Ramki na zdjęcia pozwalają na odpowiednie wyeksponowanie fotografii, na których uwiecznione są ważne wspomnienia i miłe chwile. Stanowią też świetny element dekoracyjny, który pozwala na dodanie wnętrzu przytulnego charakteru. Aby prezentowały się odpowiednio, co jakiś czas należy je dokładnie wyczyścić.

Spis treści

  Zarówno ramki na zdjęcia na ścianę, jak i do postawienia na biurku lub komodzie są świetnym rozwiązaniem we wnętrzach urządzonych w praktycznie każdym stylu. W sklepach dostępnych jest ich wiele rodzajów, dlatego bez trudu można znaleźć modele, które najbardziej odpowiadają naszemu gustowi. Warto przy tym pamiętać, że ramki na zdjęcia mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Od tego, z czego zostały zrobione, zależy sposób ich późniejszego czyszczenia.

  Jakie ramki na zdjęcia wybrać?

  Ramki na zdjęcia występują w wielu rozmiarach. Kupując je, warto dostosować je do własnych potrzeb i zastanowić się, jaka wielkość będzie prezentować się w danym pomieszczeniu najlepiej. Oprócz tego mają one wiele różnorodnych kolorów. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza czarne lub białe ramki na zdjęcia, ponieważ prezentują się elegancko, przez co pasują do większości wnętrz. Bez problemu można kupić jednak także czerwone, fioletowe, żółte, niebieskie czy zielone produkty.

  Wybierając ramki na zdjęcia na ścianę lub komodę, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z czego są one wykonane. Najczęściej spotyka się:

  • drewniane ramki na zdjęcia – doskonale pasują do wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim, naturalnym czy rustykalnym;

  • ramki na zdjęcia wykonane z plastiku – dobrze sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych w stylu np. w skandynawskim czy minimalistycznym oraz w pokojach dziecięcych;

  • aluminiowe ramki na zdjęcia – pasują m.in. do nowoczesnych wnętrz;

  • ozdobne ramki na zdjęcia imitujące stare modele (wykonane np. z mosiądzu) – prezentują się wyjątkowo zjawiskowo w mieszkaniach urządzonych w stylu vintage,

  • lustrzane ramki na zdjęcia – pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

   

  Bez względu na to, jakie ramki na zdjęcia się wybierze, należy pamiętać o ich regularnym oczyszczaniu. W innym przypadku mogą stać się siedliskiem kurzu i innych pyłków.

  Czyszczenie ramek na zdjęcia – odkurzanie to podstawa

  Zabierając się za czyszczenie ramek na zdjęcia, w pierwszej kolejności należy je odpowiednio odkurzyć. Zabieg ten należy przeprowadzać bez względu na to, z czego są one wykonane. Podczas cotygodniowych porządków wystarczy omieść je przy pomocy specjalnej miotełki do kurzu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dobrego odkurzacza. Świetnie sprawdzi się bezprzewodowy model Tefal Air Force 360 Flex Pro. Dzięki innowacyjnej, niezwykle poręcznej i lekkiej konstrukcji, mocy ssącej 100 Airwattów i dodatkowym udogodnieniom, takim jak wygodna elektroszczotka z podświetleniem, przy jego pomocy w kilka chwil można zebrać wierzchnią warstwę zabrudzeń z ramek na zdjęcia. Usunięcie kurzu i innych pyłków jest najważniejszym etapem i nie można o nim zapominać, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają alergicy i małe dzieci.

   

  Przeczytaj również jak odkurzyć ramę obrazu.

  Jak czyścić drewniane ramki na zdjęcia?

  Po odkurzeniu przychodzi pora na mycie. Drewniane ramki na zdjęcia można wyczyścić przy pomocy wody z dodatkiem specjalnego detergentu przeznaczonego np. do mebli. Należy robić to miękką szmatką, najlepiej z mikrofibry lub bawełny. Trzeba pamiętać, żeby przed zabiegiem dokładnie odcisnąć ściereczkę. Ciekawym rozwiązaniem jest też wypolerowanie powierzchni ramki na zdjęcia przy pomocy korka, np. od wina (korek musi być jednak naturalny, a nie syntetyczny).

  Trzeba też oczywiście umyć powierzchnię, za którą znajdują się zdjęcia. Jako że jest ona zazwyczaj zrobiona ze szkła, bez względu na to, z czego wykonano samą ramkę, wystarczy przetrzeć ją przy pomocy płynu do mycia szyb i miękkiej szmatki.

  Ozdobne ramki na zdjęcia z plastiku i aluminium – czym można je umyć?

  Plastikowe ramki na zdjęcia to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Ich mycie jest bardzo proste i nie wymaga stosowania specjalistycznych środków. Aby usunąć z nich zabrudzenia, wystarczy przetrzeć je przy pomocy ścierki zmoczonej w wodzie z dodatkiem odrobiny zwykłego płynu do mycia naczyń.

  Podobny sposób można wykorzystać podczas oczyszczania ramek zrobionych z aluminium. Warto pamiętać, aby nie używać do tego szczotki lub szorstkiej strony gąbki, ponieważ może to uszkodzić ich powierzchnię. Myjąc aluminium, można także zastosować domowe metody. Jeżeli na ramce pojawiły się brzydkie przebarwienia, łatwo je usunąć przy pomocy mieszanki składającej się z łyżki soku z cytryny i łyżki kwasku cytrynowego. Roztwór należy delikatnie wetrzeć w jej powierzchnię przy pomocy miękkiej ścierki, a następnie zmyć szmatką zwilżoną samą wodą i na koniec wytrzeć do sucha.

  Jak dbać o duże ramki na zdjęcia wykonane z mosiądzu?

  Duże ramki na zdjęcia mogą niekiedy przypominać stare, zdobione ramy obrazów. Prezentują się wówczas bardzo stylowo, jednak jeśli wykonano je z mosiądzu, wymagają one szczególnej pielęgnacji. Na tego typu materiale z czasem może pojawić się patyna. Na szczęście można ją usunąć przy pomocy domowych sposobów. Czyszcząc takie ozdobne ramki na zdjęcia, warto do tego wykorzystać mieszankę sody i octu. Po stworzeniu ze składników gęstej papki należy nałożyć ją na mosiężną ramkę i pozostawić tak na kilka minut. Następnie trzeba delikatnie wyszorować zabrudzenia miękką szczotką i usunąć resztki pasty, np. przy pomocy zwilżonej ściereczki. Na koniec warto dokładnie wytrzeć ramkę do sucha, ponieważ mosiądz nie przepada za wilgocią.

  Jak wyczyścić lustrzane ramki na zdjęcia?

  Lustrzane ramki na zdjęcia wyglądają modnie i nowocześnie. Ich czyszczenie nie jest też trudne. Najłatwiej przemyć je przy pomocy szmatki zwilżonej płynem do mycia szyb, a na koniec przetrzeć do sucha papierowym ręcznikiem. Dobrym, a przy tym przy tym prostym sposobem jest też zastosowanie wody z mydłem. Najważniejsze, aby zabieg czyszczenia przeprowadzać regularnie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1