Goście, którzy zapowiadają się na godzinę przed pojawieniem się w mieszkaniu, to dla wielu osób powód ogromnego stresu. Mało kto ma w końcu zawsze posprzątane mieszkanie, gotowe na przyjęcie kogoś innego niż domownicy. Na szczęście dom można przygotować na przyjęcie wizyty w mniej niż godzinę.

Spis treści

  Goście to w polskiej tradycji najważniejsze osoby w domu. Większość z Polaków nie wyobraża sobie, że miałaby przyjąć rodzinę, przyjaciół lub znajomych z pracy w nieposprzątanym mieszkaniu. Co jednak zrobić, gdy ma się na to 60 minut?

  Jak szybko posprzątać pokój?

  Sprzątanie mieszkań to ten typ domowego zadania, z którym mierzył się każdy. Widmo odwiedzin gości może jednak paraliżować. Podstawowa zasada natomiast mówi, aby zachować zimną głowę i przeprowadzić sprzątanie z konsekwencją i precyzją.

  Przede wszystkim należy wziąć w rękę kosz i z pokoju, w którym zamierza się przyjąć gości, należy wynieść wszystkie zbędne elementy. Już ta prosta czynność sprawi, że w pomieszczeniu zrobi się więcej miejsca, a gospodarz nie będzie płonął ze wstydu, chowając przed gośćmi brudną koszulkę, która wisiała na krześle. Zabawki dziecka należy albo umieścić w specjalnie przeznaczonym do tego pudle albo również wynieść do jego pokoju.

  Drugi etap sprzątania pokoju to wyrzucenie do kosza na śmieci wszystkich zbędnych rzeczy, które znajdują się w pokoju, a już dawno powinny znaleźć się w koszu. Chodzi zarówno o stare dokumenty, paczkę po chipsach pozostałą po wieczornym seansie filmowym, jak i uschnięte liście z kwiatka. Następny etap po przetarcie ław i stolików specjalną ściereczką. Ostatni krok to oczywiście odkurzanie. Od odkurzania absolutnie nie można zaczynać, ponieważ usuwanie wszystkich zbędnych elementów z salonu powoduje unoszenie się kolejnych warstw kurzu i praca idzie na darmo. W takich awaryjnych sytuacjach doskonale sprawdzają się odkurzacze bezprzewodowe i przy tym wielofunkcyjne. Szybko pozwalają dotrzeć do najbardziej zakurzonych miejsc, a te, które (jak Air Force 360) posiadają moduł ręczny, jeszcze świetnie poradzą sobie z odkurzaniem najtrudniej dostępnych miejsc na kanapie.

  Przeczytaj również: Kanapa w salonie – jak poprawnie ją wyczyścić?

  Jak szybko posprzątać łazienkę?

  Jak sprzątać łazienkę, aby nie stresować się, kiedy wejdą do niej goście? Przede wszystkim postawić na tę samą rozwagę, z którą oczyściło się salon. W pierwszej kolejności koniecznie należy przetrzeć toaletę. Można to zrobić ściereczką albo specjalną chusteczką do czyszczenia łazienki (warto mieć w domu paczkę takich chusteczek, które pomogą szybko przywrócić blask armaturze łazienkowej). W podobny sposób należy wyczyścić umywalkę, baterię, a także lustro łazienkowe. Jeśli goście będą nocować, koniecznie dokładnie należy umyć wannę lub prysznic i przygotować świeże ręczniki. Niezależnie od ewentualnego noclegu, należy sprawdzić poziom mydła przy umywalce i powiesić obok czysty ręcznik do rąk. Sprzątanie łazienki nie zajmuje dużo czasu, natomiast trzeba je wykonać dokładnie. Gościom należy zapewnić odpowiedni poziom higieny.

  Sprzątanie kuchni i jadalni

  Sprzątanie w domu najlepiej rozpocząć od salonu, a skończyć właśnie na kuchni i jadalni. W kuchni koniecznie należy zwrócić uwagę na zlew i jego okolice. Najpierw należy uprzątnąć ze zlewu wszystkie zalegające tam naczynia. Włożyć je do zmywarki lub umyć ręcznie. Następnie z blatu trzeba usunąć wszystkie zbędne rzeczy i na końcu dokładnie umyć zarówno blat, jak i zlew. Ze stołu w jadalni należy wszystko uprzątnąć i dokładnie go wytrzeć. Na stole można położyć można podkładki lub rozłożyć obrus. Dzięki mobilnej parownicy można szybko odświeżyć materiał i usunąć ewentualne zagniecenia. Jadalnia będzie więc wyglądała na idealnie przygotowaną na podjęcie gości. Jeśli wystarczy czasu, warto postawić tam świeże kwiaty.

  Sprzątanie w domu a przykre zapachy

  Szybkie sprzątanie z reguły koncentruje się na usunięciu rzeczy zalegających w niektórych częściach mieszkania, odkurzeniu kanap i dywanów oraz uprzątnięciu łazienki. Warto jednak pamiętać, że poczucie czystości w dużej mierze budują zapachy. Przede wszystkim należy więc wywietrzyć mieszkanie. Koniecznie należy także wynieść zalegające w koszu śmieci. W międzyczasie warto zapalić w salonie i łazience zapachowe świece lub kadzidła, a na stole w jadalni postawić świeże kwiaty. Jeśli do przyjazdu gości zostało trochę czasu, można pokusić się o delikatne odświeżenie zasłon i firanek w kuchni i salonie. Jak to zrobić? Jeśli w domu jest żelazko parowe, generator pary lub stacja do prasowania, która posiada funkcję prasowania w pionie, to odpowiednio ustawionym żelazkiem można odświeżyć dekoracje okienne. Nie trzeba się stresować, że materiał się zniszczy. W najnowszych generatorach pary i stacjach do parowania system sam dobiera odpowiednią temperaturę do materiału. Dobrym rozwiązaniem są także te stacje, które mają moduł ręczny. Dzięki temu parą odświeżyć można również kanapę. Na przykład Tefal IXEO posiada specjalny zbiornik na wodę, który umożliwia prasowanie właściwie w każdym miejscu. Szybko i łatwo można więc przeprasować zasłony, odświeżyć tapicerkę sofy lub materac łóżka. Dzięki temu goście, którzy wejdą do mieszkania, poczują przede wszystkim zapach czystości i świeżości, a gospodarze będą się czuli komfortowo i bezpiecznie.

  Jak szybko posprzątać dom i nie zwariować?

  Zasady sprzątania domu są proste. Sprzątasz tyle, ile jesteś w stanie zrobić, zanim pojawią się goście. Sprzątanie powinno się więc rozpocząć od miejsca, w którym przyjmie się gościa. Należy skupić się na tych pomieszczeniach, w których będzie on przebywał. Nie można się zajmować drobiazgami, które pochłaniają zbyt wiele cennego czasu. Należy wykonać przede wszystkim te czynności, które przyniosą szybki i widoczny efekt.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?