Dym z odkurzacza najczęściej świadczy o nieprawidłowej pracy silnika. Jej powodów może być wiele, natomiast dość często winę ponoszą sami użytkownicy korzystający ze sprzętu w niewłaściwy sposób. Nowoczesne urządzenia są bardzo skuteczne pod warunkiem, że używa się ich zgodnie z przeznaczeniem.

Spis treści

  Dym z odkurzacza to sygnał poważnych problemów z silnikiem. Mogą być one wynikiem nieprawidłowej eksploatacji, braku regularnego czyszczenia sprzętu lub niezależnych od użytkownika przyczyn.

  Co zrobić, gdy z odkurzacza idzie dym?

  Dym wydobywający się z odkurzacza jest sygnałem poważnych problemów ze sprzętem. W takiej sytuacji natychmiast należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania i poczekać aż ostygnie. Dym to znak przegrzanego silnika, który nie pracuje tak, jak powinien. Ponieważ jest to elektryczna część, jeśli nie ma się wiedzy o elektryce, należy oddać sprzęt w ręce specjalisty i nie próbować go naprawiać samodzielnie. Zanim się to jednak zrobi, można sprawdzić, czy przyczyna problemu nie jest błaha i czy nie można łatwo poradzić sobie z nią samemu, nie dotykając właściwie „serca” maszyny.

  Przede wszystkim jednak w momencie pojawienia się dymu należy odłączyć sprzęt, odstawić go w bezpieczne miejsce, z dostępem świeżego powietrza, które przyspieszy chłodzenie. Dopiero po jego ostudzeniu, można zajrzeć do środka.

  Nowoczesne odkurzacze są wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które w przypadku nadmiernego nagrzania się, wyłączają silnik. Chroni to sprzęt przed poważnymi awariami. Natomiast nigdy nie wolno ignorować przegrzewającego się silnika, ponieważ jest to pierwszy sygnał pojawiającej się usterki.

  Dym z odkurzacza a regularne czyszczenie

  Dym z odkurzacza bardzo często pojawia się w sytuacji, gdy system filtracji, chłodzenia oraz pozostałe elementy sprzętu są zabrudzone, przez co niemożliwe jest osiągnięcie pracy na tak wysokich obrotach, jak wymagałby tego odpowiednio zaprogramowany odkurzacz. Podstawową czynnością jest tutaj wymiana worka w urządzeniach workowych. Jego zmiana nie powinna odbywać się wyłącznie, gdy jest on pełen. Pierwszym sygnałem konieczności jego zastąpienia jest właśnie przegrzewający się silnik. Kurz i pył zatykają pory worka. W ten sposób zablokowany zostaje odpowiedni przepływ powietrza, a jeśli sytuacja trwa dłużej – prowadzi to do uszkodzenia serca maszyny, czego znakiem może być właśnie dym.

  Pod tym względem odkurzacze bezworkowe są nieco mniej wymagające w eksploatacji. Wydzielony pojemnik na kurz pozwala wyizolować zebrane zanieczyszczenia od systemu odkurzania. Nie oznacza to jednak, że i tutaj regularne opróżnianie pojemnika nie jest wskazane. Bardzo ważnym elementem jest wymiana filtra, który zapewnia odpowiednie oczyszczanie wyłapywanego przez sprzęt powietrza. W innym przypadku zanieczyszczenia, które zaczną odkładać się w systemie chłodzenia, mogą prowadzić do poważnych problemów z urządzeniem.

  Trzeba pamiętać, że jeśli odkurzacz zaczyna się przegrzewać, to oznacza, że przepływ powietrza został już częściowo zablokowany. Nie warto czekać na dym, tylko jak najszybciej wymienić worek/filtr lub opróżnić specjalny pojemnik. Równie istotne jest stosowanie wyłącznie worków i filtrów przeznaczonych do konkretnego sprzętu. Niedopasowane modele mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

  Nieprawidłowa eksploatacja odkurzacza przyczyną dymu

  Dym z odkurzacza może pojawić się również w wyniku nieprawidłowej eksploatacji sprzętu. Nawet nowoczesne, dostosowane do potrzeb wymagających użytkowników urządzenia nie sprawdzają się w każdej sytuacji. Sprzątanie odkurzaczem zanieczyszczeń, do usuwania których dany model nie jest przeznaczony, może prowadzić do poważnego jego uszkodzenia i konieczności wymiany na nowy. Wiele osób jednak lekceważy ostrzeżenia producenta i regularnie usuwa z pomocą sprzętu zanieczyszczenia takie jak rozsypany cukier puder, mąka, kakao, a nawet gips lub popiół z kominka. Są to bardzo drobne pyły, które skutecznie mogą zatykać otwory filtra lub worka na kurz.

  Część nowoczesnych odkurzaczy jest przystosowana do zbierania nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, natomiast nie każdy sprzęt cechuje się takimi właściwościami. W takim przypadku lepiej zabrudzenia usunąć za pomocą mokrej ścierki lub szczotki, a jedynie drobne pozostałości odkurzyć. W ten sposób skutecznie można zadbać o długie życie sprzętu.

  Przeczytaj również: Kabel elektryczny – co zrobić, gdy ulegnie zniszczeniu?

  Czy zapchana rura może prowadzić do pojawienia się dymu?

  Dym może pojawić się w każdym przypadku, kiedy dojdzie do zapchania worka lub filtra. Przyczyną problemów może być także zapchana rura od odkurzacza. Na szczęście w przypadku wszystkich tych problemów, jeśli zostaną one usunięte odpowiednio szybko, możliwe jest przywrócenie sprzętowi pełnej sprawności.

  Rurę odkurzacza nie jest tak łatwo zapchać, jak dzieje się to w przypadku worka lub filtra. Jeśli jednak odkurza się nieuważnie i szczotka zasysa do środka jakiś duży element, może pojawić się problem. W takim przypadku wystarczy jednak usunąć dany przedmiot i można przystąpić do dalszej pracy. Także i tutaj należy jednak pamiętać, że koniecznie jest wystudzenie sprzętu. Dopóki nie wróci on do normalnej temperatury, nie należy go ponownie uruchamiać.

  Dym z odkurzacza a zużyte szczotki silnika

  Dym z odkurzacza nie zawsze pojawia się z winy użytkownika. Może się bowiem okazać, że jest to znak, że szczotki silnika uległy uszkodzeniu lub zużyciu. W takim przypadku konieczna jest pomoc serwisowa. Często jednak, szczególnie w przypadku starszego sprzętu, okazuje się, że ich wymiana jest nieopłacalna i lepiej rozważyć zakup nowego odkurzacza. W takiej sytuacji warto jednak skorzystać z porady specjalisty.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1