Dzianina to jeden z najpopularniejszych wyrobów włókienniczych, z którego produkowane są m.in. bluzki, swetry oraz szaliki. Elastyczne oczka sprawiają, że jest ona bardzo rozciągliwa i miękka. Jak powinno wyglądać jej prasowanie?

Spis treści

  Dbanie o odzież polegające na praniu, suszeniu i prasowaniu w odpowiedniej temperaturze pozwala cieszyć się jej nienagannym wyglądem przez długi czas. Aby nie popełnić błędu w pielęgnacji ubrania, należy uważnie czytać informacje znajdujące się na metce. Zarówno tkaniny, jak i dzianiny mogą być wykonane z różnych surowców i dlatego wymagają innego podejścia. Jak prasować wyroby z dzianiny?

  Dzianina – jakie są jej rodzaje?

  Ubrania dzianinowe produkuje się z jednej nitki, która tworzy rzędy oczek. Tego rodzaju wyrób włókienniczy można podzielić m.in. ze względu na rodzaj splotu. Wyróżnia się zatem dzianiny rządkowe (np. dzianina swetrowa, dżersej i dzianina ściągaczowa) oraz kolumienkowe (np. trykot i tiul). Inna klasyfikacja dzieli dzianiny według składu – mogą to być dzianiny z naturalnych włókien roślinnych i zwierzęcych (np. dzianina bawełniana i wełniana) oraz sztucznych (np. dzianina poliestrowa). Każdy z wymienionych rodzajów dzianin wyróżnia się określonymi cechami. Bawełna jest bardzo przewiewna, jednak ma duże właściwości higroskopijne i jest podatna na gniecenie się. Dwie ostatnie cechy są jeszcze bardziej widoczne w przypadku lnu. Wełna bardzo dobrze izoluje i grzeje lub chłodzi w razie potrzeby. Dzianina jedwabna jest doceniana ze względu na swoją miękkość i przewiewność. Jednocześnie jest jednak mało odporna na działanie wody i dość problematyczna w konserwacji. Właściwości wiskozy są zbliżone do bawełny, jednak jest ona nieco mniej trwała. Włókna sztuczne takie jak dzianina poliestrowa są najłatwiejsze w prasowaniu i praniu. Rzadko się gniotą, ale z drugiej strony nie przepuszczają powietrza i często się elektryzują.

  Dzianina dresowa

  Jednym z najpopularniejszych rodzajów dzianin jest dzianina dresowa. Wyprodukowane z niej ubrania nosi się nie tylko podczas treningów, ale również na co dzień. Są one dostępne zarówno w dużych sklepach sieciowych, jak i w kolekcjach znanych projektantów. Dzianiny dresowe zazwyczaj są produkowane z bawełny, czasem z domieszką sztucznych włókien. Dzięki temu mają cechy obydwu materiałów – z bawełny dobrą przepuszczalność powietrza, a ze sztucznych włókien odporność na gniecenie i łatwość prasowania.

  Wyróżnia się dwie kategorie dzianiny dresowej:

  • dzianina drapana – najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji spodni i bluz. Jest bardzo ciepła ze względu na meszek znajdujący się po wewnętrznej stronie. Zwykle stanowi mieszankę bawełny i poliestru, dzięki czemu jest odporna na kurczenie się i odkształcanie. Materiał zazwyczaj jest sztywny i dość gruby.

  • dzianina z pętelką – jej nazwa pochodzi od charakterystycznego wzoru pętelki, który znajduje się po jednej stronie. Tego rodzaju materiał wykorzystuje się do produkcji bluzek i sukienek sportowych. Dzianina pętelkowa zazwyczaj powstaje w wyniku połączenia bawełny i lycry, przez co jest bardzo elastyczna i odporna na gniecenie.

  Jak prasować wyroby z dzianiny?

  Przymierzając się do prasowania, warto podzielić ubrania ze względu na materiał. Należy zacząć od delikatnych rzeczy, takich jak dzianina jedwabna, które wymagają niższej temperatury. Następnie można przejść do grubszych materiałów, przy których zaleca się zwiększenie temperatury żelazka. Jak to wygląda w praktyce?

  • Delikatne dzianiny (jedwab, wiskoza) - używając tradycyjnego żelazka, trzeba ustawić je na maksymalnie najniższą temperaturę (zazwyczaj będzie to około 90℃). Dzianinę tego rodzaju należy prasować na lewej stronie. Jedwab nie wymaga zwilżania – przeciwnie, spryskanie go wodą może spowodować powstanie brzydkich zacieków na powierzchni. Z uwagi na delikatność materiału należy bardzo ostrożnie operować żelazkiem i nie dociskać go zbyt mocno. Śliska powierzchnia sprzyja szybkiemu i płynnemu prasowaniu. W przypadku mocniejszych zagnieceń nie powinno się przytrzymywać żelazka w jednym miejscu. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zwykłej bawełnianej szmatki, którą przykłada się na miejsce zagniecenia i dopiero wtedy przytrzymuje na nim żelazko przez dłuższą chwilę. W przypadku tak delikatnych materiałów jak jedwab warto posłużyć się urządzeniem do prasowania parą. Jest ono zupełnie bezpieczne dla tkaniny, a cały proces prasowania jest bardzo delikatny. Parownica do prasowania powinna być nastawiona na najniższy tryb. W tym przypadku nie ma konieczności przewracania ubrań na lewą stronę.

  • Dzianina wełniana - w tym przypadku najlepiej sprawdzi się żelazko parowe do prasowania w pionie. Warto unikać bezpośredniego kontaktu wełny z rozgrzaną powierzchnią tradycyjnego żelazka – dzięki temu dłużej zachowa ona swój atrakcyjny wygląd. Żelazko parowe jest bardzo wygodne w obsłudze. Podczas prasowania w pionie ubranie może wisieć na wieszaku, a wydobywająca się para dodatkowo odświeży jego wygląd.

  • Dzianina bawełniana - bawełna jest materiałem podatnym na zagniecenia. Z tego względu proces prasowania często trwa znacznie dłużej, niż zakładaliśmy na początku. Ubrania tego typu zazwyczaj można prasować w wysokiej temperaturze. Wszystko zależy od gramatury i ewentualnej obecności dodatkowego materiału w składzie, dlatego zawsze należy czytać oznaczenia na metkach. W przypadku tradycyjnego żelazka zwykle można ustawić temperaturę na 180℃. Prasowanie parowe mocno wygniecionych rzeczy zakłada użycie większej ilości pary niż w przypadku ubrań wykonanych z delikatniejszych materiałów. Wykorzystując urządzenie do prasowania parą, nie ma konieczności powtarzania czynności kilka razy w tym samym miejscu. W przypadku koszul zalecane jest prasowanie w pionie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?