Wycinanki to świetny sposób na zabawę, a jednocześnie rozwijanie zdolności manualnych dziecka. Zajęcia twórcze polegające na wycinaniu różnych kształtów to pomysł na spędzanie czasu dla całej rodziny. Wspólna zabawa doskonale rozwija również wyobraźnię oraz uczy wyrażać emocje. 

Spis treści

  Gotowe kolorowe wycinanki można kupić w sklepie bądź skorzystać z tego, co ma się w domu np. barwnych czasopism, ulotek, katalogów przeróżnych sklepów czy starych dziecięcych kolorowanek. Wycinanie różnych kształtów np. przedmiotów, zwierzątek, mebli czy ubrań z gazet doskonali umiejętność posługiwania się nożyczkami przez malucha i pozwala tworzyć kreatywne kompozycje na określony temat. Kawałki papieru wystarczy przykleić do kartonu bądź kartki z bloku zwykłym klejem i dodatkowo ozdobić farbami, kredkami czy flamastrami. 

  Kreatywne wycinanki dla dzieci 

  Papierowe wycinanki to nie tylko sposób na kreatywną zabawę z dzieckiem, ale również rozwijanie zdolności manualnych malucha. Wycinanie przeróżnych kształtów nożyczkami rewelacyjnie ćwiczy palce, a tworzenie z nich ciekawych kompozycji oddziałuje na dziecięcą wyobraźnię. Kolorowe wycinanki to doskonała zabawa na każdą porę roku, a w szczególności okres świąteczny, kiedy maluchy mogą własnoręcznie przygotować papierowe ozdoby np. bombki, łańcuchy, świeczniki, szopka noworoczna czy stroiki na drzwi.

  Wycinanki – pomysły na zabawę z dzieckiem 

  Dzieci chętnie sięgają po nożyczki i z ich pomocą wycinają różnego rodzaju kształty, z których powstają później ciekawe kompozycje. To sposób na kreatywną i niekończącą się zabawę dla całej rodziny. Dzięki manualnym zajęciom dziecko skutecznie ćwiczy zdolności manualne, a po nabraniu odrobiny wprawy wycinanie nawet skomplikowanych kształtów z papieru nie będzie dla niego żadną trudnością. Oto kilka pomysłów na to, jak można wykorzystać kolorowe wycinanki do kreatywnej zabawy w zaciszu własnego domu

  • Zabawa w łączenie kropek i wycinanie po ich śladach prostych pasków

  Na kartce papieru rodzic rysuje duże kropki, które po połączeniu mają stworzyć długie, pionowe linie. Zadaniem dziecka jest na początku połączenie tych kropek, a następnie wycięcie równych pasków wzdłuż naszkicowanych wcześniej linii. 

  • Zabawa w salon fryzjerski z rolki papieru toaletowego lub plastikowej butelki

  Do tej zabawy potrzebna będzie jedna rolka po papierze toaletowym oraz kolorowe farbki, kredki, mazaki i oczywiście nożyczki. Na rolce dziecko musi narysować buzię. Zabawa polega na tym, aby górną część rolki ponacinać w paski, a następnie powstałą fryzurę dowolnie stylizować np. skracać, wyginać czy kolorować za pomocą kredek i farb. W ten sam sposób można bawić się zamiast rolki papieru toaletowego wykorzystując do tego plastikową butelkę. Wówczas „włosy” ludzika będą znacznie dłuższe.

  • Zabawa w wycinanie figur geometrycznych

  Kolorowe wycinanki można również wykorzystać do tworzenia przeróżnych figur geometrycznych. To już nieco trudniejsza zabawa zwłaszcza, gdy figura jest dość skomplikowana, jednak po kilku ćwiczeniach przedszkolak z pewnością poradzi sobie z zadaniem. Rodzic musi narysować na kartonie kropki, które maluch następnie ze sobą łączy, a później wycina powstały z nich kształt.

  • Zabawa w obcinanie paznokci 

  Zabawa polega na odrysowaniu dłoni na kartonie papieru, a następnie dorysowanie do niej bardzo długich paznokci i wycięciu nożykami powstałego kształtu. Zadaniem malucha jest ich skrócenie, a następnie dowolna stylizacja np. za pomocą farb, kredek, mazaków, flamastrów czy gotowych naklejek. Zabawa z pewnością przypadnie do gustu dziewczynkom. 

  Jak szybko posprzątać po pracach plastycznych – o czym należy pamiętać?

  Wycinanki z papieru dla dzieci to świetna zabawa, ale po jej zakończeniu w pokoju zwykle tworzy się niemały bałagan. Skrawki papieru najlepiej sprzątać od razu po zakończeniu prac plastycznych, dzięki czemu resztki wycinanek nie rozniosą się po całym domu. Większe kawałki można zachować, aby wykorzystać je później np. do rysowania czy innych kreatywnych zabaw manualnych. Po skończonej zabawie ważne jest również, aby ostre przedmioty, jakie takie jak nożyczki, od razu schować, by najmłodsi domownicy nie zrobili sobie nimi krzywdy

  Najlepszy odkurzacz do sprzątania w domu – jakim sprzętem usunąć skrawki papieru?

  Z mniejszymi resztkami wycinanek rozrzuconymi po pokoju doskonale poradzi sobie dobry odkurzacz bądź nowoczesny robot sprzątający. Szeroki wybór urządzeń sprzątających oferuje marka Tefal. Wśród nich na uwagę zasługują w szczególności: 

  • Odkurzacz bezprzewodowy Air Force 360 Flex Pro TY9472, który jest lekki i poręczny. Urządzenie posiada innowacyjną elastyczną rurę, dzięki której bez konieczności schylania się można dotrzeć niemalże we wszystkie trudno dostępne miejsca w domu. Odkurzacz akumulatorowy zasilany jest baterią litowo-jonową, która po pełnym naładowaniu umożliwia nieprzerwaną pracę sprzętu przez ponad 30 minut. 
  • Odkurzacz pionowy Air Force 360 TY9079 to bezprzewodowe nowoczesne urządzenie, które zapewnia pełen komfort podczas sprzątania wszystkich powierzchni od gładkich płytek i paneli, po wykładziny i miękkie dywany. Bezprzewodowy odkurzacz posiada na wyposażeniu także nowoczesną minielektroszczotkę, która doskonale poradzi sobie nie tylko ze zwierzęcą sierścią, ale również nawet najdrobniejszymi skrawkami papieru rozrzuconymi po dywanie. 

  W sprzątaniu domu po dziecięcych zabawach doskonale radzą sobie również odkurzacze samojezdne. Marka tefal oferuje nowoczesne roboty do odkurzania l. Ciekawym modelem, na który warto zwrócić uwagę jest np.

  • Robot sprzątający Explorer Serie 60 RG7447 – to smukły odkurzacz automatyczny z dodatkową funkcją mopa, który rewelacyjnie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają dzieci. Zapewnia nie tylko skuteczne czyszczenie różnego rodzaju powierzchni, ale przede wszystkim, dzięki wyposażeniu w wysokowydajny filtr EPA, podczas swojej pracy zatrzymuje 99,9% kurzu i znajdujących się w nich alergenów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?