Królik domowy wymaga nie tylko troskliwej opieki właściciela, ale również czystej klatki oraz świeżego jedzenia. W domu warto mieć zatem neutralizator zapachów bądź wyposażyć się w profesjonalny oczyszczacz powietrza, który zapewni w mieszkaniu zawsze świeże i czyste powietrze.

Spis treści

  Królik miniaturka, jak większość zwierzątek domowych, brudzi i wydziela zapach. Nieprzyjemna woń najczęściej spowodowana jest zaniedbywaniem regularnego czyszczenia klatki pupila.

  Jaki odkurzacz kupić?

  Króliki miniaturki pomimo niewielkich rozmiarów potrafią mocno nabrudzić nie tylko w klatce, ale i jej najbliższym otoczeniu. Posiadając królika częste używanie odkurzacza to konieczność, gdyż zwierzątko, podobnie jak pies czy kot, gubi sierść. Na niewielkie zabrudzenia rewelacyjnie sprawdzają się nieduże odkurzacze ręczne lub bezprzewodowe, zwłaszcza z wygodną w użyciu trójkątną szczotką, która łatwo dotrze do trudno dostępnych miejsc. Przydatnym sprzętem domowym jest również odkurzacz wodny bądź klasyczny odkurzacz workowy, wyposażony w wygodną końcówkę przeznaczoną specjalnie do usuwania zwierzęcej sierści z dywanów czy mebli.

  Odkurzacz wodny

  Odkurzacz z filtrem wodnym to świetne rozwiązanie dla alergików. Woda bowiem skutecznie pochłania pył, kurz czy zwierzęcą sierść, a dodatkowo tworzy w odkurzanym pomieszczeniu przyjemny mikroklimat. Urządzenie wyposażone w filtr HEPA pomaga również pozbyć się szkodliwych bakterii i zarodników grzybów z mieszkania. Odkurzacz wodny umożliwia skuteczne pranie domowych tapicerek i dywanów, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywają króliki miniaturki. Odkurzacze bezworkowe wymagają czyszczenia po każdym użyciu.

  Bezprzewodowy odkurzacz do sierści

  Skuteczne odkurzanie zapewni bezprzewodowy odkurzacz, którego praca oparta jest na cyklonowej technologii Air Force, która zapewnia efektywną separację kurzu znajdującego się w powietrzu. Tego typu odkurzacze zasilane litowo-jonową baterią o napięciu 18V zapewniają do 35 minut odkurzacza bez konieczności podpinania kabla. Modele z trójkątną szczotką swobodnie dotrą nawet do trudno dostępnych miejsc w otoczeniu królika. Dzięki technologii cyklonowej urządzenia zapewnia doskonałe rezultaty odkurzania, a jednocześnie są lekkie, wygodne w obsłudze i umożliwiają regulację prędkości, którą można swobodnie dostosować do własnych potrzeb.

  Odkurzacz ręczny

  Do czyszczenia klatki, a także otoczenia królika świetnie sprawdzi się wygodny odkurzacz ręczny, zwłaszcza wyposażony w końcówkę do usuwania zwierzęcej sierści. Wybierając urządzenie dla siebie, warto zwrócić uwagę na modele z czujnikiem filtra, który informuje, że musi on zostać wymieniony, aby zapewnić satysfakcjonującą moc ssania. W mieszkaniu, w którym mieszka królik domowy sprawdzi się również odkurzacz akumulatorowy z dodatkowym filtrem zapachowym, który podczas sprzątania wydziela przyjemną, odświeżającą woń.

  Odkurzacz workowy

  Odkurzacz workowy to najbardziej klasyczny model odkurzacza, który wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem i jest chętnie kupowany. Do sprzątania klatki pupila wystarczy posłużyć się rurą od odkurzacza i z jej pomocą usunąć z niej resztki jedzenia czy zabrudzoną, nieświeżą wyściółkę. Do czyszczenia powierzchni pokrytej sierścią pupila świetnie sprawdzi się specjalna ssawka do usuwania zwierzęcej sierści, zwykle pasująca do większości klasycznych modeli odkurzaczy z okrągłą rurą. Jest ona łatwa do umycia oraz wykonana z antystatycznego materiału, przez co nie elektryzuje się podczas użytkowania. Niektóre ssawki można również używać jako szczotki do ubrań.

  Oczyszczanie powietrza

  W sklepach zoologicznych można kupić gotowe środki pomagające usunąć brzydką woń, np.: nieprzyjemny zapach moczu, takie jak: pochłaniacz czy neutralizator zapachów w sprayu. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty działają dość krótko i nie są w stanie zapewnić świeżego powietrza przez długi czas. W sytuacjach, gdy nieprzyjemna woń jest bardzo intensywna, warto zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza. Urządzenie świetnie sprawdzi się w domach alergików i astmatyków, ale również u osób posiadających zwierzęta. Oczyszczacz, dzięki specjalnym filtrom, zapewnia świeże i czyste powietrze w pomieszczeniu, a także skutecznie neutralizuje brzydkie zapachy.

  Przydatne akcesoria do utrzymania czystości w króliczej klatce

  Brzydki zapach od królika to bardzo często efekt brudnej lub nieodpowiednio posprzątanej klatki. Regularna dezynfekcja otoczenia zwierzęcia oraz zapewnienie mu świeżego jedzenia spowoduje, że królik będzie żył długo i zdrowo, a w pomieszczeniu, w którym przebywa, nieprzyjemna woń nie będzie tak uciążliwa. W utrzymaniu czystości królika i króliczej klatki pomagają takie produkty, jak:

  • Nieprzemakalny podkład wielorazowy do klatki - chłonna mata służy do wyścielenia dna klatki, ale sprawdza się również jako mata ochronna, np. na łóżko czy dywan, gdzie zwierzak lubi przebywać poza klatką.
  • Gumowa rękawica do wyczesywania króliczej sierści.
  • Kuweta dla królika - nie każde zwierzątko potrafi z niej korzystać, ale gdy się tego nauczy, to jest bardzo pomocna w utrzymaniu czystości we wnętrzu klatki. Do kuwety można dodatkowo wsypać piasek silikatowy, który wyjątkowo skutecznie absorbuje nieprzyjemne zapachy i wilgoć.
  • Szczotka do zbierania sierści zwierzęcia, np.: z dywanu, mebli, ubrań.
  • Pochłaniacz zapachów małych zwierząt do wnętrza klatki z węglem aktywowanym - produkt nie tylko niweluje brzydki zapach, ale również zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się go w całym pomieszczeniu.
  • Wycior do czyszczenia poidełka - idealny do czyszczenia rurki, w której osadza się brud oraz szkodliwe dla zwierzątka bakterie.
  • Płyn enzymatyczny maskujący nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza przykry zapach moczu. Środek sprawdzi się również w sytuacji, gdy królik miniaturka załatwia się w niewłaściwym miejscu.
  • Nawilżone chusteczki antybakteryjne - sprawdzą się do utrzymania czystości zarówno zwierząt domowych, jak i klatki i jej otoczenia.
  • Antybakteryjny płyn do mycia klatek - to preparat o podwójnym działaniu. Środek skutecznie dezynfekuje wnętrze klatki oraz niweluje brzydki zapach.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6