Dywaniki samochodowe należy czyścić równie regularnie co dywany w mieszkaniu. Odświeżanie samochodowej tapicerki jest koniecznością, podobnie jak sprzątanie pozostałych elementów wyposażenia auta. Idealnie w tych pracach sprawdza się odkurzacz ręczny.

Spis treści

  Dywaniki samochodowe brudzą się równie często, a wręcz nawet częściej niż dywany i wykładziny w mieszkaniu. Podróżujący wnoszą do auta nie tylko kurz, lecz także błoto i inne zanieczyszczenia. 

  Dywaniki samochodowe – jakie wybrać?

  Odkurzacze bezworkowe lub piorące pomagają w czyszczeniu dywaników samochodowych, natomiast kluczowe jest dopasowanie ich do pogody i pory roku. O ile większość kierowców decyduje się na jeden ich typ, o tyle najlepiej używać dwóch ich rodzajów. Dywaniki wykonane z tkaniny (najczęściej welurowe) sprawdzają się wiosną oraz latem. Natomiast jesienią i zimą, kiedy wchodząc do samochodu, podróżni wnoszą do niego brud oraz inne mokre zanieczyszczenia, lepiej w aucie mieć modele gumowe. Świetnie radzą sobie one z zebranym na butach błotem oraz wodą. Nie ma zatem jednego, uniwersalnego rodzaju dywaników samochodowych, który sprawdzi się w każdych warunkach. Te powinny być wymieniane w zależności od zmieniających się warunków pogodowych. Jeśli jednak ktoś chce zdecydować się na tylko jedno z tych dwóch rozwiązań, powinien postawić na dywaniki gumowe, ponieważ nie chłoną one wilgoci, która jest w stanie z kolei zniszczyć modele welurowe.

  Jak czyścić dywaniki samochodowe?

  Odkurzacz parowy lub urządzenie piorące z pewnością sprawdzą się w czyszczeniu welurowych dywaników samochodowych, natomiast ich odświeżanie warto rozpocząć od użycia tradycyjnego sprzętu, wyposażonego w szczotki z twardym włosiem. Ewentualnie można również sięgnąć po trzepaczkę. Trzeba liczyć się jednak z tym, że w ten sposób nie usunie w pełni zgromadzonego kurzu. 

  W przypadku gumowego dywanika sprzątanie wydaje się nieco łatwiejsze. Wystarczy dokładnie wytrzepać go z kurzu, a następnie – z równą precyzją – umyć go pod bieżącą wodą. Do tego zadania najlepiej wykorzystać specjalne urządzenie z silnym strumieniem wody, które dostępne jest na każdej myjni bezdotykowej. Można skorzystać również ze specjalnego programu z szamponem.

  Na stacjach benzynowych dostępne są także odkurzacze akumulatorowe lub przemysłowe, które pomogą w dokładnym posprzątaniu wnętrza samochodu. 

  Jak usunąć zapach stęchlizny z samochodu za pomocą odkurzacza?

  Odkurzacz z filtrem wodnym z pewnością pomoże w usunięciu przykrego zapachu, który z czasem może zagościć w samochodzie. Najczęściej pojawia się on, ponieważ sprząta się jedynie dywaniki, a nie wykładzinę pod nimi. Warto natomiast pamiętać, że również ona jest narażona na działanie wilgoci i zabrudzenia spadające z wycieraczek. Pod samochodowymi dywanikami znaleźć można także okruchy jedzenia, które upadają podczas spożywania posiłków przez pasażerów. W efekcie bez większych problemów w aucie powstaje pleśń, a tym samym tworzy się idealne środowisko do rozwoju bakterii. Wdzierają się one do ludzkich płuc, co w efekcie przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy ze zdrowiem. Przynajmniej raz w miesiącu trzeba więc sięgnąć po dobry odkurzacz i dokładnie oczyścić nie tylko same dywaniki samochodowe, lecz także przestrzeń pod nimi. Warto zwrócić również uwagę na wbudowane schowki w podłodze, o których sprzątający często zapominają, a to właśnie w nich gromadzą się spore pokłady kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Trzeba pamiętać między innymi o załamaniach wzdłuż prowadnic foteli oraz innych trudno dostępnych miejscach. W sprzątaniu tego typu zakamarków najważniejszy jest nie tyle sam odkurzacz (najlepiej z filtrem HEPA), który zapewni odpowiednie wychwycenie najdrobniejszych nawet zanieczyszczeń, lecz także dobranie do niego odpowiednich końcówek umożliwiających dotarcie do tych wyjątkowo ciasnych przestrzeni. 

  Zobacz także: Wady i zalety odkurzacza wodnego

  Bezprzewodowy odkurzacz – czy wystarczy do wyczyszczenia auta?

  Dobry odkurzacz to podstawa efektywnego sprzątania dywaników samochodowych oraz przestrzeni pod nimi. W aucie przede wszystkim sprawdza się sprzęt bezprzewodowy z modułem ręcznym, który pozwala dotrzeć w nawet trudno dostępne miejsca. Nie zawsze jednak jest on w 100% dobrym rozwiązaniem. Aby mieć pewność, że usunie on większość zanieczyszczeń, należy wybrać model o niskiej reemisji kurzu. Niekiedy wystarczy też przetarcie dywaników wilgotną ściereczką nawilżoną specjalny preparatem do czyszczenia tapicerki. Ciekawym rozwiązaniem uzupełniającym jest także użycie rolki z taśmą klejącą (tej, co do ubrań). 

  Podczas kompleksowego czyszczenia samochodu nie można zapominać o wykładzinie bagażnika samochodu. Do prania jej i dywaników welurowych można użyć specjalnego preparatu do tapicerki. Dobrze sprawdzi się też do tego żelazko parowe lub moduł ręczny generatora pary, który pozwala na odświeżenie włókien. Można sięgnąć również po specjalną piankę, którą należy rozprowadzić równomiernie szczoteczką lub ściereczką z mikrofibry. Kolejnym rozwiązaniem jest płyn 2w1 z odplamiaczem. Doskonale poradzi on sobie z plamami przede wszystkim w przypadku jasnych wykładzin.

  Odświeżanie dywaników i tapicerki za pomocą generatora pary lub parownicy, a także specjalnej pianki jest szczególnie skuteczne i pozwala pozbyć się przykrych zapachów. Jeśli jednak, mimo wykorzystania wszystkich wymienionych sposobów, nieprzyjemna woń w samochodzie nadal stanowi problem, można sięgnąć po absorber zapachów. Jest to uniwersalny płyn, który można rozpylić zarówno w powietrzu, jak i użyć do prania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?