Gabardyna to mocna tkanina o średniej grubości i charakterystycznym ukośnym splocie. Do jej wyrobu stosuje się tradycyjną wełnę, ale również włókna syntetyczne i bawełniane bądź ich mieszanki. Gabardyna stosowana jest głównie do produkcji płaszczy, garniturów, garsonek, eleganckich spodni czy mundurów.

Spis treści

  Gabardyna to tkanina elegancka i ponadczasowa. Uszyta z niej odzież jest nie tylko gustowna, ale i wytrzymała, dlatego płaszcze i garnitury wykonane z gabardyny z pewnością posłużą na długie lata. O ubrania trzeba jednak odpowiednio zadbać poprzez pranie i prasowanie. Do wygładzania gabardyny świetnie sprawdzą się urządzenia, które podczas pracy wykorzystują silny wyrzut pary wodnej.

  Gabardyna – cechy materiału

  Pod nazwą gabardyna mogą kryć się różne materiały o jednej wspólnej cesze – diagonalnej strukturze. Do wyrobu gabardyny wykorzystuje się bowiem takie materiały jak wełna, bawełna, wiskoza, a także syntetyki. Z cieńszych tkanin szyje się głównie eleganckie kostiumy, garnitury i garsonki, z kolei z niego grubszych płaszcze, żakiety i mundury. Gabardyna to mocny materiał, który wymaga jednak specjalnego traktowania. Szczególną uwagę warto zwrócić na jej prasowanie, zwłaszcza dobór odpowiedniego żelazka, których na szczęście na rynku można znaleźć bardzo wiele.

  Jakie żelazko wybrać?

  Dobre żelazko to urządzenie, które przydaje się w każdym domu. Szeroki wybór różnego rodzaju sprzętów do prasowania oferuje marka Tefal. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują nowoczesne modele żelazek parowych, generatorów pary oraz parownic. Oto najciekawsze z nich: 

  Żelazko parowe jest poręczne i łatwe w obsłudze. Posiada specjalny wbudowany zbiornik na wodę, dzięki czemu umożliwia prasowanie parą, które świetnie sprawdza się do wygładzania odzieży wykonanej z gabardyny. 

  • Żelazko na parę Ultimate Anticalc FV9770 posiada specjalną szufladkę antywapienną, w której gromadzą się osady, dzięki czemu urządzenie gwarantuje zawsze idealny i niezakłócony przepływ pary o mocy 220 g/min. Z kolei technologia Durilium Airglide Autoclean zapewnia wyjątkowo lekkie prowadzenie stopy żelazka do tkaninie. 
  • Żelazko TEFAL ULTIMATE PURE FV9865 daje pełen komfort podczas użytkowania. Urządzenie posiada specjalną nakładkę na stopę ProtectStyle, która chroni tkaniny. Z kolei filtr Micro-calc zapobiega powstawaniu na ubraniach śladów z kamienia. 

  Żelazko z generatorem pary to urządzenie, które posiada wbudowany podgrzewacz odpowiedzialny za przemianę wody w parę wodną pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki temu umożliwia ono natychmiastowy efekt wygładzenia, nawet najbardziej zagniecionych tkanin, w tym również gabardyny. 

  • Generator Pro Express Ultimate [+] GV9620 zapewnia perfekcyjne efekty prasowania dzięki inteligentnemu czujnikowi, który rozpoznaje ruchy żelazka i na ich podstawie wytwarza odpowiednią ilość pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Dodatkowo żelazko posiada podwójny system ochrony. Zapobiega on tworzeniu się plam podczas prasowania oraz osadzaniu się na stopie urządzenia nieestetycznego kamienia negatywnie wpływającego na wydajność jego pracy.
  • Żelazko z generatorem pary Pro Express Ultimate [+] GV9610 od marki Tefal to również model urządzenia wygładzającego tkaniny, na który warto zwrócić uwagę. Generator zapewnia stały wyrzut pary wodnej na poziomie 180 g/min., oraz dodatkowy wyrzut o mocy aż 650 g/min., przez co natychmiast jest w stanie usunąć wszelkie zagniecenia nawet z grubych tkanin, z jakich wykonuje się np. wełniane płaszcze czy eleganckie ciepłe żakiety.

  Stacja do prasowania to połączenie żelazka, deski do prasowania oraz zbiornika na wodę. Największą zaletą urządzenia jest niewielka i bardzo lekka głowica, a także możliwość prasowania pod różnymi kątami, w tym także w pionie. 

  • Stacja IXEO QT1020 to wielofunkcyjne urządzenie, które rewelacyjnie sprawdzi się w każdym domu. Lekkie i ergonomiczne żelazko nagrzewa się w zaledwie 45 sekund. Jego kompaktowe rozmiary znacznie ułatwiają prasowanie trudno dostępnych miejsc jak okolice guzików, zamków, rękawy czy kołnierzyki, z kolei zintegrowaną deskę można dowolnie przechylać pod dogodnym kątem.
  • IXEO Power QT2020 to prawdziwa rewolucja w prasowaniu. Podobnie jak wcześniej omawiany model, dzięki urządzeniu można komfortowo prasować różne tkaniny poziomo, pionowo oraz pod kątem. Zestaw wyposażony jest w żelazko z automatycznym doborem temperatury. Dzięki technologii Smart Protect można bezpiecznie prasować różnego rodzaju materiały. 

  Żelazko-parownica 

  Parownica to małe żelazko bezprzewodowe czyli tzw. steamer. Lekkie i poręczne urządzenie najlepiej sprawdza w prasowaniu odzieży np.: marynarek, żakietów czy płaszczy w pozycji pionowej.

  • Parownica Access Steam Pocket DT3030 zapewnia szybkie prasowanie w kompaktowej formie. Urządzenie o mocy 1300 W jest gotowe do pracy po zaledwie 15 sekundach i zapewnia wyrzut pary na poziomie 19 g/min.
  • Parownica TEFAL ACCESS STEAM + DT8150 to urządzenie, które sprawdzi się do każdego typu ubrań. Parownica zapewnia stały wyrzut pary o mocy 20 g/min. i z jej pomocą można skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie wyprasować zarówno gabardynę bawełnianą, jak i tkaniny z domieszką włókien syntetycznych. 

  Jak prasować gabardynę?

  Niezależnie od tego czy posiadamy w domu żelazko parowe, generator pary, parownicę czy stację do prasowania, temperaturę urządzenia należy dopasować do konkretnego gatunku materiału. Gabardyna bawełniana powinna być wygładzona żelazkiem ustawionym na 2-3 punkty, czyli temperaturę nie większą niż 200°C, gabardyna wełniana oraz tkaniny z domieszką wełny – 2 punkty, czyli nie więcej niż 150°C. Dla dodatkowej ochrony wełnianej odzieży można na jej prawej stronie położyć cienką ściereczkę i do niej przyłożyć stopę urządzenia. Bardzo ostrożnie należy obchodzić się również z gabardyną syntetyczną, która źle znosi wysoką temperaturę. Optymalna temperatura do jej prasowania wynosi 120°C.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?