Ubrania wykonane z wełny często kojarzone są z grubymi, ciężkimi swetrami, które „gryzą”. Nie lubią ich szczególnie małe dzieci, ale i osoby dorosłe o wrażliwej skórze. Jednak wełna merino to zupełnie coś innego. Odzież wykonana z tego typu wełny jest delikatna dla skóry, co więcej, pozwala jej oddychać i doskonale odprowadza wilgoć. Dlatego wełna merino często wykorzystywana jest do produkcji odzieży funkcyjnej.

Spis treści

  Dlaczego tak się dzieje? Włóczka merino pozyskiwana z runa owiec typu merynos jest delikatniejsza i cieńsza niż tradycyjna wełna. Dodatkowo jest sprężysta, dzięki czemu przy kontakcie ze skórą jej włókna zginają się, co powoduje, że jej nie drażni. Co jeszcze warto wiedzieć o wełnie merino? Z czego się ją produkuje? Do czego wykorzystywana jest tkanina merino, a co powstaje z dzianiny tworzonej z włóczki z runa merynosów?

  Wełna merino – dlaczego jest tak wyjątkowa?

  Wełna typu merino pozyskiwana jest z runa owiec rasy merynos. Wywodzą się z Azji, skąd już w XII wieku przywędrowały do Europy – na Półwysep Iberyjski. Z czasem zaczęto je hodować również w innych krajach europejskich. Ich umaszczenie jest białe, a wełna silnie karbikowana. Obecnie krajem przodującym w hodowli merynosów jest Australia. Zwierzęta te hodowane są również w takich krajach, jak Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki, Urugwaj czy Argentyna.

  Niezwykłe właściwości, jakimi charakteryzuje się wełna merino, wynikają z warunków, w jakich naturalnie żyją merynosy. W okresie ciepłym wełna nie pozwala na przegrzanie organizmu i pozwala skórze na swobodne oddychanie. Natomiast zimą chroni owce przed wilgocią oraz bardzo niskimi temperaturami (w naturalnym środowisku merynosów temperatury wahają się od +30℃ latem, do -30℃ zimą). Przy tym wszystkim jest bardzo sprężysta oraz lekka i miękka.

  Włókna pozyskiwane z runa merynosów są bardzo cienkie (pojedyncze włókno może mieć ok. 13–24 mikrony, dla porównania ludzki włos ma ok. 70 mikronów). Przez to jest to przędza bardzo cenna. Warto też wspomnieć, że w sklepach dostępna jest gruba wełna merino. Jest to gruba włóczka przędzona ręcznie, przeznaczona najczęściej do przygotowywania koców i kap. Cena jednego motka takiej wełny może sięgać nawet kilkuset złotych, w zależności od tego, ile procent włókna merino znajduje się w składzie włóczki.

  Zobacz także: Popelina - prasować żelazkiem czy parownicą?

  Jakie właściwości ma wełna merino?

  Oprócz delikatności i miękkości wełna merino charakteryzuje się doskonałą termoregulacją. W ciepłe dni tkanina merino pozwala skórze oddychać. Materiał dobrze chłonie wilgoć, dzięki czemu powierzchnia ciała jest sucha, co więcej, delikatnie je chłodzi. Wskazuje się, że może wchłonąć ilość wody odpowiadającą 35% masy materiału. Natomiast zimą zapobiega utratom ciepła wytworzonego przez ciało.

  Zobacz także: Jak prasować welur? Jak o niego dbać?

  Wełna merino, a także tkanina i dzianina z niej tworzone, wykorzystywane są do produkcji odzieży termoaktywnej, w tym bielizny. Ubrania z wełny merino polecane są małym dzieciom, również z tego względu, że wełna merynosów jest bakteriostatyczna. Jednak z takiej włóczki produkuje się nie tylko odzież. Wełna merynosów wykorzystywana jest również do produkcji akcesoriów tekstylnych dla niemowląt oraz pościeli, jak też eleganckiej konfekcji garniturów, garsonek czy marynarek.

  Jak dbać o produkty wykonane z wełny merino?

  Odzież z wełny merynosów zyskuje coraz więcej zwolenników, właśnie z uwagi na swoje właściwości. Jednak, żeby długo się nimi cieszyć, należy odpowiednio dbać o takie ubrania. Jak prać wełnę merino? Tutaj zaskoczeniem dla wielu osób może być fakt, że wełna merino w porównaniu z innymi materiałami nie wymaga częstego prania. Wszystko przez wspomniane właściwości bakteriostatyczne. Dodatkowo nie chłonie brzydkich zapachów i do pewnego stopnia ma właściwości samooczyszczania. Przy regularnym, ale nieintensywnym użytkowaniu ubrań z wełny merino, często wystarczy ich dokładne przewietrzenie, aby odzyskały świeżość.

  Zobacz także: Jak skutecznie zwalczać mole ubraniowe?

  Jeżeli ubranie ulegnie zabrudzeniu, należy najpierw dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta odzieży. Jak się okazuje, ubrania z merino, w tym również outdoorowe czy sportowe, można prać w pralkach automatycznych. Trzeba jednak pamiętać, aby w swoim urządzeniu wybrać specjalny program (zaleca się program do prania wełny, delikatnych rzeczy lub pranie ręczne – w zależności od modelu pralki). Jeżeli mamy możliwość samodzielnego ustawienia parametrów urządzenia do prania, należy wybrać temperaturę 30℃ i minimalne wirowanie. Przed włożeniem ubrań do pralki warto odwrócić je na lewą stronę. Pozwoli to uniknąć tarcia zewnętrznej strony odzieży o bęben pralki. Podobnie jak wypełnienie pralki zalecaną przez jej producenta ilością prania. Dodatkowo do prania odzieży z merino, zarówno funkcyjnej, jak i codziennej, zaleca się stosowanie specjalnych preparatów pielęgnujących delikatne włókna. Nie należy stosować płynów zmiękczających i wybielaczy. Jeżeli chodzi o suszenie, najlepiej mokrą odzież rozłożyć na płasko np. na ręczniku i tak zostawić do wyschnięcia. Nie powinno się natomiast, szczególnie dużych i ciężkich rzeczy, suszyć na suszarkach linkowych z wykorzystaniem klamerek. Nie należy suszyć ich także na grzejnikach. Jeżeli decydujemy się na pranie ręczne, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury wody przy praniu i płukaniu, a także zwrócić uwagę, aby sam proces prania był bardzo krótki.

  Ubrania wykonane z tkaniny zawierającej w 100% naturalne włókna można prasować delikatnie rozgrzanym żelazkiem. Jednak zanim to zrobimy, należy sprawdzić, czy producent to zaleca i wykonać próbę na niewielkim, niewidocznym kawałku ubrania. Niektóre modele żelazek mają program do prasowania wełny. Prasowanie najlepiej wykonać na lewej stronie ubrania. Do wygładzenia delikatnych ubrań można zastosować również parownicę.

  Odzież merino to bardzo często ubrania sezonowe, które dużo czasu spędzają w naszych szafach. Przed schowaniem ich po zakończeniu sezonu należy je oczyścić i ułożyć na płasko, co pozwoli uniknąć odkształceń. Warto też zapewnić ubraniom odpowiednią cyrkulację powietrza, co również wpłynie pozytywnie na ich stan.

  Zobacz także: Wiskoza - jak dbać o materiał by wyglądał jak nowy?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1