Pranie butów w pralce to najwygodniejszy sposób pozbycia się nie tylko brudu, lecz także zanieczyszczeń bytujących na włóknach materiałów, z których zostało wykonane obuwie. Niestety nie wszystkie rodzaje butów można wyczyścić w ten sposób. 

Spis treści

  Pranie butów w pralce nie sprawdza się w przypadku modeli zrobionych ze skóry, zamszu lub nubuku. 

  Czy można prać buty w pralce?

  Pranie butów w pralce to najłatwiejszy sposób na usunięcie z nich śladów brudu. Nie sprawdzi się jednak w przypadku niektórych modeli, gdyż spora część obuwia musi być czyszczona ręcznie. Pranie w pralce jest niezalecane przede wszystkim w przypadku tych butów, którym szkodzi kontakt ze zbyt dużą ilością wody. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych środków do czyszczenia obuwia, wyczesywanie brudu oraz odkażanie butów za pomocą gorącej pary. Trzeba sobie zdawać również sprawę z tego, że nie wszystkie modele zostały wykonane z materiałów, które przystosowano nie tylko do długotrwałej styczności z wodą, lecz także do szybkich ruchów bębna. Sporo jest jednak butów, które bez ryzyka można prać w pralce. 

  Pranie butów w pralce – jakie obuwie można tak czyścić?

  Prać w pralce można przede wszystkim buty sportowe, zwłaszcza te szyte, a nie klejone. Ten sposób czyszczenia jest szczególnie zalecany w przypadku jasnych, białych butów, na których podczas prania ręcznego mogą pojawić się zacieki. Do pralki bez obaw można wrzucić także tenisówki i trampki (szyte, a nie klejone!). Lepiej jednak nie robić tego zbyt często, ponieważ w ten sposób można zniekształcić obuwie. 

  W pralce z pewnością nie wolno prać butów zamszowych ani zrobionych z pochodnego od zamszu nubuku. Podobnie jest w przypadku skórzanego obuwia. Nawet jeśli but ma tylko pewne elementy skórzane lub zamszowe, nie powinno się go prać w pralce, ponieważ w ten sposób można go całkowicie zniszczyć. Pranie zamszowych butów w pralce, podobnie jak włożenie do niej obuwia skórzanego, może się skończyć:

  • zmianą rozmiaru buta,
  • popękaną fakturą buta, 
  • zmatowieniem materiału,
  • całkowitym zniszczeniem obuwia. 

  Z prania butów w pralce warto zrezygnować także w przypadku obuwia klejonego. Niestety zbyt długie moczenie buta może przyczynić się do rozluźnienia spoin kleju i trwałego uszkodzenia. Na powierzchni klejonego modelu mogą się też pojawić nieestetyczne żółte plamy. Do pralki wrzucić nie można także żadnej pary botków lub innych butów na obcasie. 

  Jak wyprać buty w pralce?

  Pranie butów sportowych (bo to głównie one lądują w pralce) rozpocząć należy od wstępnego oczyszczenia z piachu, błota i kurzu. Trzeba to zrobić jeszcze przed włożeniem ich do pralki. Zalecane jest także wyjęcie sznurowadeł oraz wkładek i osobne (ręczne) ich wypranie. Buty sportowe najlepiej prać w niskiej temperaturze i krótkim programie prania – spora część pralek ma osobny program do prania obuwia. Buty warto włożyć do woreczka do prania. Do środka bębna można także włożyć koc, który sprawi, że podczas prania nie będą się non stop obijały o ścianki urządzenia. Należy stosować małe ilości detergentu. Pranie trzeba zakończyć suszeniem, a po wyjęciu z pralki warto włożyć do środka butów gazety, aby ochronić obuwie przed utratą fasonu. Powinno się unikać suszenia butów na pełnym słońcu.

  Jak czyścić buty, których nie można prać w pralce?

  • Pranie butów zamszowych oraz tych z nubuku jest niewskazane, zaleca się natomiast regularne czyszczenie za pomocą gumowej lub krepowej szczotki i piany z mydła. Do wyczesania brudu i kurzu można użyć także specjalnej szczotki przeznaczonej do tego typu butów. Jeśli zależy ci na odkażeniu takiego obuwia, odświeżeniu go i usunięciu przykrego zapachu, który może się z czasem pojawić, skorzystaj z antybakteryjnych właściwości gorącej pary. Stację parową TEFAL IXEO Power QT2020 możesz używać nie tylko do prasowania ubrań, pościeli czy zasłon, lecz także do odświeżania butów. Urządzenie ma moc 2170 W i zastosowano w nim technologię High Pressure, dzięki czemu wyrzuca gorącą parę pod ciśnieniem dochodzącym nawet do 5,8 barów. Aby para miała właściwości antybakteryjne, musi być emitowana właśnie pod dużym ciśnieniem. Przenośna i lekka podstawa sprawia, że z TEFAL IXEO Power QT2020 możesz skorzystać w każdym miejscu. Nie musisz się martwić, że zbyt wysoka temperatura uszkodzi obuwie – technologia Smart Protect zapewnia bezpieczny poziom temperatury dla wszystkich tkanin, także tych wyjątkowo delikatnych. 
  • Z gorącej pary możesz również skorzystać, czyszcząc buty materiałowe. Innym rozwiązaniem jest wypranie ich ręcznie za pomocą szczotki o miękkim włosiu i wody z delikatnym detergentem. Pamiętaj jednak, że także w tym przypadku zaleca się wcześniejsze usunięcie „na sucho” szczotką większych zabrudzeń. Po zakończeniu ręcznego prania konieczne jest dokładne wypłukanie detergentu. 
  • Pranie skórzanych butów jest najbardziej wymagające, ponieważ takie obuwie bardzo łatwo uszkodzić. Jeśli są jednocześnie zabrudzone i przemoczone, najpierw trzeba pozostawić je do wyschnięcia. Następnie należy usunąć brud suchą i miękką szczoteczką. Do usunięcia tłustych plam z kolei powinno się przystąpić błyskawicznie, a najlepiej zrobić to za pomocą zwilżonej wodą szmatki. W przypadku bardzo uciążliwych zabrudzeń można sięgnąć po szare mydło. Po wysuszeniu obuwia warto pamiętać o dokładnym wypastowaniu. Zarówno w przypadku butów skórzanych, jak i zamszowych oraz tych z nubuku istotna jest odpowiednia impregnacja przed sezonem jesienno-zimowym, kiedy to narażone są na kontakt z solą, którą posypuje się drogi i chodniki. Nawet zetknięcie z samym śniegiem lub ulewnym deszczem może trwale uszkodzić niezaimpregnowane obuwie. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?