Wyróżniamy klimatyzatory przenośne i okienno-ścienne. Te pierwsze można umieścić w dowolnym miejscu mieszkania, a drugie są instalowane na stałe. Niezależnie od tego rozwiązania, należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu sprzętu, a nawet zastosowaniu oczyszczacza powietrza.

Spis treści

  Klimatyzacja domowa to doskonały wynalazek, który pojawia się w domach coraz częściej. Zapewnia użytkownikom wysoki komfort i wygodę, ale tylko wtedy, gdy jest regularnie oczyszczana. Dobrym rozwiązaniem jest domowy oczyszczacz powietrza, który zapewni prawidłową jakość powietrza.

  Po co czyścić klimatyzację?

  Klimatyzacja to cenny wynalazek, który zapewnia użytkownikom określoną temperaturę. Urządzenie umożliwia zarówno ochłodzenie pomieszczenia, jak i nagrzanie powietrza. Wyróżniamy klimatyzatory mobilne i okienno-ścienne. Każdy z nich należy odpowiednio czyścić i odgrzybiać, ponieważ w trybie chłodzenia wytwarzają dużą ilość wilgoci. Warto stosować takie środki czyszczące, które są dostosowane do rodzaju klimatyzatora. Nie należy używać rozpuszczalników, nieodpowiednich proszków i substancji lotnych, ponieważ takie substancje mogą się przedostać do układu oddechowego użytkowników klimatyzatora.

  Nieregularne czyszczenie filtrów sprawia, że osadzają się na nich zanieczyszczenia, które tworzą niezdrowy mikroklimat pomieszczenia. Filtry obecne w klimatyzatorach można czyścić odkurzaczem lub wodą albo środkiem bakteriobójczym. Filtr należy kontrolować raz w miesiącu, a nawet częściej, chyba że posiada specjalną kontrolkę informującą o zabrudzeniu. Dokładnego czyszczenia wymaga również taca skroplin, którą można myć gorącą wodą i środkiem bakteriobójczym. Bardzo istotna jest też kontrola skraplacza i czyszczenie go za pomocą specjalnych środków. Należy także pamiętać o czyszczeniu parownika, który może gromadzić pleśń i drobnoustroje. Regularne czyszczenie klimatyzacji sprawia, że funkcjonuje ona efektywniej i dłużej. Poza tym czysty klimatyzator gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników i nie jest tak głośny, jak zanieczyszczony.

  Odgrzybianie klimatyzacji w domu

  Regularne czyszczenie klimatyzacji sprawia, że urządzenie funkcjonuje prawidłowo i bez szwanku. Niestety samo oczyszczanie filtra, skraplacza i innych akcesoriów nie zawsze wystarcza. Klimatyzator domowy należy również dezynfekować, co pozwoli utrzymać prawidłową jakość powietrza. Odgrzybianie klimatyzacji usuwa przykry zapach z urządzenia i zabija wszelkie bakterie.

  Wyróżnia się kilka metod likwidowania zanieczyszczeń z klimatyzatora. Jedną z nich jest pianka do odgrzybiania klimatyzacji, która dezynfekuje zarówno mobilne, jak i ścienne urządzenia. Taki sprzęt należy wyłączyć z prądu i zastosować wstrząśniętą piankę. Najlepiej będzie przewietrzyć dokładnie pomieszczenie i powtórzyć zabieg po kilku lub kilkunastu miesiącach, w zależności od zaleceń producenta. Pianka zapewnia błyskawiczny i długotrwały efekt oraz eliminację nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczeń. Kolejny produkt warty uwagi to spray do odgrzybiania klimatyzacji, który ma podobne działanie do poprzedniego środka i nie wymaga demontażu urządzenia. Efekty utrzymują się bardzo długo, a zapach wilgoci i stęchlizny znika w mgnieniu oka.

  Inną metodą na usunięcie bakterii i grzybów jest odgrzybianie klimatyzacji ozonem, czyli generatorem ozonu. Gaz skutecznie niszczy bakterie, grzyby i pleśnie, jednak nie jest tak tani jak powyższe preparaty. Cena odgrzybiania klimatyzacji ozonem to koszt od 100 do 2000 zł o ile zabieg wykonujemy samodzielnie. Taka różnica cen generatorów jest uzależniona od wielu czynników, ale szczególną uwagę należy zwrócić na wydajność urządzenia. Im większa wydajność generatora ozonu, tym skuteczniejsza będzie jego praca.

  Istnieje również odgrzybianie klimatyzacji ultradźwiękami, które poradzi sobie z bardzo silnymi zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. Do dezynfekcji klimatyzatora jest stosowane urządzenie, które rozpyla detergent, wytwarzając przy tym ultradźwięki. Detergent dociera do wszelkich zakamarków klimatyzatora i skutecznie odkaża wszelkie powierzchnie. W efekcie urządzenie do odgrzybiania klimatyzacji usuwa przykre zapachy, złogi kurzu i innych zabrudzeń oraz niszczy pyłki i nikotynę.

  Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu

  Klimatyzatory mogą jednocześnie chłodzić i ogrzewać powietrze, a dodatkowo je oczyszczać. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ takie urządzenia neutralizują alergeny, cząsteczki kurzu, bakterii i wirusów. Niestety nie każdy klimatyzator jest wyposażony w tak przydatne i wartościowe funkcje. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza, który skutecznie usuwa alergeny i zanieczyszczenia, które wiążą się z obecnością klimatyzatorów. Oczyszczacz poprawia jakość powietrza i eliminuje wszelkie mikroorganizmy chorobotwórcze, smog oraz nikotynę. Cena oczyszczaczy powietrza waha się od 100 do 3000 zł i jest uzależniona od ich wydajności, dodatków i funkcji. Urządzenie poniżej 1000 zł, które potrafi wyeliminować 99,97% zanieczyszczeń to TEFAL PU4015. Jest to oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, filtrem wstępnym, węglem aktywnym i NanoCaptur. Bardzo ważnym elementem każdego oczyszczacza jest system filtracyjny. To od niego zależy, jak skutecznie zostanie oczyszczone powietrze. Istnieje również oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Takie urządzenia likwidują wirusy i zarodniki grzybów, które w efekcie nie trafiają do układu oddechowego użytkowników.

  Mimo wszystko wiele osób zastanawia się, czy warto kupić oczyszczacz powietrza. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić jego parametry i nie kierować się jak najniższą ceną. Niestety tańszy oczyszczacz może generować wyższy koszt eksploatacyjny. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Należy zwrócić uwagę m.in. na średni pobór mocy oraz cenę i trwałość filtrów. Poza tym niektóre oczyszczacze powietrza wymagają stosowania specjalnej, zdemineralizowanej wody. Generuje to większe koszty, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz na wodę kranową. Dobrze dobrane urządzenie chroni użytkowników przed wirusami i bakteriami oraz brzydkim zapachem, który może wytwarzać klimatyzacja.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?