Najpopularniejszy sposób na rozbite szkło to usunięcie go za pomocą miotły i szufelki. Niektórzy korzystają również z taśmy, a inni z klasycznego odkurzacza. Ostatnie rozwiązanie jest najskuteczniejsze, o ile wybierzemy sprzęt z odpowiednią końcówką.

Spis treści

  Istnieją różne sposoby na usunięcie rozbitego szkła. Można je zamieść, odkurzyć lub usunąć za pomocą… kromki chleba! Jaki odkurzacz poradzi sobie ze szklanymi odłamkami?

  Domowe sposoby na stłuczone szkło

  Zbite szkło sprawia, że w pierwszym momencie nie wiemy, jak się go pozbyć. Czynność sprzątania najlepiej rozpocząć od założenia obuwia, co pozwoli ochronić stopy przed skaleczeniem. Ponadto warto wyposażyć się w rękawice, które zwiększą bezpieczeństwo w trakcie czyszczenia. Większe odłamki szkła można usunąć ręcznie, natomiast do posprzątania mniejszych wystarczy… kromka chleba! Wystarczy położyć miękkie pieczywo na szkle i delikatnie je docisnąć. Czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do całkowitego wchłonięcia odłamków. Dla lepszego efektu kromkę chleba klasycznego lub tostowego można zwilżyć wodą, dzięki czemu przykleją się do niej najdrobniejsze elementy. Innym sposobem jest wykorzystanie wilgotnego ręcznika papierowego lub nawilżonej ściereczki albo gąbki. Do usunięcia szkła można również użyć grubej taśmy klejącej, miotły i szufelki oraz odkurzacza.

  Sprzątanie odłamków szkła wielofunkcyjnym odkurzaczem

  Istnieją również sytuacje, w których miotełka, taśma lub kromka chleba mogą nie wystarczyć. Gdy szkło rozbije się na znacznie większej przestrzeni, warto wspomóc się odkurzaczem. Urządzenie AGD będzie niezbędne także w przypadku, gdy odłamki wbiją się w dywan lub wykładzinę. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się nawet klasyczny odkurzacz workowy, o ile będzie posiadał specjalny komplet akcesoriów. W takim razie, jaki model wybrać? Z drobinkami doskonale poradzi sobie zarówno odkurzacz workowy, jak i ten bez worka oraz bezprzewodowy z modułem ręcznym.

  Nowoczesne sprzęty z workiem posiadają funkcjonalne akcesoria, które usuną nie tylko stłuczone szkło, ale również inne zabrudzenia. Dla przykładu, odkurzacz Silence Force Full care pro marki Tefal posiada zestaw wąskich ssawek, turboszczotkę i elastyczną ssawkę XL. Tak bogata wersja zapewnia bardzo wysoką skuteczność oraz sprawne i szybkie usuwanie wszelkich pyłów.

  Zobacz także: Jak posprzątać stłuczone naczynia?

  Dobry odkurzacz bezworkowy

  Jeżeli ze względu na zwierzęta lub małe dzieci stłuczone szkło pojawia się w naszym domu dość często, to warto postawić na odkurzacz bez worka. Istnieje ryzyko, że delikatny worek zostanie przerwany i nieodwracalnie uszkodzony. Świetnym rozwiązaniem będzie model z ergonomiczną rączką, który cieszy się coraz większą popularnością. Nazywa się go również odkurzaczem cyklonowym, ponieważ zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami i transportuje je do pojemnika. Powietrze, które wydostaje się z urządzenia, jest czyste, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Jaki odkurzacz bezworkowy będzie najlepszy? Do dyspozycji pozostają sprzęty wyposażone w mniejszą lub większą liczbę dodatków. Podstawowe wersje zawierają klasyczną ssawkę i szczotkę, natomiast zaawansowane urządzenia typu X-Trem Power Cyclonic posiadają cały zestaw funkcjonalnych końcówek. Taki odkurzacz bezworkowy wyczyści potłuczone szkło z bardzo różnych powierzchni. Wąskie ssawki usuną odłamki z wykładzin i dywanów oraz innych, trudno dostępnych przestrzeni. Co więcej, odkurzacz bezworkowy posiada pojemnik, który można opróżnić w bardzo szybki i łatwy sposób. Zbiornik to doskonałe rozwiązanie do sprzątania rozbitego szkła, ponieważ nie zostanie on uszkodzony tak, jak worek.

  Odkurzacz bezprzewodowy z modułem ręcznym

  Kolejne urządzenie, które szybko i sprawnie usunie szkło z podłogi, dywanów, wykładziny, a nawet samochodu to odkurzacz bezprzewodowy z odpinanym modułem ręcznym. Ten multifunkcjonalny sprzęt może pracować przez 30 minut bez kabla przy standardowym ustawieniu mocy. Jednym z popularnych modeli jest Air Force 360 TY9079, który usuwa zabrudzenia nawet z najtrudniej dostępnych miejsc. Urządzenie posiada technologię Air Force Cyclonic, która separuje kurz i pozostałe zanieczyszczenia od powietrza. Z kolei funkcjonalna elektroszczotka odpowiada za usunięcia wszelkich zabrudzeń z dywanów i wykładzin. Co więcej, model TY9079 umożliwia zamontowanie bazy ładującej na ścianie, dzięki czemu urządzenie jest ciągle gotowe do użycia. Ponadto moduł ręczny można bardzo szybko zdemontować, co w porównaniu do odkurzacza klasycznego pozwala na dużą oszczędność czasu.

  Odkurzacz na wodę dla wymagających

  Urządzenie, które równie doskonale poradzi sobie z drobnym szkłem, to odkurzacz na wodę. Sprzęty te posiadają nowoczesne filtry HEPA, które są najlepszym rozwiązaniem dla alergików. Odkurzacze z pojemnikiem na wodę oferują również bardzo funkcjonalne ssawko-szczotki, które służą do czyszczenia szczelin i zbierania cieczy. Dzięki takim dodatkom możemy usunąć rozbite szkło z dywanów i parkietów, a nawet dziecięcych zabawek. Odkurzacz do domu z funkcją prania cieszy się zainteresowaniem również ze względu na jego wysoką moc, która powoduje, że urządzenie radzi sobie nie tylko z zabrudzeniami, ale również zbieraniem wody z różnych powierzchni. Należy jednak pamiętać, że odkurzacz ze zbiornikiem wodnym należy każdorazowo myć, co dla większości okazuje się dość dużym problemem. Z tego względu warto się zdecydować na odkurzacz workowy lub ten bez worka, który posiada bardzo funkcjonalne końcówki i filtry zapewniające usuwanie blisko 100% zanieczyszczeń z powietrza.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?