Płyta indukcyjna prezentuje się bardzo ładnie i nowocześnie. Aby przez długi czas zachowała pierwotny wygląd, należy ją regularnie myć i sprzątać. Warto więc wiedzieć, jak czyścić płytę indukcyjną. Dzięki sprawdzonym metodom nie uszkodzisz urządzenia podczas porządków.

Spis treści

  Podczas sprzątania kuchni nie można zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu płyty indukcyjnej. Ze względu na materiał, z którego jest zrobiona, nawet drobne zabrudzenia na jej powierzchni są bardzo widoczne. Ważne jest więc, aby myć ją regularnie – najlepiej codziennie, po zakończeniu gotowania. Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak czyścić płytę indukcyjną? Podpowiadamy: można do tego wykorzystać zarówno specjalistyczne preparaty, jak i domowe sposoby.

  Jak czyścić płytę indukcyjną? Podstawowe zasady

  Chcąc wyczyścić płytę indukcyjną z tłuszczu i innych zabrudzeń, w pierwszej kolejności należy przygotować odpowiednie akcesoria. Tego typu kuchenka ma stosunkowo dużą tendencję do różnego typu zarysowań. Aby jej powierzchnia była lśniąca i nieskazitelna, należy więc myć ją przy pomocy delikatnych materiałów i środków. Należy zrezygnować z druciaków i chropowatych szmatek. Zamiast nich dobrze sprawdzi się miękka strona gąbki oraz kuchenna ściereczka z mikrofibry. Podczas porządków można też używać papierowych ręczników. W ich przypadku należy jednak zachować pewną dozę ostrożności. Niektóre produkty tego typu mogą bowiem okazać się zbyt szorstkie, a tym samym porysować indukcję.

  Poza przygotowaniem stosownych akcesoriów trzeba także pamiętać o kilku innych ważnych krokach. Przed przystąpieniem do samego zabiegu należy wyłączyć sprzęt i poczekać, aż będzie całkowicie zimny. W innym przypadku można narazić się na przypadkowe oparzenie. Co więcej, jeśli płyta indukcyjna ostygnie, sprzątnięcie jej będzie o wiele łatwiejsze. Dotyczy to również sytuacji, w której podczas gotowania wykipi na nią zawartość garnka.

  Przed przystąpieniem do usuwania tłuszczu i zaschniętych zabrudzeń, warto pamiętać o zebraniu z kuchenki resztek jedzenia i innych paprochów. Jak wyczyścić płytę indukcyjną w takim przypadku? Najłatwiej zebrać zabrudzenia ściereczką. Można także odkurzyć kuchenkę przy pomocy dobrego odkurzacza. W tej roli świetnie sprawdzi się bezprzewodowy sprzęt Tefal Air Force 360 Flex Pro. Warto wykorzystać go podczas generalnych porządków. Ze względu na lekką i elastyczną budowę urządzenie jest niezwykle komfortowe. Można używać go jako odkurzacza ręcznego, a tym samym wygodnie usunąć nim okruchy z kuchenki. Ma przy tym moc ssącą aż 100 air wattów, dlatego bez problemu posprząta wszelkie zanieczyszczenia. Warto jedynie pamiętać, aby do odkurzania płyty indukcyjnej zastosować miękką ssawkę.

  Jak czyścić kuchenkę indukcyjną specjalistycznymi preparatami?

  Po wstępnym odkurzeniu należy przejść do gruntownego oczyszczenia sprzętu. Jak umyć płytę indukcyjną? Zabrudzenia z kuchenki najłatwiej usunąć przy pomocy chemicznych preparatów. Dobrze sprawdzą się zarówno płyny do mycia naczyń lub szyb, jak i specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia indukcji. Najczęściej mają one postać sprayu lub kremu. Przed ich zastosowaniem warto uważnie zapoznać się z instrukcją użycia znajdującą się na opakowaniu. Dzięki temu można uniknąć ewentualnego uszkodzenia urządzenia.

  Zazwyczaj jednak mycie kuchenki indukcyjnej nie wymaga specjalnych zabiegów. Wystarczy nanieść wybrany preparat na powierzchnię całej płyty i pozostawić go na kilkanaście minut. Dzięki temu detergent lepiej rozpuści nawet zaschnięte zabrudzenia. Na koniec należy przetrzeć kuchenkę suchą ściereczką z mikrowłókna, by usunąć z niej resztki chemicznego środka. Aby zniwelować ewentualne nieestetyczne smugi, płytę warto wycierać kolistymi ruchami.

  Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

  Pod wpływem intensywnego użytkowania na kuchence mogą pojawić się nieco bardziej wymagające zabrudzenia. Wiele osób zastanawia się wówczas, jak czyścić przypaloną płytę indukcyjną. Przede wszystkim, do działania należy zabrać się jak najszybciej. Kuchenki nie powinno się bowiem używać, dopóki nie usunie się z niej spalenizny. W przeciwnym razie przypalone resztki pod wpływem działania wysokiej temperatury jeszcze bardziej przywrą do jej powierzchni, przez co pozbycie się ich będzie bardzo trudne. Najlepiej więc od razu przetrzeć zabrudzenie wybranym środkiem.

  Czasami jednak resztki zdążą zaschnąć. Jak wyczyścić przypaloną indukcję w takim przypadku? Na początek dobrze jest położyć na plamie szmatkę lub gąbkę zmoczoną w mieszance wody z octem i zostawić ją na kilkanaście minut. Po tym czasie należy przetrzeć zabrudzenie – trzeba jednak unikać nadmiernego szorowania. Gdy taka metoda nie poskutkuje, warto zastosować metodę mechaniczną i zeskrobać z płyty uciążliwą spaleniznę. Nie wolno jednak używać do tego noża lub innych ostrych przedmiotów, ponieważ mogą one zniszczyć kuchenkę. Należy wykorzystać specjalny skrobak do płyt indukcyjnych. Trzeba przyłożyć go do powierzchni kuchenki pod kątem około 45° i zacząć stopniowo zeskrobywać zabrudzenia, wykonując przy tym powolne ruchy. Gdy usunie się wszystkie przypalone resztki, na koniec wystarczy przetrzeć płytę wodą i wypolerować ją miękką ściereczką.

  Jak umyć płytę indukcyjną domowymi sposobami?

  W przypadku zabrudzeń, które nie wymagają skrobania, zamiast chemicznych preparatów można zastosować domowe metody sprzątania. Jak myć płytę indukcyjną naturalnymi środkami, by wyglądała jak nowa? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie roztworu ciepłej wody z odrobiną sody oczyszczonej. Wystarczy zmoczyć w mieszance ściereczkę, a następnie delikatnie przetrzeć nią powierzchnię kuchenki. Pod wpływem takiego zabiegu drobne zabrudzenia powinny zniknąć.

  Innym, naturalnym sposobem na to, jak wyczyścić płytę indukcyjną, jest zastosowanie octu. Należy zwilżyć nim gąbkę, a następnie dokładnie umyć nią wszystkie zakamarki kuchenki. Dzięki zastosowaniu tego płynu kuchenka nie tylko będzie czysta, lecz także niezwykle lśniąca. Ocet nie pozostawi też na niej żadnych smug.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?