Płaszcz wełniany dobrej jakości może służyć przez wiele lat. O ponadczasowe kroje należy zatem dbać ze szczególną starannością. Jak pielęgnować i prasować płaszcze, by na długie lata cieszyły oko i ogrzewały w chłodne dni?

Spis treści

    O ubrania z wełny należy odpowiednio dbać. Materiał ten ma wiele zalet, ponieważ jest odporny na pochłanianie zapachów, a wilgoć nie wnika głęboko w jego strukturę. Płaszcze zimowe wełniane są nie tylko wyjątkowo ciepłe, ale również bardzo eleganckie. Wiedza o tym, jak postępować z taką odzieżą, ułatwi jej odpowiednie czyszczenie i konserwację. Wbrew powszechnym opiniom jej pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca ani kłopotliwa.

    Jak prasować wełnianą odzież?

    Prasowanie wełnianych swetrów czy płaszczy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy jedynie pamiętać, aby temperatura żelazka nie była za wysoka, a prasowanie odbywało się przez wilgotną ściereczkę, aby nie zniszczyć miękkiej struktury odzieży. 

    Jeśli ma się do czynienia z tzw. żywą wełną, to pod żadnym pozorem nie wolno jej prasować za pomocą pary. W ten sposób można doprowadzić do sfilcowania się materiału. Najlepiej położyć na materiale dwie warstwy bawełnianych chusteczek i delikatnie przykładać do nich ciepłe żelazko.

    Z kolei w podróży, jeśli nie mamy dostępu do żelazka, płaszcz najlepiej powiesić na wieszaku w łazience. Gorąca para wydobywająca się spod prysznica w trakcie kąpieli rozprostuje włókno. W lekko wilgotną noc wełnianą odzież można też powiesić na balkonie ‒ rano wszystkie zagniecenia powinny zniknąć.

    Generator pary 

    Jeśli ubranie jest mocno wygniecione, zaleca się prasowanie na lewej stronie przy użyciu żelazka parowego, np. Ultimate Pure FV9845. Temperatura sprzętu nie powinna przekraczać 150℃. Ustawienie wyższej temperatury może grozić przybraniem przez wełnę nieestetycznie wyglądającego połysku. Dodatkowo niszczy to delikatne włókna materiału, a całego procesu nie da się odwrócić. Do pojemnika należy wlać wodę destylowaną. Na prasowany materiał powinno się położyć lekko wilgotną ściereczkę, najlepiej z lnu lub bawełny. Żelazko nie powinno sunąć po materiale, a jedynie delikatnie je dociskać, do momentu, aż ściereczka będzie sucha. Do prasowania wełny sprawdzi się także żelazko parowe Ultimate Anticalc FV9788 z filtrem Micro-Calc wyposażone w specjalną antywapienną szufladką. Urządzenie zapewnia perfekcyjne efekty prasowania dzięki potężnemu wyrzutowi pary (do 260 g/min). Świetnie sprawdza się również do szybkiego odświeżania ubrań. Specjalna szufladka Calc Collector zatrzymuje nawet najmniejsze cząsteczki kamienia, dzięki czemu wyrzut pary zawsze jest tak samo intensywny na całej powierzchni stopy żelazka. Filtr Micro-Calc oczyszcza z kamienia prę wytwarzaną wewnątrz żelazka, więc na ubraniach nie pozostają nieestetyczne osady.

    Generator pary

    Płaszcz wełniany można wygładzić również przy użyciu żelazka z generatorem pary. Urządzenie takie jak Pro Express Ultimate [+] GV9610 ma wbudowany podgrzewacz zamieniający wodę w parę wodną pod wysokim ciśnieniem, która następnie dociera do żelazka, gdzie przez jego stopę wnika w tkaninę, powodując jej natychmiastowe wygładzenie. Do wyboru jest pięć różnych programów, dzięki którym można łatwo dostosować intensywność pary i temperatury do rodzaju prasowanej tkaniny. 

