Zadbany, odpowiednio wygładzony krawat każdemu mężczyźnie dodaje elegancji i szyku. Częste wiązanie, a przede wszystkim niewłaściwe jego zdejmowanie i przechowywanie powoduje, że pojawiają się na nim nieestetycznie zagniecenia. Czy można je usunąć?

Spis treści

  Krawat powinien być wiązany i rozwiązywany każdorazowo. Pozostawienie węzła może doprowadzić do zdeformowania i zniszczenia tego elementu garderoby. Jak się okazuje, prasowanie wcale nie jest zalecane w przypadku krawatów. Nie tylko z powodu ryzyka rozprasowania obłych kształtów, ale także z uwagi na materiały, z których są one zazwyczaj wykonane (poliester, jedwab, wełna). Jak zatem można dbać o to delikatne akcesorium?

  Jak nie dopuścić do powstawania zagnieceń i zniszczeń na krawacie?

  Pojawienie się z czasem drobnych zmarszczek na krawacie jest rzeczą nieuniknioną, zwłaszcza w przypadku modeli jedwabnych, czyli wyjątkowo delikatnych. Niemniej jednak bardzo istotne jest, aby nosić krawaty naprzemiennie – częstsza eksploatacja tego samego egzemplarza powoduje, że szybciej się on zużywa. Im częściej jest on wiązany, tym intensywniej zaczyna się skręcać i marszczyć. Oprócz tego powinien on być wiązany i rozwiązywany przy każdym noszeniu. Niestety ta zasada nie jest powszechnie praktykowana, przez co krawaty ulegają szybkiej deformacji. Nawyk rozwiązywania węzła zagwarantuje choć częściowe wygładzenie zagnieceń oraz powrót do pierwotnej formy. Aby to zrobić poprawnie, powinno się chwycić węzeł palcami – środkowym i wskazującym, po czym delikatnym ruchem rozprostować zagniecenia, a następnie powiesić krawat w szafie. Może on być zagięty jedynie w miejscu, które po założeniu ulokowane będzie pod kołnierzem. Nie można również zapomnieć o właściwym przechowywaniu. Istnieją trzy główne metody. Według pierwszej z nich należy zwinąć krawat na dłoni, rozpoczynając od wąskiego końca. W takiej formie może on zostać włożony do szuflady albo do kartonika. Drugi sposób polega na złożeniu krawata w pół i ułożenie go na płasko w szufladzie. Warto dodać, że krawaty męskie nie powinny być nakładane jeden na drugim. Ostatnia technika wymaga dokupienia odpowiedniego wieszaka. Niemniej jednak z tego akcesorium nie powinno się korzystać w przypadku modeli wełnianych (knitów), ponieważ dziergany materiał łatwo ulega rozciągnięciu.

  Prasowanie krawata – najważniejsze wskazówki

  Z założenia nie powinno się prasować krawatów za pomocą tradycyjnego żelazka. Wynika to z tego, że ten element garderoby bardzo łatwo jest zniszczyć. Pod wpływem ciężaru żelazka może on stracić obłość brzegów, a zaprasowane na płasko brzegi nie odzyskają pierwotnej formy. Uszkodzeniu może ulec także wkładka krawata lub tkanina, z którego został on wykonany (dotyczy to zwłaszcza modeli jedwabnych i poliestrowych). Dopuszczalne jest jedynie bardzo delikatne prasowanie przez lekką bawełnianą szmatkę oraz przy niskiej temperaturze. Zabronione jest dociskanie żelazka do materiału – wszelkiego rodzaju szwy, miejsca wszycia szlufki mogą zostać odbite na frontowej stronie, powodując wyświecenia. Jak temu zapobiec? Przed prasowaniem można wyciąć z białej tektury lub grubego papieru formę krawata, po czym wsunąć ją do środka. Ten element będzie stanowił dodatkową ochronę materiału. Należy jeszcze pamiętać, że jego krawędzie powinny pozostać zaokrąglone. Jeśli podczas prasowania dostrzeże się utratę koloru, trzeba natychmiast zatrzymać tę czynność i obniżyć temperaturę. Po wyprasowaniu obu stron, warto poczekać, aż tkanina nieco ostygnie.

  Dlaczego warto zaopatrzyć się w parownicę do ubrań?

  Jak widać, prasowanie krawata tradycyjnym żelazkiem nie jest proste, a na pewno niesie ze sobą spore ryzyko uszkodzenia tkaniny. Dlatego zaleca się, aby czynność tę zastąpić kąpielą parową, np. wieszając krawat w łazience podczas kąpieli. Taki zabieg ma bardzo dobry wpływ na włókna tkaniny oraz powoduje ich wygładzenie. Świetną alternatywą jest również stosowanie parownicy do ubrań. Urządzenie to zalecane jest do bardzo wymagających materiałów oraz elementów garderoby, do jakich niewątpliwie należy krawat. Parownica do prasowania odzieży zbudowana jest dwóch elementów – z grzałki produkującej parę wodną oraz zbiornika wody, który umożliwia odświeżenie od kilku do kilkunastu sztuk ubrań. Podczas prasowania parą nie ma ryzyka przypalenia odzieży lub ich przegrzania (wybłyszczenia). Urządzenie to zalecane jest do wygładzania elementów garderoby wykonanych nawet z najszlachetniejszych materiałów. Dlatego tak dobrze sprawdzi się w przypadku jedwabnych, wełnianych czy poliestrowych krawatów oraz nie wpłynie negatywnie na obłość krawędzi tego dodatku. Należy dodać, że prasowanie parownicą jest o wiele szybsze niż praca z tradycyjnym żelazkiem.

  Jak wybrać najlepszą parownicę do ubrań?

  Na rynku znaleźć można bardzo wiele parownic różniących się poszczególnymi parametrami. Która z nich będzie zatem najlepsza? Jednym z ważniejszych wskaźników, na które należy zwrócić uwagę, jest moc urządzenia. Im jest ona większa, tym prasowanie okaże szybsze i łatwiejsze, ponieważ sprzęt będzie niemal od razu gotowy do pracy. Moc parownicy waha się zazwyczaj od 1000 do 2200 W. Kolejnym istotnym parametrem jest pojemność zbiornika. Większy pojemnik jest o wiele wygodniejszy – nie będzie wymagał częstego uzupełniania wody. Ręczne parownice do odzieży mają pojemność do ok. 60 ml, kompaktowe do ok. 600 ml, a stojące do ok. 1500 ml. Dobrze jest także zaznajomić się z szybkością nagrzewania się sprzętu. Na koniec należy się jeszcze przyjrzeć długości kabla – dłuższy umożliwia większą mobilność. Parownice są zazwyczaj wyposażone w przewód o długości ok. 1,5 m.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?