Muzyka do sprzątania to jeden ze sposobów na uczynienie sprzątania przyjemnością. Wiele osób podchodzi do domowych porządków z ogromną niechęcią. Doświadczenie pokazuje jednak, że wystarczy zmienić nastawienie i zastosować kilka trików, aby przestało ono być przerażającym obowiązkiem.

Spis treści

  Sprzątanie w domu dla większości ludzi to nie przyjemność, ale obowiązek. Jedni wywiązują się z niego lepiej, inni gorzej. Są jednak tacy, którzy sprzątają dlatego, że to lubią. Czy naprawdę można polubić sprzątanie?

  Muzyka do sprzątania – relaks i obowiązek w jednym

  Sprzątanie w domu dla wielu osób jest czynnością nie tyle wymagającą, co po prostu nudną, która nudzi się bardzo szybko. Niejednokrotnie też frustruje. Czas spędzony na porządkowaniu salonu albo odkamienianiu łazienki to dla wielu bezpowrotnie stracone minuty i godziny. Muzyka do sprzątania może okazać się doskonałym pierwszym krokiem w zmianie tego typu podejścia. Dlaczego? Ponieważ skupiając się na muzyce, niezależnie jaka by ona nie była, człowiek zapomina o wykonywanej czynności, a sprzątanie w większości polega na dość monotonnym wykonywaniu czynności, które nie wymagają szczególnego zaangażowania i skupienia, dlatego też szybko się nudzą. Uruchomienie dystraktora w postaci muzyki pozwala uwolnić się od natrętnych myśli, jakie to sprzątanie jest nudne, długotrwałe, wymagające czasu. Najlepsza muzyka do sprzątania to taka, która pozwoli przekierować myśli na zupełnie inne tory. Nie ma jednej recepty, na jakie rytmy, melodie, głosy należy postawić. Jednym w sprzątaniu pomagać będzie muzyka klasyczna, innym popowe składanki, w rytm których będą odkurzać kanapę. W przypadku jeszcze innych osób sprawdzą się refleksyjne i romantyczne utwory, które sprzyjać będą dobrym wspomnieniom i marzeniom na jawie zupełnie nieprzeszkadzającym w jednoczesnym szorowaniu wanny. Muzyka odpręża, relaksuje, pozwala myślom odpłynąć, a to przy tak monotonnych czynnościach jak sprzątanie, świetnie się sprawdza. Muzyka do sprzątania dla dzieci może ułatwić wciągnięcie ich w wir domowych porządków. Kto powiedział, że ze sprzątania nie można zrobić prawdziwie domowej imprezy. Wystarczy trochę wyobraźni i odwagi w przełamywaniu stereotypów na temat sprzątania. Nigdzie przecież nie jest napisane, że zamiast ciężkich męczarni i przykrego obowiązku czyszczenie mieszkania nie może być dobrą zabawą. Jeśli zainwestuje się dodatkowo w super ciche sprzęty, m.in. odkurzacze o głośności na poziomie 40-50 dB, skupić się można właściwie jedynie muzyce i jej rytmie. 

  Jak polubić sprzątanie?

