • żelazko ceramiczne (dobry poślizg, duża wytrzymałość, trudne czyszczenie),

  • żelazko ze stopą szafirową (dobry poślizg, duża wytrzymałość, łatwe czyszczenie),

  • żelazko emaliowane (dobry poślizg, mała wytrzymałość, trudne czyszczenie),

  • żelazko ze stopą z aluminium i teflonu (dobry poślizg, mała wytrzymałość, łatwe czyszczenie),

  • żelazko ze stopą ze stali (przeciętny poślizg, mała wytrzymałość, szybkie nagrzewanie).

  Ciekawa jest też technologia Durilium AirGlide Autoclean, dzięki której ślizg po tkaninie jest niezwykle dobry, a stopy żelazka nie trzeba czyścić.

  Zobacz także: Czy prasowanie parą jest skuteczne? Jak to robić? 

  Żelazko parowe pionowe, czyli dodatkowe ułatwienie przy prasowaniu

  Kupując żelazko parowe, warto zwrócić uwagę, czy jest to zarazem żelazko do prasowania w pionie. Ta dodatkowa funkcja w znaczący sposób ułatwia utrzymanie w dobrym stanie m.in. firanek czy zasłon. Jest to też praktyczne, gdy chcemy odświeżyć parą sukienkę lub marynarkę. Co ważne, stosując żelazko parowe do prasowania w pionie, eliminuje się ryzyko przypalenia czy nadmiernego wybłyszczenia, ponieważ stopa sprzętu nie dotyka tkanin.

  Czym wyróżnia się żelazko z generatorem pary?

  Coraz częściej spotykanym modelem jest żelazko ze stacją parową, zwane często po prostu generatorem pary, czyli żelazko połączone przewodem z oddzielnym pojemnikiem na wodę i parę. Produkt ten występuje pod różnymi nazwami, np.:

  • żelazko systemowe,

  • żelazko z bazą parową,

  • żelazko z generatorem pary,

  • żelazko ze stacją pary,

  • żelazko z parownicą,

  • żelazko parowe ze stacją,

  • generator pary.

  Czym wyróżnia się dobry generator pary? Tego typu sprzęt jest niezwykle efektywny, jeśli chodzi o rozprasowywanie grubych materiałów i mocno gniotących się tkanin. Dzięki niemu można prasować kilka warstw na raz, co jest niezwykle wygodne np. w przypadku pościeli, a także grubych ubrań (wystarczy wyprasować je z jednej strony). Wszystko dlatego, że żelazko systemowe charakteryzuje się wyjątkowo mocnym wyrzutem pary (stały wyrzut może osiągać np. do 180 g na minutę, a dodatkowy nawet do 600 g na minutę), która wypuszczana jest pod dużym ciśnieniem. Największą zaletą jest jednak fakt, że stosowanie generatora może znacznie skrócić sesję prasowania. Co więcej, żelazko ze stacją pary ma bardzo pojemny zbiornik (zazwyczaj ponad 1 l), dzięki czemu możliwe jest długie prasowanie.

  Przy wyborze żelazka z bazą parową warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak moc, wytwarzanie pary i jej ciśnienie, rodzaj stopy, czas nagrzewania czy pojemność i rodzaj zbiornika (stały lub wyjmowany), a następnie dostosować je do swoich potrzeb. Trzeba też pamiętać, że mimo iż żelazko z generatorem pary to bardzo skuteczne urządzenie do prasowania, jego cena jest wyższa niż w przypadku zwykłego żelazka parowego.

  Jakie żelazko wybrać? Dodatkowe funkcje sprzętu

  Kupując żelazko parowe lub żelazko z generatorem pary, warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe wyposażenie. Podczas codziennego użytkowania sprzętu przydatne mogą się okazać takie funkcje, jak:

  • system antywapienny,

  • funkcja oczyszczania z kamienia,

  • system zapobiegania kapaniu,

  • funkcja strażak.

  Czym powinno wyróżniać się żelazko turystyczne?

  Za oddzielną kategorię można uznać żelazko podróżne. Przy wyborze tego typu sprzętu warto kierować się kilkoma wytycznymi. Najważniejsze, aby kupić małe żelazko o niewielkiej wadze, które łatwo przewozić. Ponadto przydatny może się okazać składany uchwyt oraz przełącznik napięcia. Najlepiej również, aby turystyczne żelazko miało funkcję prasowania w pionie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  11