Spiżarnia nie jest miejscem, które sprząta się tak regularnie, jak kuchnię, łazienkę czy salon. Dlatego pomieszczenie raz na jakiś czas wymaga gruntownego czyszczenia oraz usuwania niepotrzebnych produktów. Jak najskuteczniej uprzątnąć pełne regały spiżarni?

Spis treści

  Przed porządkowaniem spiżarni warto się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt, który ułatwi pracę. Oprócz ściereczek, zmiotek i mopów, ważny jest dobór odpowiedniego odkurzacza. Równie pomocny może okazać się także oczyszczacz powietrza.

  Porządkowanie domowej spiżarni – wyrzucenie przedmiotów

  Bardzo często zdarza się, że meble w spiżarni uginają się od nadmiaru produktów. Niekiedy pomieszczenie pełni rolę składzika, w którym znaleźć można wiele niepotrzebnych przedmiotów, jak choćby żelazko, stare gazety, deska do prasowania. W pierwszej kolejności należy zanieść je do miejsc, gdzie powinny być przechowywane, zwłaszcza jeśli spiżarnia jest mała. Drugim rodzajem zbędnych w spiżarni rzeczy są produkty spożywcze, które utraciły termin przydatności; w których pojawiła się pleśń; które nadają się do spożycia, ale pewne jest, że lokatorzy nie zdołają ich wykorzystać. Ostatnią grupę produktów można oddać rodzinie, znajomym, zanieść do jadłodzielni lub przeznaczyć na lokalną zbiórkę żywności.

  Właściwa kolejność sprzątania spiżarni

  Jak każde inne pomieszczenie, tak i spiżarnię powinno się porządkować w odpowiedniej kolejności. Mowa tu o zachowaniu sprzątania od góry do dołu. Najpierw należy czyścić półki, które ulokowane są najwyżej. Duże produkty warto zdejmować pojedynczo, natomiast małe można przekładać do specjalnego pojemnika. Warto od razu wdrożyć tematyczne ustawianie produktów (oddzielnie słoiki, butelki, puszki), dzięki czemu późniejsze układanie ich na regałach spiżarni okaże się o wiele szybsze i łatwiejsze. Kiedy półki są już opróżnione, może rozpocząć czyszczenie każdej z nich z kurzu i brudu. Podczas sprzątania należy stopniowo schodzić aż do ostatniej półki. Ostatnim etapem porządkowania spiżarni jest mycie podłogi.

  Najpotrzebniejsze akcesoria do sprzątania

  Bez odpowiedniego oprzyrządowania nie ma mowy o skutecznym czyszczeniu spiżarni. W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć? Przede wszystkim w ściereczki, najlepiej te wykonane z mikrofibry, które z łatwością przyciągają kurz. Oprócz szmatek przydadzą się także zwykłe zmiotki, szufelka, specjalne płyny do czyszczenia metalu lub drewna (środek należy dostosować do materiału, z którego wykonane są meble do spiżarni). Warto także zaopatrzyć się w wygodne mopy, które ułatwią czyszczenie podłóg. Dobrym wyborem będzie mop wyposażony w drążek teleskopowy, który umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz odciąży kręgosłup.

  Sprzątanie spiżarni – jaki wybrać odkurzacz?

  Nie da się ukryć, że spiżarnia jest miejscem, którego nie sprząta się tak często, jak choćby kuchnię, łazienkę czy salon. Dlatego warto do porządkowania tego pomieszczenia wybrać dobry odkurzacz, który poradzi sobie z zalegającym kurzem, brudem czy pajęczynami. Jaki odkurzacz okaże się właściwy do czyszczenia spiżarni?

  • Odkurzacz bezworkowy – sprzęt sprawdzi się świetnie do spiżarni, ponieważ odkurzacz do pozbycia się brudu wykorzystuje filtr powietrza. Jest to idealny odkurzacz dla alergika, astmatyka czy właściciela zwierząt. Największe cząstki brudu zostają uwięzione w zbiorniku na wodę. Odkurzacz, który jest najczęściej zaopatrzony dodatkowo w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), oczyszcza powietrze, które z urządzenia wydostaje się świeże, bez alergenów i bakterii.
  • Odkurzacz pionowy – to idealne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń, jakim jest właśnie spiżarnia, ponieważ odkurzacz jest bardzo łatwy do złożenia. Można nim skutecznie manewrować, dzięki czemu kurz zostaje usunięty nawet z trudno dostępnych miejsc. Niemniej jednak jego zasięg zależny jest od długości kabla albo mocy akumulatora. Warto dodać, że to odkurzacze niezwykle ciche, a niektóre z egzemplarzy wyposażone są w dodatkowy filtr HEPA.
  • Odkurzacz ręczny – urządzenie z uwagi na swoje nieduże rozmiary jest niezwykle poręczne, dlatego nadaje się do czyszczenia niewielkich powierzchni i trudno dostępnych miejsc w domu. Z tego powodu ułatwi sprzątanie półek w wysokich regałach spiżarni. Dzięki odkurzaczowi ręcznemu można pozbyć się okruszek, kurzu czy pajęczyn. Urządzenie składa się z silnika, filtra, pojemnika na kurz, ssawki i specjalnej rączki.

  Przeczytaj również: Mały odkurzacz - jaki model wybrać? Workowy czy bezworkowy?

  Odpowiednie ustawienie produktów w spiżarni

  Kiedy spiżarnia jest już uprzątnięta, warto rozważyć odpowiednie ułożenie przedmiotów. Być może dobrze jest rozważyć zakup nowych mebli do spiżarni. Odpowiednio dobrane regały do domowej spiżarni mogą usprawnić codzienne życie domowników. W kwestii ułożenia produktów warto wdrożyć wcześniej wspomnianą segregację. Rzeczy powinny być ustawione, biorąc pod uwagę ich ciężar, przeznaczenie oraz temperaturę przechowywania. Produkty, których używa się najrzadziej, należy ustawić najwyżej. Na wysokości oczu można ułożyć wszystko to, co stosuje się najczęściej. Najbliżej warto postawić rzeczy z najkrótszym terminem przydatności. Na dole należy położyć rzeczy najcięższe oraz warzywa i owoce, które wymagają trzymania ich w niskiej temperaturze. Dobrze jest się zaopatrzyć w przedmioty ułatwiające segregację i wprowadzające porządek, jak choćby kosze, pojemniki czy etykiety.

  Oczyszczacz powietrza – czy warto kupić go do spiżarni?

  Spiżarnia jest miejscem, w której występuje wiele zapachów, a także unosi się mnóstwo kurzu. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza. Zadaniem tego urządzenia jest przefiltrowywanie powietrza poprzez zasysanie go, a następnie odfiltrowywanie z niego różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dobry oczyszczacz powietrza jest wyposażony w filtry: wstępny oraz wysokosprawny, węglowy HEPA. Sprzęt usuwa z powietrza kurz, składniki smogu, pyły, dym, lotne związki organiczne (jak np. złuszczony naskórek) oraz wszelkie niepożądane zapachy. Niektóre modele są również wyposażone w jonizator, nawilżacz powietrza czy elektroniczny timer. Jonizatory doskonale radzą sobie z usuwaniem bakterii i wirusów, nawilżacz powietrza sprawdzi się natomiast w okresie zimowym, kiedy domownikom doskwiera suche powietrze z powodu ogrzewania. Maksymalna wielkość pomieszczenia, którą czyści urządzenie, wynosi najczęściej około 35 m2.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?