Hodowanie żółwi domowych nie jest problematyczne i nie wymaga szczególnej troski, jednakże czasem potrafi być kłopotliwe. Dlatego warto się dowiedzieć, jak opiekować się żółwiami i czym neutralizować zapachy, które wydzielają.

Spis treści

  Opieka nad udomowionymi żółwiami jest bardzo prosta. Wystarczy odpowiednio wyposażyć terrarium, stworzyć dobre warunki bytowe i dbać o dietę. Problem jest wtedy, gdy zwierzęta wydzielają brzydki zapach. Sprawdź, jak skutecznie można się go pozbyć.

  Jak wygląda hodowla żółwia lądowego w domu?

  Żółwie to popularne gady, które kojarzą się z długowiecznością. Coraz częściej są udomawiane i wybierane na przyjaciół rodziny. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się małe żółwiki lądowe i wodno-lądowe, które są uwielbiane przez dzieci. Wydawać by się mogło, że hodowla żółwia tak niewielkich rozmiarów jest mało wymagająca, w rzeczywistości może być jednak dość uciążliwa. Dlatego warto się dowiedzieć, czym karmić i w jaki sposób dbać o żółwia w domu.

  Podstawowym pokarmem tych małych zwierzątek są rośliny polne i łąkowe, np. koniczyna, stokrotki, mniszek lekarski, mokrzyca. W zimie można podawać im również siano. Absolutnie nie wskazane jest karmienie ich owocami i warzywami.

  Aby zapewnić odpowiednie warunki bytowe i jak najdłużej utrzymać żółwia domowego przy zdrowiu, należy zadbać o jego terrarium. Warto je ustawić w spokojnym i cichym miejscu, gdzie zwierzę nie będzie narażone na przeciągi. Z tego względu nie zaleca się umieszczania ich na parapetach. Niewskazane są również okolice grzejników. Dla żółwi niebezpieczne są także psy i koty, dlatego należy odseparować je od domowych czworonogów. Warunki bytowe dla żółwia domowego powinny być jak najbardziej zbliżone do jego środowiska naturalnego. Należy więc zadbać nie tylko o odpowiednią temperaturę, ale również wilgotność i promieniowanie UVB. To ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu zwierzęcia.

  Terrarium dla żółwia lądowego powinno być wyposażone w takie akcesoria jak: lampa grzewcza, świetlówka UVB, kryjówka (miejsce, gdzie zwierzęta mogą się chować), talerzyk na pożywienie, basenik z wodą (używany do kąpieli oraz nawilżania powietrza z powstałej pary wodnej), termometr i higrometr (do pomiaru temperatury i poziomu wilgotności), korzenie i okrągłe kamienie (posłużą do zabawy i wspinaczki), suche kępy traw oraz fototapeta (jako ważny element wystroju). Idealne podłoże dla żółwia zapewni mu komfort chodzenia, będzie dla niego bezpieczne i nie będzie się pylić. Dlatego najlepiej sprawdzi się naturalna darń, którą można samodzielnie wykopać w ogrodzie lub na łące. Dobra będzie również ubita, nienawożona ziemia.

  Wady posiadania małego żółwia domowego

  Choć sama opieka nad żółwiem domowym nie jest wymagająca i czasochłonna, warto wiedzieć, że gady, ze względu na dużą wrażliwość, narażone są na wiele chorób. Niektóre z nich potrafią bardzo ciężko znosić, co może grozić nawet śmiercią. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dietę i warunki bytowe żółwi. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, nie wolno ich bagatelizować i niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, ponieważ większość schorzeń, które mogą wystąpić u domowych żółwi, wymaga specjalistycznej kontroli i opieki. Warto dodać, że niektóre objawy, takie jak katar lub wymioty, mogą wydawać się niegroźne, ale w przypadku żółwi często świadczą o poważnym schorzeniu. Wtedy zalecana jest zwykle obserwacja. Szczególnie niebezpieczne są ropne owrzodzenia, biegunka oraz spuchnięte oczy.

  Wysoka podatność na choroby to nie jedyny problem, związany z hodowlą żółwia w domu. Choć te zwierzęta są urocze, potrafią zostawić po sobie nieprzyjemne zapachy, których ciężko się pozbyć. Regularne sprzątanie mieszkania nie pomoże. Odświeżanie powietrza i wietrzenie pomieszczeń również daje jedynie krótkotrwałe efekty. Aby skutecznie usunąć przykre zapachy, należy wyposażyć się w dobre urządzenie oczyszczające, które nie tylko zneutralizuje nieprzyjemną woń po żółwiu domowym, ale również ochroni przed innymi zanieczyszczeniami.

  Czym neutralizować brzydki zapach żółwi domowych?

  Aby pozbyć się niepożądanego zapachu po małych żółwiach domowych, należy wyposażyć się w odkurzacz z filtrem wodnym. Z wyglądu przypomina klasyczny odkurzacz bezworkowy, ale pracuje zupełnie na innych zasadach. Wyposażony jest w pojemnik na wodę, który powinien być regularnie uzupełniany. To zapewnia dokładność w likwidowaniu niewidocznych roztoczy i zanieczyszczeń. Urządzenie posiada również specjalny filtr odpowiedzialny za neutralizowanie zapachów po żółwiach oraz oczyszczanie powietrza. Kolejną zaletą jest komfort i wygoda użytkowania. Odkurzacze wodne są nie tylko poręczne, ale również bardzo dokładne – potrafią zbierać wodę i błoto nawet z płaskich powierzchni.

  Przykre zapachy po żółwiach lądowych można usunąć także za pomocą tradycyjnego oczyszczacza powietrza. Urządzenie zasysa powietrze, które następnie jest filtrowane z brudów, zapachów i zanieczyszczeń. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać oczyszczacz powietrza. Przede wszystkim należy się kierować informacjami umieszczonymi na karcie produktu. Tam znajdują się parametry techniczne, które potwierdzają klasę urządzenia. Szczególną uwagę warto zwrócić na deklarowaną powierzchnię czyszczenia oraz klasę filtra, który powinien charakteryzować się wysoką wydajnością. W przypadku modeli przeznaczonych do neutralizowania przykrych zapachów po domowych żółwiach najlepiej się sprawdzi oczyszczacz wyposażony w filtr węglowy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5