Pranie kanapy to czynność, o której nie można zapominać, chcąc utrzymać porządek w domu. Każdy, kto nie wie jeszcze, jak wyczyścić ten mebel, powinien mieć świadomość, że wybór metody zależy od materiału, z którego zrobiona jest sofa i od rodzaju zabrudzeń. Przykładowo do odświeżenia siedziska z sierści zwierząt niezbędny jest dobry odkurzacz.

Spis treści

  Do prania kanapy z weluru najlepiej jest użyć specjalistycznego środka. Mebel z aksamitu można wyczyścić z kolei roztworem amoniaku i wody. Natomiast odpowiedzią na pytanie o to, czym prać sofę z bawełnianym obiciem jest soda oczyszczona.

  Wybór metody czyszczenia kanapy

  Meble tapicerowane są bardzo popularnym elementem wyposażenia wnętrz polskich domów. Nikogo nie dziwi ten fakt, ponieważ takie sofy są wygodne, estetyczne, pasują do różnych aranżacji i są dostępne w bogatej palecie barw. Należy jednak mieć świadomość, że meble te nie zawsze wykonane są w ten sam sposób i z tych samych materiałów. Znajdujące się rynku kanapy, narożniki, wersalki, fotele, pufy mogą być obite bawełną, włóknem syntetycznym, skórą a na niektórych znajduje się len czy welur. Jak wszystko w naszym otoczeniu – również meble tapicerskie mogą się brudzić. Jedne są bardziej podatne na powstawanie plam, drugie mniej. Jedno jest jednak pewne – poznanie sposobów na czyszczenie kanapy jest niezbędne, aby mieć nieskazitelny porządek w domu. Wybór metody pozwalającej na usunięcie zanieczyszczeń zależy od rodzaju materiału pokrywającego sofę i powstałych zabrudzeń.

  Czym wyczyścić kanapę?

  W realizacji tego zadania może pomóc ściereczka lekko nawilżona wodą. Z jej pomocą można usunąć codzienne zabrudzenia, takie jak kurz. Czyszczenie kanapy można przeprowadzić również przy użyciu odkurzacza. W dobry sprzęt powinni zaopatrzyć się właściciele psów i kotów. W ich przypadku skuteczne odświeżenie sofy materiałowej bez odpowiedniego urządzenia nie jest możliwe. Pojawia się jednak pytanie, który z dostępnych na rynku modeli sprzątających kupić. Warto jest szukać urządzeń z trójpozycyjną głowicą ssącą, która z jednej strony zapewnia wymaganą wydajność, z drugiej zaś pozwala na odkurzanie każdej powierzchni. Sprzęt wyposażony w taką dyszę sprawdza się zarówno na twardych podłogach, jak i na miękkich nawierzchniach.

  Właściciele psów i kotów zastanawiający się, jak wyczyścić kanapę, powinni zaopatrzyć się również w specjalny zestaw szczotek do odkurzacza, ze specjalną końcówką do tapicerek. Z reguły jest ona wąska i pozwala na pozbycie się sierści ze wszystkich zakamarków mebla.

  Dowiedz się od razu, jaki odkurzacz do sierści wybrać i jak pozbyć się brzydkiego zapachu w domu.

  Do czyszczenia kanapy materiałowej doskonale sprawdzi się także odkurzacz piorący. Nie każdy sprzęt ma taką funkcję, dlatego przed jego zakupem warto sprawdzić, czy jest on także przeznaczony do prania. Jest to odkurzacz do zadań specjalnych – można nim sprzątać na sucho oraz prać dywany i tapicerkę.

  Jak stosować specjalistyczne środki do czyszczenia kanap?

  Do prania tapicerki najlepiej użyć specjalistycznego środka do czyszczenia kanap, który bardzo często występuje w formie pianki. Tego typu preparaty są łatwo dostępne, można je kupić w prawie każdej drogerii lub po prostu zamówić przez Internet. Są one niezbędne, gdy zabrudzone siedzisko obite jest welurem. Nakłada się je na mebel, po jego odkurzeniu. W zależności od stanu zabrudzenia i zaleceń producenta środek powinien pozostać na kanapie od 1 do 5 godzin.

  Domowe środki do czyszczenia kanap

  Skuteczny środek do prania kanapy nie musi pochodzić ze sklepu, można przygotować go samodzielnie. Domowy preparat do usuwania zabrudzeń robi się m.in. z sody oczyszczonej, np. w formie proszku, pasty lub roztworu. Aby pozbyć się delikatnych plam, należy wymieszać 3–4 łyżki sody z 1 litrem wody. Do usuwania tych bardziej uporczywych niezbędna jest z kolei pasta, do której przyrządzenia potrzebne są 4 łyżki sody i 1–1,5 łyżki wody.

  Na świeże, tłuste zabrudzenia można użyć talku, kredy lub mąki ziemniaczanej. Benzyną i alkoholem usuwa się z kolei stare plamy. Ślady po kawie, herbacie można wywabić 10-procentowym roztworem z kwasku cytrynowego i wody.

  Osoby, które chciałby wyczyścić kanapę z aksamitu, powinny zaopatrzyć się w amoniak. Wystarczą 2 łyżki NH3 połączyć z 1 litrem wody. Powstałą miksturę należy delikatnie wetrzeć w materiał i zostawić na meblu na ok. 1 godzinę. Po tym czasie trzeba wyczesać włosie aksamitu, a sklejone fragmenty wysuszyć suszarką do włosów.

  Czym czyścić skórzaną kanapę? Domowe sposoby

  Skórzana kanapa to mebel, który wbrew pozorom sprawdza się nie tylko w eleganckich wnętrzach. Często stawiają na nią miłośnicy nowoczesnych rozwiązań. Niestety skóra, tak samo jak bawełna czy welur, często się brudzi. Aby ją wyczyścić, można posiłkować się środkami domowej roboty, np. mieszaniną płatków mydlanych i zwykłej wody. Po wymyciu sofy i wysuszeniu jej suchą ściereczką należy nałożyć na siedzisko olej lniany lub oliwkę dziecięcą. Regularne natłuszczanie skórzanych mebli przedłuża ich żywotność.

  Idealnym środkiem do czyszczenia kanapy jest również mieszanina, w skład której wchodzi: ocet (¾ szklanki), oliwa z oliwek (½ szklanki) i kilka kropel olejku eterycznego. Przygotowany w ten sposób preparat warto przelać do butelki ze spryskiwaczem. Przed jego użyciem należy jednak najpierw sprawdzić, jak działa na konkretny gatunek skóry.

  Ślady z długopisu usuwa się z kolei zmywaczem do paznokci.

  Pranie kanapy w domu – czy zawsze jest możliwe?

  Stare zabrudzenia to problem, z którym trudno się uporać. Usuwanie zaschniętych plam w domowych warunkach w wielu przypadkach jest niemożliwe. Przykładowo próby pozbycia się śladów z krwi ciepłą wodą przynoszą odwrotny efekt – w takich sytuacjach dochodzi do utrwalenia zabrudzeń. Niemożliwe jest też samodzielne czyszczenie zamszowych kanap. Każdy właściciel takich mebli powinien poprosić o pomoc specjalistę, który dysponuje odpowiednim sprzętem i profesjonalnymi środkami chemicznymi. Nieumiejętne stosowanie domowych preparatów na plamy na zamszu może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia sofy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?