Bibuła to jeden z częściej w szkole wykorzystywanych materiałów plastycznych. Wykonuje się z niego różne stroiki. Dekoracje z bibuły to częsty element szkolnych bali i uroczystości. Ozdoby z bibuły to także element kultywowania ludowej tradycji. Niestety jednak bibuła ma jedną wadę: trudno się ją sprząta.

Spis treści

  Najlepsze odkurzacze nie zawsze potrafią poradzić sobie z bibułą. Szczególnie nasiąknięta wodą trudna jest do usunięcia. Wybierając sprzęt z myślą o sprzątaniu po takich plastycznych zabawach, trzeba przede wszystkim wziąć jego moc i siłę ssania.

  Bibuła – co to właściwie jest?

  Bibuła to cienki papier, wykonany z masy szmacianej, bardzo dobrze chłonący ciecz. Bibuła jest bardzo cienka i prawie przezroczysta, co sprawia, że idealnie nadaje się do tworzenia lampionów, różnego rodzaju witraży. Na rynku dostępna jest bibuła w bardzo wielu kolorach, a także ta ze specjalnie nadrukowanymi motywami.

  Ozdoby z bibuły

  Ozdoby świąteczne z bibuły nie są już co prawda tak popularne, jak jeszcze kilkanaście lat temu, natomiast w szkole dzieci nadal uczą się wykonywać tego typu dekoracje. Ozdoby bożonarodzeniowe z bibuły to bowiem element polskiej kultury ludowej, podobnie zresztą jak innego typu dekoracje. Na festiwalach kultury ludowej nadal można spotkać ozdoby z bibuły karbowanej, na przykład różnego rodzaju kwiaty.

  Przeczytaj również: Wycinanki dla dzieci z papieru - jak efektywnie sprzątać po zabawie z dzieckiem?

  Po bibułę niejednokrotnie sięga się, przygotowując różnego rodzaju imprezy rodzinne. Ozdoby urodzinowe z bibuły pojawiają się nie tylko na typowo dziecięcych imprezach. Coraz częściej dekoracje z bibuły pojawiają się na przykład na babyshower.

  Bibuła – nie tylko ozdoby

  Ozdoby świąteczne z bibuły to nie jedyny sposób, w jaki wykorzystać można ten materiał. Coraz częściej, na masową wręcz skalę, stosowany jest on pakowania. Posiada ona takie właściwości, które sprawiają, że idealnie nadaje się do pakowania. Przede wszystkim bibuła chroni przesyłki przed zniszczeniem w trakcie transportu. Jest wyjątkowo miękka, co sprawia, że idealnie chroni delikatne przedmioty. Można skleić ją taśmą, jak i klejem. Dodatkowo można ją wykorzystać jako „wypełniać” paczek prezentowych, który z pewnością sprawia dużo lepsze wrażenie, niż tradycyjny brystol lub zwykły papier wykorzystywany do tego celu.

  Wiele firm tak odzieżowych, jak i kosmetycznych, produkujących biżuterię oraz galanterię coraz częściej wykorzystuje bibułę do pakowania swoich produktów wysyłanych klientowi. Nie chodzi wyłącznie o kwestię zabezpieczenia przesyłki, lecz także o jej wysoki, estetyczny wygląd.

  Jaki odkurzacz kupić, aby skutecznie posprzątać po dekoracjach z bibuły?

  Najlepszy odkurzacz do sprzątania po bibule to przede wszystkim odkurzacz o dużej mocy i sile. Nie powinien on mieć mniej niż 900W. Nowoczesny i sprawny silnik gwarantują, że nawet przy niskim zużyciu prądu odkurzacz idealnie wyłapie wszystkie zanieczyszczenia, tak z powietrza, jak i podłogi. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy w domu dużo jest dywanów o długim włosiu lub miękkich wykładzin. Skrawki bibuły łatwo wpadają pomiędzy włókna dywanu lub wykładziny, przez co dużo trudniej jest je stamtąd usunąć. Polecanym rozwiązaniem jest na przykład dobry odkurzacz bezworkowy. Powinien on cechować się wysoką klasą energetyczną, skutecznością odkurzania na dywanach i wykładzinach jednocześnie. Odkurzacz do paneli, który nie sprawdza się w odkurzaniu dywanów, okaże się mało efektywny w większości polskich domów. Lepiej poszukać nieco droższego rozwiązania, ale takiego, które gwarantuje skuteczne odkurzanie dywanów, wykładzin, płytek oraz parkietów. Ciekawym rozwiązaniem jest np. szczotka Deep Clean Head, stosowana w odkurzaczach bezworkowych Tefala, która gwarantuje efektywne odkurzanie na każdej powierzchni bez konieczności wymiany szczotki w trakcie pracy.

  Odkurzacz wielofunkcyjny – czy warto?

  Bibuła jest trudnym materiałem do sprzątania przede wszystkim ze względu na swoją lekkość i niezwykłą cienkość samego materiału. Jej skrawki szybko mogą się roznieść po różnych kątach mieszkania, z których trudno jest je potem usunąć. Sprzątanie w domu w takim przypadku zdecydowanie ułatwia odkurzacz wielofunkcyjny, umożliwiający odkurzanie i mycie jednocześnie, pozwalający na dotarcie do trudno dostępnych miejsc i efektywne odkurzanie nawet najbardziej zakurzonych domowych kątów. Panel ręczny, wbudowany w części odkurzaczy wielofunkcyjnych, pozwala efektywnie odkurzać nawet trudno dostępne miejsca. Najnowsze odkurzacze wielofunkcyjne są właściwie całkowicie mobilne. Na przykład Air Force 360 od Tefala zapewnia wygodne odkurzanie bez kabla nawet do 20 minut dzięki baterii litowo-jonowej o napięciu 21,9 V. Na podobnej zasadzie działa PowerPro i SpeedPro od Philipsa. Produkty różnią się między sobą czasem pracy bez kabla, a także czasem ładowania.

  Odkurzacz dla alergika i nie tylko

  Odkurzanie po wykonywaniu dekoracji z bibuły powinno być nie tylko wygodne, mobilne, lecz także, a właściwie przede wszystkim efektywne. Wybierając odkurzacz, warto więc zwrócić przede wszystkim na poziom wychwytywania pochłanianego przez odkurzacz kurzu. Nowoczesna technologia monocyclonowa i kilkupoziomowy system filtracji zapewniają bardzo wysoką pochłanialność. Nawet szybkie sprzątanie to 99,98% usuniętych zanieczyszczeń i niskim poziom reemisji kurzu. W przypadku alergików, małych dzieci, osób borykających się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi górnych dróg oddechowych to naprawdę istotne kryterium. Alergikom często poleca się także odkurzacze z filtrem wodnym. Warto w tym wszystkim pamiętać także o ekologii. Ekologiczne sprzątanie gwarantują wysokie parametry energetyczne (im wyższe, tym niższe zużycie energii) i nowoczesne silniki montowane w odkurzaczach dobrej klasy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?