    Stacja do prasowania 

    Wełniane płaszcze damskie ze względu na ich długość najwygodniej prasuje się w pionie. Doskonale sprawdza się nowoczesne urządzenie do prasowania IXEO Power QT2020 marki Tefal. Stacja do prasowania to innowacyjne połączenie deski do prasowania i ergonomicznego żelazka z wyrzutem pary. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca i elegancko prezentuje się we wnętrzu. Jest wyposażone w zintegrowaną deskę Smart Board, która pozwala pracować w trzech różnych położeniach: poziomo, pionowo oraz pod kątem 30 stopni. Na desce znajduje się haczyk, gdzie wygodnie powiesimy wełniany płaszcz w celu jego wygładzenia. Istotnym elementem stacji parowej jest również niewielka głowica prasująca. Waży ona dwukrotnie mniej niż tradycyjne parowe żelazko, a dzięki bardzo precyzyjnej końcówce z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak okolice guzików, kieszonki i zakładki. Głowica jest pozbawiona regulacji temperatury, aby jeszcze bardziej ułatwić jej użytkowanie. Dzięki technologii Smart Protect urządzenie samo automatycznie ustawia optymalną temperaturę prasowania, bezpieczną dla wszystkich rodzajów tkanin, nawet tych najbardziej delikatnych i podatnych na uszkodzenie. IXEO Power ma również funkcję auto-off, która po pewnym czasie samoczynnie wyłącza urządzenie. Silny wyrzut pary ze specjalnej głowicy nie tylko skutecznie wygładza odzież, ale również służy do pozbywania się brzydkich zapachów oraz szkodliwych dla zdrowia bakterii z różnych powierzchni ‒ zarówno ubrań, jak i tapicerek mebli czy materaców. 

    Zasady pielęgnacji wełny

    Każdy, kto posiada chociaż jeden wełniany płaszcz, dobrze wie, że nie jest to materiał, który łatwo się brudzi. Nadmierny kurz czy sierść zwierząt można bez problemu usunąć za pomocą szczotki z naturalnego, najlepiej miękkiego włosia. Dobrze sprawdza się również wałek czyszczący. Nie zaleca się częstego prania wełnianych ubrań. Jeśli istnieje taka potrzeba, najlepiej oddać je do profesjonalnej pralni.

    Po długim noszeniu odzienia z wełny na jego powierzchni mogą gromadzić się drobne kłaczki i supełki. Aby nie zniszczyć ciągłości włókien i nie uszkodzić ich struktury, nie zaleca się wyciągania ich na siłę z płaszcza. W celu pozbycia się nieelegancko wyglądających zmechaceń można użyć specjalnej golarki do wełny (lub zwykłej golarki) bądź kostki pumeksu. Lepiej jednak nie pocierać materiału zbyt mocno.

    Po sezonie zimowym wszystkie wełniane ubrania należy przechowywać w szafie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby były one czyste i suche. Płaszcze można zabezpieczyć folią ochronną, dodając woreczek z suszoną lawendą. Najlepiej wieszać je na porządnych drewnianych wieszakach, które bez problemu udźwigną ciężar odzieży.

    Co około pół roku warto sprawdzać też stan ubrań i wietrzyć je. Częstym problemem są mole, które żywią się przede wszystkim naturalnymi włóknami, mimo że nie są zdolne do ich trawienia. Mogą jednak zniszczyć płaszcze i swetry. Warto więc powiesić w szafie specjalne saszetki przeciw owadom, które można kupić w każdej większej drogerii. Sprawdzi się również pachnący roślinny woreczek – mole nie lubią intensywnych zapachów.

    Czego nie robić z wełnianą odzieżą?

    Istnieje kilka czynności pielęgnacyjnych oraz czyszczących, które nie sprawdzają się w przypadku wełnianych płaszczy czy swetrów. O czym trzeba pamiętać?

    • Wełniany płaszcz to odzież, której nie powinno się prać w pralce – silne wirowanie może odkształcić materiał. Najlepiej wybrać wówczas opcję prania ręcznego lub oddać płaszcz do profesjonalnej pralni, gdzie zostanie wyczyszczony w bezpieczny sposób.
    • Do delikatnego prania wełny należy dodać płyn z lanoliną.
    • Jeśli doszło do skurczenia się odzieży, można delikatnie rozciągnąć ubranie, ale tylko wtedy, gdy materiał jest jeszcze wilgotny.
    • Podczas szczotkowania płaszcza należy wykonywać ruchy zgodne z kierunkiem włosa.
    • Należy dokładnie czytać metki dołączone do wełnianych ubrań. Producent zamieszcza na nich instrukcje dotyczące zalecanej pielęgnacji i czyszczenia.

    Zalety wełnianych płaszczy

    Dlaczego kupno wełnianej odzieży wierzchniej to zawsze dobry pomysł? Wełna jest jednym z tych materiałów, które zawsze są w modzie. Klasyczne kroje długich, zimowych płaszczy mogą służyć nawet przez kilka dekad. Ponadto tkanina ta świetnie izoluje przed niskimi temperaturami, nie elektryzuje się i odprowadza wilgoć. Co więcej, nie pochłania zapachów z otoczenia, jest elastyczna i miękka w dotyku. Inną zaletą wełnianych ubrań jest to, że nie gniotą się one tak szybko, jak te wykonane z materiałów bawełnianych czy lnianych.

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?

    1