Piankolina to kreatywna zabawa dla całej rodziny, którą można kupić lub wykonać samodzielnie. Wystarczy połączyć kilka ogólnodostępnych składników, które należy jedynie  ze sobą połączyć. Jak zrobić kolorową piankolinę i czym posprzątać po zabawie?

Spis treści

  Zabawki stworzone z piankoliny nie wysychają i nie przyklejają się do rąk. Piankolinę można wykonać samodzielnie lub kupić gotowe zestawy. Jak to zrobić w kilku prostych krokach?

  Czym jest piankolina?

  Piankolina to ciekawa forma zabawy dla całej rodziny. Nazywa się ją nowoczesną wersją plasteliny, ponieważ umożliwia tworzenie postaci w wersji płaskiej i przestrzennej. Najpopularniejsza wersja piankoliny to ta z kuleczkami w wielu kolorystycznych wersjach. Piankolina jest miękka, nie lepi się do rąk, nie brudzi ubrań i łatwo się ze sobą łączy. Poza tym jest doskonałą formą nauki, dzięki której nasze pociechy poznają kolory, kształty i rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Z piankoliny można tworzyć rozmaite przedmioty, ale również postacie takie jak kolorowe zwierzątka oraz pojazdy czy jedzenie. Piankolina kuleczkowa pochłania całe rodziny na wiele godzin zabawy, a jeszcze większą frajdę sprawia samodzielne wykonanie zabawki. Jak to zrobić?

  Jak zrobić piankolinę?

  Zaletą samodzielnego tworzenia piankoliny jest fakt, że mamy pewność, z jakich materiałów powstanie zabawka dla naszego dziecka. Jest to niezwykle ważne nie tylko w przypadku alergika, ale również dziecka z nadwrażliwą skórą. Jak sama nazwa wskazuje, jednym z elementów tej zabawki musi być piana. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się pianka do golenia, która zapewni odpowiednią konsystencję gadżetu, a także mąka ziemniaczana i żel do kąpieli. Do stworzenia piankoliny można również dodać barwniki spożywcze oraz miękki styropian. Na kilka sporych kul należy skompletować:

  • 1 kg mąki ziemniaczanej;
  • 1 opakowanie pianki do golenia,
  • odrobinę płynu do mycia naczyń.

  Pierwszym krokiem do wykonania piankoliny jest wymieszanie w misce lub kuwecie mąki, pianki oraz płynu do naczyń. Całość należy mieszać w dużym pojemniku, ponieważ w trakcie wykonywania piankoliny można bardzo nabrudzić. W związku z tym warto mieć przy sobie odkurzacz, który skutecznie posprząta zarówno suche, jak i mokre zabrudzenia powstałe w trakcie zabawy. W trakcie formowania piankoliny masę można podzielić na kilka części i dodać do niej dowolny barwnik, brokat lub inne dodatki. Mieszanie piankoliny kończy się wtedy, gdy masa jest całkowicie sucha i nieklejąca. Z piankoliny można stworzyć babki, różne budowle, literki i rodziny zwierzątek.

  Piankolina z klejem i żelem piorącym

  Niektórzy do powyższego zestawu dodają również klej w płynie oraz żelowy płyn do prania. Te dwa składniki są elementem bardzo popularnego glutka, który można wykonać przy okazji robienia piankoliny. Jak stworzyć piankolinę z dodatkowymi składnikami? Po pierwsze do dużej miski należy wycisnąć odrobinę pianki do golenia oraz taką samą ilość kleju w płynie. Te dwa składniki należy dokładnie wymieszać tak, aby powstała jednolita masa. Do mieszanki należy dodać nakrętkę płynu do prania i całość połączyć za pomocą łyżki lub patyka. Powstała masa powinna być zwarta i ciągnąca. Wystarczy dodać do niej dowolny barwnik lub brokat, a następnie gotową masę należy włożyć do styropianowych kulek. Pozostało obtoczyć masę styropianem, aby kulki przybrały kolor piankoliny.

  Jak posprzątać po zabawie piankoliną?

  Bałagan po zabawie może się pojawić zarówno wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na samodzielne tworzenie piankoliny, jak i wtedy, gdy kupiliśmy zestaw gotowy. Trzeszcząca piankolina połączona ze styropianem może dość intensywnie nabrudzić, dlatego warto mieć pod ręką wygodny odkurzacz. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz pionowy z odpinanym modułem ręcznym. Takie rozwiązanie znajdziemy w propozycji marki Tefal w przypadku modelu TY9079. Air Force 360 jest bezprzewodowy, umożliwia sprzątanie styropianu oraz mąki nawet z trudno dostępnych miejsc, a ponadto pracuje do 20 minut bez kabla. Poza tym technologia Air Force Cyclonic sprawia, że pył mąki i inne zabrudzenia są odseparowane od powietrza.

  Mocny i skuteczny odkurzacz myjący podłogi

  Niestety z mokrą piankoliną wlepioną w podłogę, a co gorsza – dywan, nie poradzi sobie klasyczny odkurzacz bezprzewodowy, a znacznie mocniejszy odkurzacz wodny. Sprawdzi się również w domach zamieszkiwanych przez alergików, ponieważ jest bardzo skuteczny i funkcjonalny. Odkurzacz myjący podłogi powinien posiadać nowoczesny filtr wodny, który sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia trafiają do pojemnika z wodą. Bardzo ważne jest, aby odkurzacz wodny posiadał zestaw przydatnych szczotek i ssawek, które usprawnią jego pracę. Co więcej, urządzenie doskonale wciąga rozlaną piankę do golenia i inne mokre zabrudzenia. Silnik takich urządzeń ma bardzo dużą moc, dlatego jest polecany do domów, które zamieszkują nie tylko małe dzieci, ale również zwierzęta.

  Czym umyć podłogę zabrudzoną piankoliną?

  Do usunięcia styropianu i mąki doskonale sprawdzi się klasyczny odkurzacz, natomiast do roztartej pianki do golenia niezbędny będzie robot myjący podłogi lub domowe detergenty. Tłuste plamy z pianki może usunąć płyn do mycia naczyń połączony z octem. Powstałą mieszankę wystarczy przenieść na gąbkę i szorować plamę do pożądanych rezultatów. Do mycia podłóg warto również użyć mydła i terpentyny. Tłustą plamę z pianki wystarczy natrzeć mydłem, a następnie zmyć ją za pomocą mieszanki stworzonej z łyżeczki terpentyny i jednego litra wody. Zabrudzenia z piankoliny można też usunąć za pomocą mąki ziemniaczanej, którą wcześniej użyto do jej stworzenia. Wystarczy posypać pianę mąką i poczekać, aż proszek wchłonie tłuszcz. Po tym czasie plamę wystarczy zmyć wacikiem lub mokrą ściereczką i gotowe!

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?