Wirusy, roztocza, alergeny i inne zanieczyszczenia – pojawiają się w mieszkaniach, kiedy tylko zaczyna się sezon grzewczy. Choć wiosną i latem stan powietrza w domu i biurze nie jest idealny, jego pogorszenie się w sezonie zimowym jest zjawiskiem powszechnym. W tym czasie warto sięgnąć po oczyszczacz powietrza.

Spis treści

  Wirusy grypy, zapalenia płuc i inne czynniki chorobotwórcze swobodnie unoszą się w powietrzu. Jak się ich pozbyć? Najlepiej postawić na mądre oczyszczanie powietrza.

  Wirusy, roztocza, alergeny – czym oddycha dom?

  Wirus grypy nie bez przyczyny atakuje przede wszystkim w sezonie zimowym. To właśnie wirusy, różnego rodzaju alergeny, roztocza i inne zanieczyszczenia unoszące się na drobinach kurzu odpowiadają za infekcje dróg oddechowych, przedłużający się kaszel i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego. Cennym urządzeniem niwelującym ten problem jest oczyszczacz powietrza, który w domowych warunkach zwalcza nawet do 100% zanieczyszczeń atakujących układ oddechowy.

  Mechanizm działania zanieczyszczeń jest dość prosty. Do błony śluzowej dróg oddechowych przyklejają się drobiny pyłu, na których osadzają się różnego rodzaju wirusy, bakterie i inne drobnoustroje. Taki sposób bytowania tych organizmów sprawia, że są trudne do zwalczenia przez układ odpornościowy.

  Niestety powszechnie uznawane za wartościowe wietrzenie mieszkania wbrew pozorom bardziej szkodzi, niż pomaga. Zimne powietrze tylko z pozoru wydaje się czyste – w rzeczywistości zawiera dużo zanieczyszczeń.

  Przeczytaj również: Nawiewniki okienne – sposób na skuteczną wentylację powietrza.

  Oczyszczacz powietrza – czy warto?

  Oczyszczanie powietrza w domu nie jest już fanaberią, a koniecznością, która może znacząco wpłynąć na poprawę zdrowia domowników i pomóc tym, którzy borykają się z różnymi chorobami. W bardzo wielu domach w sezonie zimowym czujniki poziomu zanieczyszczeń wskazują na stan niebezpieczny dla osób wrażliwych. Prawda jest taka, że bytujące w powietrzu wirusy, bakterie i inne szkodliwe organizmy są dla każdego człowieka potencjalnie niebezpieczne. Szczególnie groźny jest znajdujący się w domowych przestrzeniach formaldehyd – substancja rakotwórcza. Trzeba mieć świadomość, że część pyłu PM 2,5 przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych. Zła jakość powietrza prowadzi także do problemów z oddychaniem, chorób układu krążenia i wielu innych schorzeń.

  Oczyszczacz powietrza do domu może być wyposażony w kilka filtrów, które skutecznie usuwają różne rodzaje zanieczyszczeń. Niebezpieczne pyły zawieszone znajdujące się w smogu (PM 10; PM 2,5) i przedostające się do domów wychwyci filtr HEPA. Skutecznie zwalcza on również wirusy, bakterie, komórki grzybów i pierwotniaków. Węglowy filtr do oczyszczacza powietrza niweluje dym i różne opary. Natomiast lampa UV, która pojawia się w niektórych oczyszczaczach powietrza, walczy z bakteriami i wirusami.

  Jaki wybrać oczyszczacz powietrza?

  Dobry oczyszczacz powietrza usuwa z domowego otoczenia formaldehyd. Jest to obecnie najbardziej szkodliwa substancja obecna w mieszkaniach. Z tego powodu producenci urządzeń AGD, między innymi Tefal, wykorzystują filrt NanoCaptur umożliwiający efektywne usuwanie tego rakotwórczego związku.

  Jeden filtr do oczyszczacza powietrza to obecnie zdecydowanie za mało. Najnowocześniejsze systemy wykorzystują 4 poziomy filtracji, które pozwalają usunąć z powietrza nawet do 100% zanieczyszczeń bez względu na ich pochodzenie. Dobry i skuteczny oczyszczacz powietrza powinien usuwać:

  • większe cząstki: kurz, sierść, włosy,
  • zapachy, gaz i lotne związki organiczne,
  • najdrobniejsze cząstki (w tym przypadku sprawdzi się filtr HEPA): zarodki pleśni, kurz, pyłki, pył zawieszony PM 2,5, bakterie, wirusy, złuszczony naskórek,
  • formaldehyd.

  Ważne jest również, aby domowy oczyszczacz powietrza reagował automatycznie na zmieniający się poziom zanieczyszczeń i w zależności od wyniku regulował intensywność pracy bez konieczności manualnej zmiany ustawień.

  Jaki oczyszczacz powietrza do domu?

  Oczyszczacz powietrza z jonizatorem jest szczególnie polecany dla alergików i osób skłonnych do alergii, ponieważ wychwytuje większość grzybów, pleśni i wirusów z trudno dostępnych miejsc (powierzchnia mebli, ścian, sufitów). Z kolei oczyszczacz z nawilżaczem powietrza jest ciekawą modyfikacją sprawdzającą się w pomieszczeniach, gdzie bywa suche powietrze. Szczególnie dobrze sprawdza się on w pokojach, w których śpią małe dzieci. Warto jednak pamiętać, że o wyborze urządzenia do oczyszczania powietrza mają decydować jeszcze inne kryteria.

  Urządzenie powinno być ciche. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy w domu są małe dzieci. Każdemu zresztą z czasem może przeszkadzać zbyt głośny dźwięk pracy oczyszczacza powietrza. Na szczęście najnowsze modele, jak na przykład Tefal Intense Pure Air, są dwa razy cichsze od innych. Pracują najwyżej na poziomie 22dB, dzięki czemu nawet w nocy nie zakłócają snu domowników.

  Oczyszczanie powietrza w domu musi być również sprawne. Prędkość filtrowania powinna bowiem być dostosowana do aktualnej jakości powietrza. Dobrym rozwiązaniem są również moduły umożliwiające automatyczne włączenie się odkurzacza rano lub w nocy – w momencie wykrycia pory dnia, na którą jest zaprogramowany, oczyszczacz włącza się automatycznie.

  Warto zwrócić także uwagę na intuicyjność działania systemu. Cennym rozwiązaniem są aplikacje na smartfony, za pomocą których można zarządzać urządzeniem. Funkcja ta umożliwia sterowanie oczyszczaczem z każdego miejsca na świecie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?