Oświetlenie jest potrzebne w każdym pomieszczeniu. Zarówno w salonie, jak i w sypialni lub kuchni warto postawić na stylowy żyrandol. Niestety, bez względu na rodzaj lampy sufitowej z czasem na powierzchni zaczyna zbierać się kurz i inne zanieczyszczenia. Konieczne jest więc regularne czyszczenie żyrandoli.


 

Spis treści

  Żyrandole wiszące doskonale oświetlają dane pomieszczanie, rozpraszając światło w różnych jego zakamarkach. Mogą być zrobione z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszy się m.in. żyrandol z kryształkami, ze szklanymi kloszami lub materiałowym abażurem. Każdą tego typu lampę sufitową trzeba co jakiś czas wyczyścić. Warto przy tym wiedzieć, jakich środków użyć w zależności od tego, z czego ją wykonano. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod i preparatów żyrandol się nie zniszczy oraz zachowa ładny i stylowy wygląd.

  Jak wyczyścić żyrandol kryształowy?

  Żyrandol kryształowy w salonie lub w sypialni prezentuje się bardzo elegancko. Choć tego typu lampa jest wyjątkowo efektowna, na jej elementach często gromadzi się kurz i inne pyłki. Trzeba więc regularnie ją czyścić. Warto robić to średnio raz w tygodniu. Podstawowa pielęgnacja nie wymaga jednak dużego zaangażowania. Żyrandol z kryształkami wystarczy po prostu otrzeć z kurzu specjalną miotełką wykonaną z piór lub syntetycznego materiału.

  Co jakiś czas żyrandole pokojowe z kryształkami trzeba jednak gruntownie oczyścić. Powinno się to robić raz na w miesiącu lub przynajmniej raz na dwa miesiące. Przed umyciem należy odłączyć lampę sufitową od źródła prądu. Najlepiej również zdjąć ją z sufitu i rozmontować, ponieważ ułatwi to usunięcie zabrudzeń z jej poszczególnych elementów.

  Proces czyszczenia powinno się rozpocząć od wykręcenia żarówek i ich dokładnego umycia. Należy zrobić to przy użyciu miękkiej ściereczki delikatnie zwilżonej wodą. Jeżeli pod wpływem takiego zabiegu zabrudzenia nie znikną, do czyszczenia można wykorzystać wacik kosmetyczny nasączony alkoholem – powinien on poradzić sobie nawet z zaschniętym brudem. Należy pamiętać, że podczas czyszczenia żarówki muszą być całkowicie zimne. Nie wolno też przecierać ich tłustymi środkami czyszczącymi.

  Elementy sufitowych lamp z kryształkami mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest jednak żyrandol metalowy. Aby umyć jego konstrukcję, wystarczy użyć szmatki nasączonej wodą z mydłem. W podobny sposób oczyszcza się żyrandole ledowe z metalowymi elementami. Dobrym zwyczajem jest również wypolerowanie konstrukcji – dzięki temu zachowa ładny połysk. W tym celu należy przetrzeć ją ściereczką zmoczoną w mieszance wody z odrobiną octu (wystarczy łyżeczka octu na litr wody).

  Na koniec trzeba dokładnie oczyścić największą ozdobę żyrandola kryształowego, czyli efektowne i mieniące się kryształki. Najłatwiej umyć je w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego preparatu czyszczącego. Aby uniknąć nieestetycznych zacieków, należy jeszcze opłukać kryształki w mieszaninie wody z octem. Aby nadać im jeszcze większego blasku, można na koniec przetrzeć te elementy wacikiem nasączonym alkoholem. Dzięki takim zabiegom żyrandol z kryształkami będzie prezentował się zjawiskowo przez długi czas. Przed ponownym zawieszeniem go pod sufitem należy sprawdzić, czy wszystkie jego elementy są suche.

  Jak umyć żyrandol kuchenny lub pokojowy ze szklanymi kloszami?

  Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne żyrandole sufitowe często mają szklane klosze. Pięknie prezentują się nie tylko w pokoju dziennym, lecz także w kuchni. Tego typu oświetlenie trzeba poddawać odpowiedniej pielęgnacji. Na największą uwagę zasługuje mycie kloszy. Elementy wykonane ze szkła stosunkowo łatwo porysować, dlatego do usuwania z nich zabrudzeń należy używać delikatnych ściereczek, najlepiej wykonanych z mikrofibry lub bawełny. Zabronione jest też mycie ich środkami z mikrogranulkami, preparatami żrącymi oraz rozpuszczalnikami – grozi to zniszczeniem struktury klosza. Najbezpieczniej sięgnąć po wodę z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Taka mieszanka bez trudu usunie wszelkie zabrudzenia. Zarówno biały, jak i czarny żyrandol warto też wypolerować. Szklane lampy powinno się przetrzeć suchą, bawełnianą szmatką lub zamoczyć w mieszance wody i octu, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

  Jak oczyścić żyrandole pokojowe z abażurami z materiału?

  Ciekawym urozmaiceniem wnętrza jest żyrandol z abażurami wykonanymi z materiału, np. z bawełny lub kretonu. Wyjątkowo istotne jest usuwanie z nich kurzu, który ma tendencję do wnikania w tkaniny. Takie abażury należy więc co tydzień zdejmować i czyścić miotełką. Jeszcze bardziej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie bezworkowego odkurzacza Tefal Air Force 360 Flex Ultimate, który świetnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, zapewniając przy tym filtrację na poziomie 99,9%. Sprzęt ma także odpinane końcówki i dodatkowe akcesoria pozwalające na sprzątanie różnorodnych powierzchni. To niezwykle istotne, ponieważ odkurzając żyrandole, trzeba pamiętać o zastosowaniu cienkiej ssawki i ustawieniu sprzętu na najmniejszą moc, aby wyeliminować ryzyko zniszczenia abażurów.

  Jeżeli wiszące żyrandole są mocno zabrudzone, powinno się dokładniej oczyścić plamy na abażurach. Przed przystąpieniem do mycia, należy sprawdzić, czy producent pozwala na moczenie danego modelu w wodzie. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, trzeba zwilżyć gąbkę w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i lekko szorować nią zabrudzenia. Następnie powinno się spłukać abażury czystą wodą. Aby uniknąć zacieków, można wysuszyć je suszarką do włosów z chłodnym nawiewem.

  Klasyczne i nowoczesne żyrandole – jak myć elementy ich konstrukcji?

  Elementy konstrukcji klasycznych i nowoczesnych żyrandoli mogą być zrobione z rozmaitych materiałów. W zależności od tego, z czego zostały wykonane, należy czyścić je konkretnymi środkami. Żyrandol mosiężny najlepiej myć roztworem wody i spirytusu zmieszanych ze sobą w proporcjach 1:1. Innym sposobem jest zakup preparatu do czyszczenia tego typu materiału. Z kolei żyrandol drewniany warto przetrzeć środkami zawierającymi wosku, a następnie wypolerować. Pozwoli to na dobrą konserwację drewna i odzyskanie jego dawnego blasku.

  Często stosowanym domowym rozwiązaniem jest żyrandol z wiatrakiem. Jego poszczególne elementy mogą być wykonane z plastiku. W takim przypadku należy przecierać je wilgotną szmatką namoczoną odrobiną płynu do mycia naczyń. Z kolei klasyczne żyrandole z kutego żelaza warto co jakiś czas przemywać ściereczką nasączoną naftą.

   

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?