Tweed jest bardzo charakterystycznym materiałem, który wielu osobom kojarzy się z tzw. brytyjską elegancją. W rzeczywistości to szkocka wełniana tkanina, z której najczęściej szyje się garnitury i płaszcze. Wymaga ona jednak szczególnej pielęgnacji. 

Spis treści

  Tweed, podobnie jak wiele różnych rodzajów wełny, wymaga delikatnego traktowania i uważnej pielęgnacji. Sprawdź, jak należy dbać o ubrania uszyte z tego materiału.

  Tweed – co to za materiał?

  Tweed to charakterystyczna szkocka wełniana tkanina, która jest wytwarzana z grubej przędzy o skośnym splocie. Materiał ten jest stosunkowo gruby, dlatego tak chętnie sięga się po niego przy produkcji garniturów lub płaszczy. Tweed wyróżnia się bardzo ścisłą strukturą. Bardzo charakterystyczne są także wielobarwne wzory tej tkaniny, zwłaszcza te układające się w znaną na całym świecie jodełkę. Ten podstawowy wzór najczęściej kojarzony jest ze stylem brytyjskim, wyróżniającym się ogromną elegancją. Za najszlachetniejszych rodzaj tweedu uchodzi gatunek o nazwie Harris Tweed, który wytwarzano ręcznie na szkockiej wyspie Harris od początku XIX wieku. 

  Czym się wyróżnia tweed?

  Materiał, jakim jest tweed, uznaje się za jedną z najlepszych wysokogatunkowych wełnianych tkanin przeznaczonych przede wszystkim do produkcji garniturów. Tweed jest bardzo miękki i przyjemny w dotyku. Poszczególne jego gatunki różnią się grubością tkaniny, zwartością oraz mięsistością splotu. Wszystko to sprawia, że ubrania szyte z tweedu są wyjątkowo trwałe, a przy tym niezwykle ciepłe. Materiał ten bardzo dobrze chroni przed wiatrem i wilgocią, więc uszyte z niego ubrania idealnie nadają się na spacery po zachmurzonym Londynie. W pozostałych częściach Europy po tweed sięga się przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym. Różne wzory tkaniny w odcieniach brązu i szarości idealnie pasują do większości stylizacji na chłodniejsze dni. 

  Skąd popularność tweedu?

  Tweed pochodzi z południowej Szkocji, a do Londynu dotarł około 1830 roku. Krawcy błyskawicznie pokochali tę nową tkaninę. Wszystkie regiony Wysp Brytyjskich mają bardzo długą tradycję szycia ubrań z tego materiału. Sama nazwa pochodzi jednak od szkockiej rzeki Tweed. Wyjątkowość tkaniny kryje się w tym, że wełna poddawana jest procesom folowania i drapania, a więc z jednej strony zbicia i zagęszczenia tkaniny, a z drugiej – wydobycia fragmentów włókien na jej powierzchnię. Ma to zapobiegać zbytniemu usztywnieniu materiału. Drapanie tkaniny przyczynia się także do rozmycia konturów wzoru, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Producenci tweedu obecnie oferują ogromne bogactwo gatunków, wzorów i faktur.

  Gatunki tweedu

  Tweed to zbiór bardzo różnych materiałów. Każdy z nich ma swoją tradycję, a ich nazwy pochodzą przede wszystkim od regionów, w których hoduje się owce na wełnę lub produkuje konkretny rodzaj tkaniny. 

  Cheviot oraz Shetland odnoszą się i do regionu geograficznego, i do gatunku owcy, z której pozyskuje się wełnę. Szewioty wyróżniają się dość ciężką, grubą i szorstką przędzą z nieco przygaszonym połyskiem. To idealny materiał na wytrzymałe ubrania wierzchnie. Szetlandy z kolei charakteryzuje bardzo przyjemna, miękka i włochata przędza, która stanowi świetną propozycję dla osób o wrażliwej skórze.

  Donegal – gatunek ten swoją nazwę zawdzięcza hrabstwu na północy Irlandii. Charakterystyczne dla tego materiału są sploty jaśniejszej i ciemniejszej przędzy, dające nieco wyszukany efekt. 

  Harris – najsłynniejszy gatunek, ceniony przede wszystkim za wytrzymałość i bardzo wysoką jakość. Nazwa Harris Tweed od 1993 roku jest zastrzeżona dla tkanin tweedowych produkowanych z czystej wełny dziewiczej na Hebrydach.

  Tweed saksoński – wytwarzany z wełny merynosowej o cienkim włosiu, co sprawia, że w ogóle nie podrażnia on skóry. 

  Jak dbać o tweed?

  Tweed to tkanina, która wymaga uważnej i przemyślanej pielęgnacji. Jeśli nie jesteś pewien, jak prać tweedową marynarkę lub płaszcz, lepiej oddaj je do pralni chemicznej. Podobnie jak w przypadku innych gatunków wełny, nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tkaniny.

  Tweed prać należy w letniej wodzie, w bardzo niskiej temperaturze, wynoszącej maksymalnie 30℃. Jeśli chcesz skorzystać z pralki automatycznej, sprawdź, czy ma ona specjalny program przeznaczony do czyszczenia tego typu tkanin. Do prania tweedu nie stosuj zwykłego proszku ani innego detergentu do prania. Postaw na specjalne płyny do prania wełny. Tweedu absolutnie nie należy wirować, mocno wyżynać lub ugniatać, gdyż takie działania mogą doprowadzić do jego odkształcenia. Ubrania tweedowe koniecznie trzeba suszyć na leżąco. Nie zaleca się prasowania tradycyjnym żelazkiem. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do błyskawicznego zniszczenia tkaniny. Jeśli zależy ci na tym, aby pozbyć się drobnych zagnieceń, które mogą pojawić się w zgięciach rękawa, sięgnij po generator pary lub stację parową, takie jak generator TEFAL Pro Express Ultimate[+], który zapewnia profesjonalne efekty prasowania dzięki połączeniu wyjątkowo silnego wyrzutu pary z nową technologią Smart Steam. Urządzenie ma wbudowany specjalny inteligentny czujnik, który, rozpoznając ruch żelazka, generuje odpowiednią ilość pary. Dodatkowo system Protect chroni tkaniny przed zaplamieniem, a szufladka Calc Collector ułatwia usuwanie kamienia. Dzięki panelowi Direct Control możesz bez problemu zmienić ustawienia w trakcie prasowania. Pomocna z pewnością okaże się także stacja parowa TEFAL IXEO Power QT2020, która dzięki specjalnie zaprojektowanej desce Smart Board pozwoli ci na odświeżenie płaszcza lub marynarki w pionie. Z takimi urządzeniami możesz bezpiecznie odświeżać tweedowe ubrania, nie obawiając się, że je przypadkiem zniszczysz. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?