Literki na ścianę to ciekawy pomysł na zdobienie. Sprawdzą się jako dekoracje okolicznościowe. Mogą również stanowić stały element wystroju. Są nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Trzeba jednak o nie dbać w szczególny sposób. Usuwanie niektórych z nich także wymaga pewnej wprawy.

Spis treści

  Literki na ścianę są bardzo praktycznym rozwiązaniem dekoracyjnym. Można je swobodnie zmieniać, przestawiać, dostosowywać do okazji. Dzięki nim pokój dzienny lub sypialnia mogą się zmieniać w zależności od pomysłów mieszkańców.

  Litery na ścianę – nowe metody dekoracji wnętrza

  Litery 3D na ścianę to jeden z częściej pojawiających się obecnie trendów dekorowania wnętrz. Nie jest ograniczony wyłącznie do okolicznościowych ornamentów, które znikają wraz z zakończeniem imprezy. Coraz częściej litery na ścianę stosuje się jako element stałej dekoracji mieszkania. W tym celu używa się zarówno liter naklejanych na daną powierzchnię, jak i tych 3D, które montowane są podobnie jak obrazy. O jedne i drugie należy odpowiednio dbać. Obie formy dekoracji przyciągają kurz. W przypadku naklejek ściennych winny jest materiał, z którego są wykonane. PCW to tworzywo sztuczne, które dość mocno się elektryzuje, w związku z czym przyciąga kurz bardziej niż pokryta tynkiem lub pomalowana ściana. Natomiast litery 3D gromadzą kurz we wszystkich wycięciach i załamaniach konstrukcji. Niestety tej sytuacji nie da się uniknąć. Jedynym sposobem na utrzymanie ich w dobrym stanie jest regularne odkurzanie i przecieranie liter.

  Drewniane literki na ścianę to nie tylko atrakcyjna dekoracja do dziecięcego pokoju, ale i ciekawy materiał dydaktyczny, dzięki któremu można zachęcić dziecko do pierwszego kontaktu z językiem i jego tajemnicami. Takie literki na ścianę dla dzieci na początku można ułożyć w imię pociechy, natomiast z czasem do tego zestawu warto dodawać kolejne komplety liter i wspólnie bawić się w tworzenie nowych słów. Litery można zamontować na specjalnej szynie lub też pomalować kawałek ściany specjalną namagnesowaną farbą. Literki z magnesami będą trwale do niej przylegać, a jednocześnie możliwe będzie swobodne ich przestawianie.

  Jak dbać o litery 3D na ścianę?

  Końcówka do odkurzacza, szczególnie wąskoszczelinowa, to bardzo przydatne akcesorium, które pozwala na sprawne oczyszczenie liter 3D z nagromadzonego na nich kurzu. Z pewnością najwygodniejszym sposobem ich sprzątania jest odkurzacz ręczny. Część nowoczesnych bezprzewodowych odkurzaczy pionowych ma taką funkcję. Dzięki modułowi ręcznemu bez większych problemów można sięgnąć nawet wysoko zawieszonych liter i dokładnie oczyścić je z kurzu. Jeśli jednak nie dysponuje się tego typu rozwiązaniem, warto zainwestować w dopasowane końcówki do odkurzacza, które nie tylko pozwolą sięgnąć wysoko, lecz także umożliwią odkurzenie wąskich przestrzeni, jednocześnie nie rysując ich powierzchni. Wybierając model odkurzacza przeznaczonego do odkurzania przestrzeni domowych, warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanego w konkretnym modelu filtra. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się odkurzacz z filtrem HEPA, który wyłapuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, także te unoszące się przy ścianach i suficie danego pomieszczenia.

  Literki na ścianę dla dzieci oraz te wykorzystywane jedynie w celach dekoracyjnych zawsze warto odkurzać jako jedne z pierwszych. Trzeba bowiem pamiętać o zasadzie sprowadzania kurzu z góry na dół. Chodzi o rozpoczynanie sprzątania od najwyższych przestrzeni, aby cały zgromadzony kurz opadł na podłogę, skąd zostanie usunięty podczas jej odkurzania. Po tym procesie można jeszcze przetrzeć dekoracje wilgotną ściereczką.

  Zobacz także: Jak uniknąć bałaganu w domu?

  Jak dbać o literki naklejone na ścianę?

  Literki na ścianę z imieniem dziecka lub ulubionym domowym mottem mogą mieć także postać naklejek. Tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze niż litery 3D, jednak wymaga nieco większej uwagi podczas sprzątania. Chodzi przede wszystkim o ostrożne ścieranie kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki. Z racji tego, że naklejki na ścianę najczęściej wykonane są w tworzywa PCW, które jest wyjątkowo podatne na przyciąganie kurzu, należy uważać przy usuwaniu go z dekoracji. Zbyt zamaszyste ruchy mogą doprowadzić do rozmazania kurzu na ścianie, a co gorsza – na miejscach styku naklejki i ściany, skąd wyjątkowo trudno usunąć zanieczyszczenia. W efekcie literki mogą szybko się odklejać, a ich brzegi będą się niszczyć i szarzeć. Lepiej więc na początku przeciągnąć po ścianie odpowiednią końcówką do odkurzacza (najlepiej tą wyposażoną w miękkie włosie) i ewentualnie dopiero po tym zabiegu przetrzeć naklejkę wilgotną ściereczką.

  Litery na ścianę – na jakiej powierzchni można je montować?

  Litery na ścianę można zamontować w mieszkaniu na co najmniej kilka sposobów. Najtańszym i najpopularniejszym jest oczywiście wersja naklejana. Po czasie takie litery można po prostu podważyć i oderwać, natomiast trzeba liczyć się z tym, że przy delikatnych warstwach tynku i farby istnieje możliwość uszkodzenia powierzchni. Naklejane litery najlepiej montować na ścianie gipsowej – jest ona najodporniejsza na wszystkie tego typu zabiegi.

  Drugim rozwiązaniem jest pomalowanie ściany farbą z magnesem i zakup liter na ścianę wyposażonych w magnes. W ten sposób ma się dużą dowolność w komponowaniu dekoracji ściennych i zabaw z dzieckiem.

  Ostatnia możliwość to montaż szyny, na której następnie zostają zawieszone litery. Sposób ten daje nieco mniej możliwości aranżacyjnych niż namagnesowana ściana, jest jednak niewątpliwie prostszy i tańszy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?