Klatka schodowa to wizytówka domu, bez względu na to, ile rodzin w nim mieszka. Sprzątać klatkę schodową powinno się bardzo często, a pomagają w tym m.in. odpowiedni odkurzacz z zestawem praktycznych końcówek, robot myjący okna i środki czystości.

Spis treści

  Właściciele domów z wąską klatką schodową powinni ją sprzątać bezprzewodowym odkurzaczem pionowym, a alergicy odkurzaczem workowym. Podłogi z drewna bądź kafelków odkurza się sprzętem ze szczotkami z naturalnego włosia, a dywany turboczczotką. Do odkurzania klatki schodowej w kamienicy najlepiej użyć odkurzacza przemysłowego.

  Kto jest odpowiedzialny za sprzątanie klatki schodowej?

  O porządek w budynkach wspólnot mieszkaniowych coraz częściej dbają podmioty zewnętrzne prowadzące działalność gospodarczą z zakresu sprzątania pomieszczeń. Podobny trend obserwuje się w nieruchomościach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Mimo to w niektórych blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych w dalszym ciągu dbaniem o czystość części wspólnej, którą jest klatka schodowa, zajmują się mieszkańcy. Ustalają oni grafiki, dzięki którym są odpowiedzialni za porządek regularnie co kilka, kilkanaście tygodni. Zobligowani są wtedy do sprzątania zarówno klatki schodowej, jak i wejścia do budynku, czyli miejsc użytkowanych przez wszystkich mieszkańców.

  Korzystanie z usług profesjonalnego serwisu sprzątającego to wygoda i gwarancja dobrze wykonanej pracy. Sprzątanie przez mieszkańców wiąże się jednak z niższymi opłatami za zajmowany lokal.

  Klatka schodowa jest też ważną częścią domu jednorodzinnego. To tutaj znajduje się wieszak na ubrania wierzchnie i szafka na buty. Aby odkurzanie i mycie klatki schodowej mogło przebiec sprawnie i przy minimalnym nakładzie czasu, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i profesjonalne środki czystości.

  Odkurzanie klatki schodowej

  Dobry odkurzacz jest niezbędny nie tylko przy okazji sprzątania sypialni czy salonu. Jego wybór nie powinien być przypadkowy. Stojąc przed koniecznością zakupu urządzenia, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Trzeba kierować się zdrowiem domowników, ważna jest też powierzchnia domu, w tym klatki schodowej, rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i liczba pięter. Codziennym odkurzaniem otwartej klatki schodowej znajdującej się na tym samym poziomie co salon i kuchnia może zająć się robot sprzątający. Ciche i małe odkurzacze automatyczne (akumulatorowe) na bieżąco usuwają wnoszony piasek, pozbywają się też kurzu. Ich użycie nie zwalnia jednak z konieczności zaopatrzenia się w tradycyjny odkurzacz ręczny. Idealnym sprzętem dla alergika jest model z wymiennym workiem, który do minimum ogranicza kontakt z zanieczyszczeniami gromadzącymi się w jednorazowym zasobniku. Alergicy i astmatycy powinni szukać odkurzaczy z filtrem wodnym i wspomagającym np. antyalergicznym filtrem HEPA. Niestety są one duże – użytkowanie ich w domach z wąską klatką schodową może być problematyczne. W tym przypadku lepiej sprawdzi się bezprzewodowy odkurzacz pionowy.

  Klatki schodowe w kamienicy dobrze jest odkurzać odkurzaczem przemysłowym przeznaczonym do utrzymania czystości w miejscach narażonych na duże natężenie ruchu pieszego. Daje sobie radę z zabrudzeniami, których nie jest w stanie usunąć sprzęt wykorzystywany w warunkach domowych. Klatki schodowe w budynkach kilkurodzinnych można też spróbować wyczyścić zwykłym odkurzaczem z funkcją mycia, który sprząta zarówno na sucho i na mokro.

  Zestaw końcówek do odkurzacza do sprzątania klatki schodowej

  Aby móc cieszyć się czystą klatką schodową, która jest wizytówką całego domu, nie wystarczy najlepszy odkurzacz. Trzeba również wiedzieć, na które końcówki warto się zdecydować. Właściciele domów, w których podłoga klatki schodowej wyłożona jest drewnianymi panelami, powinni szukać szczotek z delikatnego włosia (najlepiej naturalnego). Na rynku znajdują się szczotki zaopatrzone w specjalne filcowe kółeczka, których zadaniem jest ochrona odkurzanej powierzchni przed zarysowaniem. Z ich pomocą można sprzątać nie tylko drewniane panele. Nadają się one do płytek i kafelków. Tego rodzaju delikatnych materiałów nie powinno się odkurzać sprzętem zaopatrzonym w plastikową końcówkę bez włosia. Do odkurzania klatek schodowych z dywanami i wykładzinami warto użyć turboszczotki. Pozwala ona pozbyć się piachu oraz sierści zwierząt. Do czyszczenia szuflad szafki na buty dobrze jest użyć natomiast wąskiej, długiej, ułatwiającej sprzątanie trudno dostępnych zakamarków ssawki szczelinowej. Można nią również odkurzyć schody klatki schodowej.

  Jak myć okna na klatce schodowej?

  Źródłem światła na niejednej wysokiej klatce schodowej są promienie słoneczne, które dostają się do pomieszczenia przez duże okna. Czyszczenie ich nie musi być czasochłonne. Aby szybko uporać się z tym zadaniem, warto zaopatrzyć się w robota myjącego okna. Choć nie jest on tak popularny, jak odkurzacz automatyczny, wydaje się równie funkcjonalny. To zaawansowane technologicznie urządzenie wyposażone w szybko rotujący dysk. W trakcie mycia okien niewielki robot pozostaje przyczepiany do szyby. Jest to możliwe dzięki silnikowi próżniowemu. Zamiast automatycznego robota myjącego można wybrać myjkę parową do okien, która usuwa zabrudzenia bez udziału środków chemicznych.

  Czym wyczyścić balustradę na klatce schodowej?

  Do czyszczenia balustrady na klatce schodowej w budynkach wielorodzinnych najlepiej użyć profesjonalnych środków czystości. Uporają się z zabrudzeniami, których nie można wyeliminować domowymi detergentami. Przeznaczone są do konkretnych miejsc oraz powierzchni i zdecydowanie bardziej skoncentrowane niż środki dostępne w drogeriach. W domach prywatnych do czyszczenia balustrad można używać samodzielnie przygotowanych ekologicznych środków czystości. Przyrządza się je na bazie boraksu, octu i kwasku cytrynowego.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3