Naturalne tkaniny cieszą się dużą popularnością. Wśród nich ciekawie prezentuje się bouclé. W praktyce jest to raczej nazwa tekstury materiału. Bouclé może być bowiem z różnych tkanin. Mimo to najczęściej powstaje z wełny. W takim przypadku wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Spis treści

  Wełna bouclé cieszy się dużą popularnością zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy. Zrobione z niej ubrania są ciepłe i miękkie, dlatego doskonale sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym. Aby przez długi czas prezentowały się nieskazitelnie, należy odpowiednio o nie dbać. Kluczowe jest pranie i prasowanie bouclé – dzięki przeprowadzeniu tych zabiegów w poprawny sposób tkanina się nie zniszczy i będzie wyglądała jak nowa.

  Co to jest bouclé?

  „Bouclé” to nazwa pochodząca z języka francuskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „kręcony” lub „kędzierzawy”. Te określenia dobrze oddają charakter tego materiału. Bouclé jest bowiem rodzajem mięsistej tkaniny lub dzianiny, która ma bardzo specyficzną, nieregularną strukturę. Produkuje się ją z ozdobnie skręconej przędzy, której powierzchnia pokryta jest zgrubieniami, węzełkami, supełkami i pętelkami o różnej wielkości. Dzięki temu jest niejednorodna, dlatego nie widać na niej szwów. Z tego względu jest lubiana przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z krawiectwem. Ten materiał po prostu wybacza pewne niedociągnięcia w szyciu. Drobne pomyłki i potknięcia są niewidoczne, ponieważ giną pośród wszechobecnych supełków.

  Bouclé jako przędza pętelkowa może być z różnorodnych tkanin i występować w rozmaitych wariantach. Najczęściej jednak do produkcji materiału wykorzystuje się wełnę. Ubrania zrobione z bouclé mają wówczas nie tylko ciekawą fakturę, lecz także są doskonałym rozwiązaniem na chłodniejsze dni.

  Bouclé – tkanina o różnorodnym zastosowaniu

  Materiał bouclé co jakiś czas przeżywa swoisty renesans. Tak naprawdę jednak stanowi klasykę mody już od dawna. Sławę na całym świecie zdobył już w latach 50. XX wieku. Wszystko za sprawą Coco Chanel i zaprojektowanych przez nią słynnych żakietów, które wyróżniały się nietypową, lekko nierówną fakturą. Do dziś stanowią one synonim luksusu i nonszalanckiej elegancji.

  Jako że do produkcji bouclé najczęściej wykorzystuje się wełnę, z materiału, oprócz ciepłych żakietów, garsonek i sukienek, najczęściej szyje się płaszcze oraz szaliki. Mają one bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Dodatkowe supełki i zgrubienia sprawiają, że tkanina staje się jeszcze grubsza i wręcz trójwymiarowa, dlatego świetnie chroni przed chłodem. Oprócz tego wełna bouclé wyróżnia się dużą elastycznością i wytrzymałością. Jest stosunkowo odporna na gniecenie, dlatego jej noszenie jest nie tylko wygodne i komfortowe, lecz także praktyczne.

  Co ważne, materiał bouclé występuje w różnorodnych kolorach i wzorach. Zrobione z niego ubrania mogą więc być zarówno monochromatyczne, jak i mieć modne desenie i printy. Dzięki temu łatwo dostosować je do własnego gustu i preferencji.

  Warto także wiedzieć, że włóczka bouclé stosowana jest nie tylko do produkcji ubrań. Zajmuje ona również ważne miejsce w świecie wnętrzarskim. Wykorzystuje się ją bowiem jako materiał tapicerski i obija nią meble – zarówno kanapy, jak i fotele oraz pufy. Ze względu na charakterystyczną, nieregularną fakturę stanowi ona wówczas ciekawe urozmaicenie wnętrza i nadaje mu ciepła oraz przytulności.

  Bouclé – materiał wymagający specjalnego prania

  Jeśli chodzi o bouclé, tkanina ta wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejszym etapem dbania o materiał jest pranie. Zanim przystąpi się do zabiegu, zawsze należy uważnie przeczytać informacje znajdujące się na metce konkretnego ubrania. Powinna tam znajdować się instrukcja dotycząca usuwania zabrudzeń. W przypadku bouclé bardzo często konieczne jest czyszczenie chemiczne. Należy wówczas oddać odzież do specjalnej pralni.

  Jeśli jednak producent nie zaleca prania chemicznego, ubrania z bouclé można wyczyścić samodzielnie. W przypadku gdy znajdują się na nich plamy, warto zwilżyć je delikatnym szamponem i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie delikatnie zmyć środek wodą.

  W niektórych przypadkach bouclé można także prać w pralce. Przed zabiegiem warto umieścić zrobione z materiału ubrania w specjalnej siatce przeznaczonej do prania bielizny. Sam proces oczyszczania odzieży należy przeprowadzić w niskiej temperaturze (około 30°C), używając do tego programu do tkanin delikatnych. Najlepiej zastosować przy tym płyn do prania wełny. Warto również pamiętać, aby zrezygnować z wirowania.

  Po wypraniu bouclé tkaninę można dodatkowo wypłukać w wodzie z dodatkiem octu. Dzięki temu włókna odzieży staną się bardziej elastyczne. Na koniec trzeba poprawnie wysuszyć ubranie. W tym celu należy ułożyć je na ręczniku, zrolować go i odcisnąć w niego wodę. Trzeba przy tym wystrzegać się wykręcania, ponieważ może to zniszczyć włókna. Następnie należy zostawić bouclé do wyschnięcia – najlepiej w pozycji poziomej.

  Jak prasować bouclé?

  Wełna bouclé zazwyczaj nie wymaga prasowania. Jeśli jednak powstały na niej drobne zagniecenia, można łatwo je usunąć przy pomocy dobrego sprzętu. W tej roli świetnie sprawdzi się np. stacja do prasowania Tefal IXEO Power. Umożliwia ona wygodne rozprostowywanie zagnieceń w trzech pozycjach: pionowej, poziomej lub pod kątem 30°. Dzięki technologii Smart Protect urządzenie jest w pełni bezpieczne dla materiału. Wyróżnia się też dużą wygodą – mocny wyrzut pary oraz precyzyjna końcówka sprawiają, że usunięcie zagnieceń w trudno dostępnych miejscach, np. w okolicach guzików, staje się bardzo proste. Wystarczy jedynie pamiętać, aby prasować bouclé bez dociskania głowicy żelazka. Najlepiej też, aby zrobiona z materiału odzież znajdowała się na miękkiej podkładce i była wywrócona na lewą stronę.

   

  Co ważne, zastosowanie stacji do prasowania to także świetny pomysł na oczyszczenie bouclé. Para wodna wnika bowiem nawet w grubą przędzę i usuwa do 99,9% bakterii i innych zarazków. Dlatego też, jeśli odzież wierzchnia z bouclé nie jest mocno zabrudzona, wystarczy odświeżyć ją przy pomocy takiego sprzętu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3