Papuga żyje przede wszystkim w klatce, w związku z czym regularne sprzątanie tej przestrzeni jest konieczne, jeśli chce się zadbać o ptaka i jego komfort. Warto pamiętać, że chodzi nie tylko o usunięcie odchodów, lecz także resztek jedzenia, które (przy wysokich temperaturach) mogą się psuć.

Spis treści

  Papuga to ptak, który lubi czystość i porządek. Regularne sprzątanie i dezynfekcja klatki mogą jej zapewnić prawdziwy komfort. Warto pamiętać, że to nie tylko kwestia estetyki, lecz także troski o zdrowie zwierzaka.

  Dlaczego należy regularnie sprzątać klatkę papugi?

  Odkurzacz bezworkowy z pewnością pomoże szybko i sprawnie usunąć resztki piasku i ściółki, które wydostały się poza mieszkanie papugi. Warto jednak pamiętać, że kluczowe jest nie tyle sprzątanie przestrzeni wokół klatki, ile regularne (codzienne!) dbanie o porządek w jej wnętrzu.

  Nie jest to kwestia estetyki, choć i ta ma znaczenie. Przede wszystkim jednak chodzi o zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt, których klatki nie są regularnie sprzątane. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że papugi faliste oraz wszystkie inne gatunki tych ptaków chorują bardzo często właśnie z winy nieodpowiednich warunków, w jakich zmuszone są mieszkać. Dla ptaków stare resztki jedzenia to właściwie trucizna. Pleśniejące łupki mogą wywołać śmiertelne dla nich choroby układu oddechowego. Natomiast wilgotne ptasie odchody, a także mocz w momencie rozkładu wydzielają trujące dla papug azotany. Te żrące substancje również mogą doprowadzić do poważnych chorób.

  Klatka dla papugi – jak ją sprzątać?

  Klatka dla papugi nimfy czy ary (oraz dla innych gatunków) jest właściwie zawsze taka sama – może się różnić jedynie rozmiarem. Sprzątanie ich wszystkich wygląda również bardzo podobnie. Podstawową zasadą jest regularność przeprowadzanych porządków. Przynajmniej raz dziennie z mieszkania papugi należy usunąć resztki pokarmów, odchody oraz mocz. Takie sprzątanie nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy wysunąć szufladkę dna, przeczesać piasek, wyjąć rozrzucone resztki i dosypać świeży podkład. Wilgotną ściereczką można również przetrzeć całą klatkę, co będzie szczególnie wartościowe latem, bo w ten sposób przy okazji zostanie ona schłodzona. Jeśli ktoś stosuje wyłożenie w postaci papierowych ręczników, codziennie powinien je wymieniać. Zabawki dla papug natomiast warto wyjąć i umyć w ciepłej wodzie. Bezprzewodowy odkurzacz z modułem ręcznym przyda się przy sprzątaniu przestrzeni wokół klatki.

  Raz w tygodniu klatkę papugi należy myć szczególnie dokładnie. Należy wtedy wymontować wszystkie elementy ptasiego mieszkania i je dokładnie wyszorować. Dotyczy to zarówno dna, żerdek, zabawek, karmników, jak i poidełek. Można zrobić to w wodzie z płynem do mycia naczyń lub innym (delikatnym!) detergentem. W sklepach zoologicznych można znaleźć także specjalne środki do mycia klatek. Niezależnie od tego, jaki preparat zostanie użyty, trzeba pamiętać o dokładnym wypłukaniu wszystkich elementów. Karmniki i poidełka można wyparzyć. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się ewentualnych bakterii.

  Czy warto dezynfekować klatki dla papug?

  Papuga ara, jak i każda inna, jest bardzo wrażliwa i podatna na działanie różnego rodzaju bakterii, drobnoustrojów, pleśni i grzybów. Dla tych ptaków zanieczyszczenia mogą okazać się śmiercionośne, dlatego też oprócz regularnego sprzątania klatki, niezbędne jest jej dezynfekowanie co jakiś czas. Dobrze jest to robić mniej więcej co miesiąc, chyba że ptak jest chory lub złapał pasożyta. W takiej sytuacji dezynfekcję należy wykonywać co 1–2 dni, ponieważ w klatce mogą pojawiać się larwy, jaja pasożytów lub sam pasożyt, który potrafi bez żywiciela wytrzymać zaskakująco długo.

  Po umyciu klatki wszystkie elementy konstrukcji należy dokładnie wyparzyć. Zabawki można wrzucić na 5 minut do gotującej się wody. Żerdkę natomiast należy włożyć do dużego gara. Jeśli cała się nie zmieści, należy po minucie odwrócić ją i drugi koniec włożyć do wrzątku. Do dezynfekcji można użyć również czteroprocentowego roztworu sody żrącej lub spirytusu. Trzeba jednak pamiętać, że po tym wszystkie elementy należy bardzo dokładnie wypłukać. Można sięgnąć również po środki chemiczne z drogerii, jednak jest to rozwiązanie najbardziej ryzykowne. 

  Preparatów do dezynfekcji nie można używać do drewnianych przedmiotów. Nie można więc w ten sposób czyścić niektórych zabawek, żerdek, konstrukcji woliery. W takim przypadku lepiej sięgnąć po odkurzacz ręczny lub dopasowane cienkie końcówki i za ich pomocą usunąć zgromadzony na powierzchni elementów brud. Oczywiście cały zabieg należy przeprowadzać bez obecności ptaków.

  W dezynfekcji całego pomieszczenia mogą pomóc również generatory pary oraz parownice. Aby stworzyć ptakowi idealne warunki do życia, warto wyeliminować też zanieczyszczenia z różnego rodzaju materiałów (tapicerek, zasłon, firanek).

  Zobacz także: Jak dbać o czystość mając królika?

  Jaki odkurzacz wybrać do mieszkań, w których przebywają zwierzęta?

  Odkurzacz bezworkowy to bardzo dobre rozwiązanie do mieszkań, w których przebywają zwierzęta. Ziarna, różnego rodzaju pokarm dla ptaków, a także jego okruszki, żwirek i inne zanieczyszczenia mogą sprzyjać rozwojowi niebezpiecznych (także dla ludzkiego zdrowia) bakterii i wirusów. Warto więc zadbać, aby przestrzeń, w której mieszka ptak była regularnie i dokładnie sprzątana. Ponadto, wybierając odkurzacz, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego w nim filtru. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim filtry HEPA i wodny, które wyłapują z powietrza nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, którzy są jednocześnie miłośnikami ptaków. Warto zadbać także o odpowiedni zestaw końcówek do odkurzacza, które umożliwią dostęp do wszystkich zakamarków, w które mogą wpadać okruszki i ziarna. Jeśli nie ma ich razem w zestawie ze sprzętem sprzątającym, warto je od razu dokupić.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2