  Sprzątanie w domu naprawdę można uczynić przyjemnością. Wystarczy odrobina przekory i wyobraźni. Jeśli masz wyrzuty sumienia, spędzając wieczór, oglądając ulubiony serial, nagraj go i włącz go podczas sprzątania. To świetny „dodatek” do prasowania, polerowania mebli, odkurzania książek. Nauka nowego języka? Wystarczy włączyć program do powtarzania słówek lub nagranie w języku obcym podczas polerowania podłóg albo odkurzania kurzy. Nie zorientujesz się, kiedy regały będą lśnić, a ty poszerzysz swoje słownictwo. Zaległa rozmowa telefoniczna z przyjaciółką lub mamą? Czy może być lepszy moment na nadrobienie towarzyskich zaległości niż domowe porządki. Dystraktory, dodatkowe zadania, które pozwalają wykonywać mechaniczne czynności bez zastanawiania się nad ich długotrwałością – wszystko to sprzyja zmianie podejścia do sprzątania. Jeśli dobrze „skombinować” sprzątanie z jakąś przyjemnością lub innym zaległym zadaniem, to można nie tylko zapomnieć o frustrujących obowiązkach, lecz także upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Nauka języka lub wykonanie zaległej rozmowy telefonicznej podczas sprzątania sprawiają, że po zakończeniu tych obowiązków człowiek zostaje z podwójną satysfakcją. Nie tylko posprzątał, ale zrobił w tym samym czasie jakąś inną, równie pożyteczną rzecz. Można więc zakładać, że szybkie sprzątanie domu przestanie on postrzegać jako marnotrawstwo czasu. Nawet jeśli wciągnie go ulubiony serial, nowoczesne, działające intuicyjnie żelazka uchronią materiał od przypalenia. Jeśli dodatkowo postawisz na te automatycznie dopasowujące temperaturę do prasowanego materiału i skutecznie zmiękczające włókna za pomocą odpowiednio silnego wyrzutu pary, prasowanie stanie się miłym dodatkiem do kolejnego odcinka ulubionego programu.

  Zobacz także: Jak bez problemu utrzymać porządek w domu?

  Jak się zmotywować do sprzątania domu?

  Muzyka do sprzątania pokoju to nie jedyny sposób, w jakim można zmienić swój stosunek do sprzątania. Istnieje wiele technik, które pozwalają opanować niechęć do tych domowych obowiązków. Przede wszystkim warto dzielić sprzątanie na etapy. Na przykład założyć sobie, że w czwartek sprząta się kuchnię, w piątek łazienkę, a w sobotę salon i sypialnię. Dzięki temu szybciej będzie widać efekty tych cząstkowych prac, a natłok obowiązków nie demotywuje sprzątającego. W opanowaniu domowego sprzątania pomaga także precyzyjna lista: raz w tygodniu należy zrobić to, raz w miesiącu to, raz na pół roku to. W ten sposób jasno można sobie wyznaczyć cele i rozliczać się z ich wykonania. Trzymanie się takiego planu będzie również przeciwdziałać trudnemu do opanowania nieporządkowi, który jest jedną z głównych przyczyn niechęci, jaką większość osób darzy sprzątanie. Podobnie działa wybór konkretnego dnia przeznaczonego na sprzątanie.

  Jak dobrze sprzątać w domu?

  Sposoby na sprzątanie domu są różne, natomiast jest kilka zasad, których warto się trzymać, aby nie popaść w zniechęcenie. Przede wszystkim należy sprzątać z góry na dół, nigdy nie należy rozpoczynać od odkurzania podłóg lub nisko ustawionych mebli, błyskawicznie się one zakurzą bowiem przy myciu okien, porządkowaniu kanapy, przestawianiu wysoko ułożonych książek. Zawsze należy zaczynać od przestrzeni położonych najwyżej i stopniowo sprowadzać kurz do poziomu podłogi i dopiero na końcowym etapie usunąć go odkurzaczem. Nie należy również porządkować kilku przestrzeni jednocześnie. Symultaniczne sprzątanie sypialni, salonu i kuchni sprawia, że nigdzie szybko nie zapanuje porządek, a porządkująca osoba będzie się jedynie frustrować. Do sprzątania należy używać jedynie sprawdzonych i skutecznych środków. Dobrze kupować pięknie pachnące środki czystości lub samodzielnie tworzyć domowe i ekologiczne ich wersje. Dzięki temu sprzątanie w domu będzie nie tylko efektywne i przyjemne, ale będzie też tworzyło sprzyjający domownikom klimat, co z pewnością pomoże zmotywować osobę sprzątającą. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup oczyszczacza powietrza, który przez cały czas będzie w stanie wyłapywać zanieczyszczenia z powietrza, dzięki czemu radykalnie ograniczyć można ilość osadzającego się w domu kurzu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?