Oczyszczacz powietrza do samochodu to rozwiązanie, o którym kierowcy dyskutują coraz częściej. Jeszcze do niedawno spora grupa osób twierdziła, że oczyszczacze są zbędne nawet w domach. Dzisiaj jednak coraz lepiej zdajemy sobie sprawę, jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy.

Spis treści

  Oczyszczacz powietrza do samochodu jest nie mniej ważny niż ten stosowany w domu. Jego zakup powinni rozważyć przede wszystkim osoby, które spędzają dużo czasu w aucie, oraz alergicy.

  Oczyszczacz powietrza do samochodu – dlaczego warto?

  Oczyszczacz powietrza do samochodu to urządzenie, które ma sprawić, że będziesz oddychał czystszym powietrzem. W domu masz już do dyspozycji tak profesjonalne sprzęty, jak oczyszczacz Tefal Pure Air Connect – model, który filtruje do 100% alergenów i najmniejszych cząsteczek, dzięki rozbudowanemu systemowi filtracji, na który składa się m.in. Allergy+ wychwytujący alergeny i nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Dodatkową zaletą z jego korzystania jest także intuicyjna aplikacja mobilna. Trudno wyobrazić sobie, aby w samochodzie stanął tak duży oczyszczacz powietrza, jak w domu, jednak nawet od znacznie mniejszych urządzeń można oczekiwać podobnej skuteczności.

  Należy zdać sobie sprawę z tego, że osoby, które dużo i często jeżdżą samochodem, wdychają właściwie wszystko, co znajduje się na zewnątrz. To szczególnie niebezpieczne zimą, kiedy z powodu m.in. sezonu grzewczego w Polsce pojawia się intensywny smog. Aż 98% mieszkańców miast w UE narażonych jest na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, a 30% mieszkańców Europy mieszka na obszarach, gdzie stężenie zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy.

  Oprócz spalin z rur wydechowych w samochodzie pojawia się wiele innych zanieczyszczeń. Część z nich eliminują dobre filtry kabinowe, jednak nie są tak skuteczne w oczyszczaniu powietrza, jak urządzenia, które nie tylko wyposażono w wysokiej jakości wieloetapowe filtry, lecz także inne systemy skutecznie oczyszczające powietrze.

  Czy potrzebujesz oczyszczacza powietrza do samochodu?

  Oczyszczacz powietrza do auta to nie tylko urządzenie służące do pozbycia się przykrych zapachów. Pamiętaj, że dym, smog oraz różnego rodzaju opary i przykre zapachy sprawiają, że maleje komfort i bezpieczeństwo jazdy. Znaczny poziom zanieczyszczenia dróg, wysoki odsetek poruszających się po nich starych samochodów, pojazdów bez filtrów – wszystko to oddziałuje na kierowcę. Najbardziej szkodliwe są pyły PM2,5, z którymi radzą sobie tylko zaawansowane oczyszczacze, bo filtry kabinowe pozwalają wyłapać jedynie większe zanieczyszczenia. Pyły tego typu są szczególnie niebezpieczne, ponieważ prowadzą do podniesienia poziomu dwutlenku węgla w kabinie. To zaś wywołuje u kierowcy senność, co może skutkować wypadkiem. Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebny ci oczyszczacz powietrza, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Ile czasu spędzasz w samochodzie?
  • Jeździsz w długie trasy, czy poruszasz się jedynie po kilku krótkich odcinkach?
  • Po jakim terenie się poruszasz – zanieczyszczonym mieście czy czystych regionach z dala od dużych ośrodków miejskich?
  • Jakim samochodem jeździsz? Czy emituje on mniej, czy więcej zanieczyszczeń niż standardowo?
  • Czy palisz tytoń w samochodzie?
  • Czy ty lub twoi współpasażerowie cierpicie na alergie albo choroby górnych dróg oddechowych?

  Odpowiedzi na te pytania staną się istotną wskazówką, czy oczyszczacz do samochodu to potrzebna inwestycja. Jeśli poruszasz się często po zatłoczonym mieście albo jeździsz w długie trasy, z pewnością zakup oczyszczacza do auta będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak z samochodu korzystasz jedynie okazjonalnie i jeździsz nim wyłącznie po większe zakupy, nie musisz spieszyć się z taką inwestycją. 

  Samochodowe oczyszczacze powietrza – jak wybrać najlepszy?

  Dobry oczyszczacz powietrza do auta powinien być przede wszystkim skuteczny. Warto zwrócić uwagę na to, ile miejsca zajmie w samochodzie i jak praktyczna będzie jego obsługa. Najważniejsze kryteria, które musisz wziąć pod uwagę, to:

  1. Sposób oczyszczania powietrza 

  • oczyszczacz może korzystać z filtrów; podobnie jak w oczyszczaczach domowych powinien mieć kilkustopniowy system filtracji oraz filtry HEPA, czyli te przeznaczone do wyłapywania nawet najmniejszych zanieczyszczeń; 
  • oczyszczacz może bardziej przypominać jonizator powietrza (nie wpływać bezpośrednio na redukcję smogu), ale utrzymywać we wnętrzu auta równowagę jonową; 
  • oczyszczanie ozonowe – generator ozonu nie powinien pracować przy dzieciach i zwierzętach; najciekawsze są oczywiście te modele, które wykorzystują kilka różnych metod, gdyż zanieczyszczenia miewają różne wielkości, a jeden typ filtra nigdy nie będzie w stanie zredukować ich wszystkich.

  2. Sposób ładowania w samochodzie – najbardziej popularna metoda to wykorzystanie do ładowania 12 V zapalniczki samochodowej. Nowsze modele wyposażone są w wejście USB.

  3. Zasady utrzymania w czystości i koszty eksploatacji: w tradycyjnych oczyszczaczach powietrza do samochodu regularnie musisz wymieniać filtry zgodnie ze wskazówkami producenta, nieco inaczej jest z jonizatorami powietrza – póki są one utrzymywane w czystości, nie wymagają wymiany części.

  4. Na rynku dostępnych jest obecnie coraz więcej wysokiej jakości oczyszczaczy z filtrami HEPA do samochodu. Warto pamiętać, że tylko one są w stanie trwale usunąć z wnętrza auta najbardziej niebezpieczne zanieczyszczenia, czyli pyły PM2,5. Oczywiście jeszcze lepszym wyborem będzie zakup oczyszczacza z filtrami i funkcją jonizacji.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?