Sierść przyczepiająca się do ubrań to utrapienie wszystkich właścicieli kotów i psów. Włosy zwierząt nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale potęgują również objawy alergii. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się sierści z ciuchów w łatwy i szybki sposób.

Spis treści

  Posiadanie czworonoga w domu daje wiele radości. Zarówno koty, jak i psy są doskonałymi towarzyszami człowieka i umilają mu czas swoją obecnością. Niestety, pozostawiają po sobie sierść, która łatwo przyczepia się nie tylko do dywanów i kanap, ale również do ubrań. Właściciele zwierząt głowią się więc, jak rozwiązać ten uciążliwy problem. Z pomocą przychodzą im m.in. kulki do prania zbierające sierść, a także takie urządzenia, jak specjalne rolki i rękawice.

  Jak zapobiec zbieraniu się sierści na ubraniach?

  Zamiast zastanawiać się, jak pozbyć się sierści z ubrań, najlepiej nie doprowadzić do tego, aby osadzała się ona na tkaninach. W tym celu warto regularnie wyczesywać swojego zwierzaka – najlepiej robić to raz w tygodniu. Niestety, nawet takie zabiegi pielęgnacyjne nie spowodują, że sierść całkowicie zniknie z mieszkania. Dlatego też dobrym sposobem na usunięcie drobnych kłaczków jest zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza. Nowoczesne urządzenie tego typu powinno mieć zaawansowany system filtrów, w tym m.in. filtr HEPA i filtr z węglem aktywnym, dzięki którym możliwe jest usunięcie z pomieszczenia wszelkich bakterii, roztoczy i alergenów, a także brzydkich zapachów. W przypadku posiadania czworonogów w domu istotny jest także odpowiednio dostosowany filtr wstępny. Dzięki niemu oczyszczacz powietrza wychwytuje sierść, przez co nie roznosi się ona po całym mieszkaniu i nie osiada na ubraniach.

  Jak pozbyć się sierści z ubrań podczas prania?

  Istnieje kilka sposobów na to, żeby pozbyć się sierści z ubrań w praniu. Ciekawym, jednak dość kosztownym rozwiązaniem, jest zakup specjalistycznego sprzętu AGD. Na rynku dostępna jest bowiem pralka z funkcją usuwania sierści (inaczej: funkcja pupil). Zasady działania takiego urządzenia są proste. W momencie płukania pralka podgrzewa temperaturę, co sprawia, że włókna tkanin się rozluźniają. Takie cykle powtarzają się kilka razy i są przeplatane dokładnym wirowaniem. Dzięki temu połączeniu możliwe jest skuteczne usuwanie sierści z ubrań.

  Inną metodą na pozbycie się problemu są kulki do prania. Jest to tańsze rozwiązanie – sześć sztuk produktu kosztuje zazwyczaj między 10 a 40 zł. Takie kulki do usuwania sierści w praniu pokryte są powłoką przypominającą rzep. Wystarczy wrzucić je do bębna pralki, a następnie włączyć urządzenie i ustawić temperaturę na maksymalnie 60℃. Podczas prania wszelkie kłaczki powinny przyczepić się do rzepu. Należy przy tym wspomnieć, że takie kule nie niszczą ubrań, dlatego można stosować je nawet w przypadku delikatnych tkanin. Ponadto nie tylko pozwalają one na oczyszczenie ciuchów, ale mają też właściwości ochraniające pralkę – dzięki nim filtr urządzenia się nie zatyka. Warto również wiedzieć, że produkt tego typu przystosowany jest do wielokrotnego użytku.

  Przeczytaj również: Jak sprzątać leżankę psa?

  Jak usunąć sierść z ubrań? Działanie rolek, rękawic i szczotek

  Usuwanie sierści z ubrań można również wykonać metodą na sucho. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli bardzo się spieszymy i w ostatniej chwili zauważymy niechciane kłaczki na ulubionych spodniach, sukience czy bluzce. W takim przypadku, czyszczenie ciuchów z sierści można przeprowadzić przy pomocy specjalnej rolki, szczotki lub rękawicy.

  Rolka do sierści to produkt znany od lat. Taki wałek do czyszczenia pokryty jest lepką taśmą, do której przyklejają się wszelkie paprochy. Wystarczy przejechać nim po odzieży, by na nowo cieszyć się ich czystością. Rolka do usuwania sierści nie sprawdzi się jednak w każdej sytuacji – gdy kłaczki wbiły się mocno w materiał, jej działanie może być zbyt słabe.

  Jeżeli nie da się usunąć włosów pupili przy pomocy rolki, rozwiązaniem może być rękawica do zbierania sierści. Aby była skuteczna, powinna być wykonana z szorstkiego włosia, które doskonale zbiera wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku delikatnych materiałów lepszym wyborem będzie jednak welurowa szczotka. Taki produkt poradzi sobie nawet z drobnymi i naelektryzowanymi włosami, a przy tym nie uszkodzi tkaniny.

  Czyszczenie ubrań z sierści – jak sprawić, by odzież odzyskała świeżość?

  Choć usuwanie sierści z ubrań „na sucho” jest skuteczne, nie powoduje odświeżenia odzieży. W związku z tym tkaniny mogą brzydko pachnieć, co nie jest ani higieniczne, ani komfortowe. Jeżeli nie mamy czasu na wypranie stroju, możemy posłużyć się żelazkiem parowym lub generatorem pary. Tego typu urządzenia w łatwy i szybki sposób nadadzą ubraniu nowy blask.

  Zarówno generator pary, jak i żelazko parowe mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na dokładne wyprasowanie nawet mocnych zagnieceń. Można je stosować zarówno w przypadku grubych, jak i cienkich i delikatnych tkanin. Wszystko za sprawą funkcji prasowania parą – dzięki niej mamy pewność, że ubrania się nie przypalą ani nadmiernie nie wyświecą.

  Generator pary doskonale sprawdzi się też w przypadku odświeżania ciuchów, na których wcześniej znajdowała się sierść. Stosowanie urządzenia pozwala na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, jaki pozostawiło po sobie zwierzę, a także sprawia, że tkanina wygląda czysto i nieskazitelnie. Dodatkowym atutem sprzętu jest możliwość prasowania w pionie. Ulubioną sukienkę, garnitur czy spodnie wystarczy rozwiesić na wieszaku, zbliżyć do ubrania żelazko i skierować na nie strumień pary. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne zwłaszcza wtedy, gdy szybko musimy wyjść z domu i nie mamy czasu na rozkładanie deski do prasowania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3