Tłuste plamy na ścianie to prawdziwe utrapienie. Bardzo łatwo powstają, zwłaszcza w kuchni – zabrudzenia po gotowaniu czy nieestetyczne zacieki są w tym pomieszczeniu wręcz nieuniknione. Warto więc wiedzieć, jak usunąć tłuste plamy ze ściany. Istnieje na to wiele różnorodnych sposobów.

Spis treści

  Osoby, które zastanawiają się, jak zmyć tłuste plamy ze ściany, często są przeświadczone, że konieczne jest pomalowanie miejsca, w którym znajduje się zabrudzenie. Choć to jeden ze sposobów na pozbycie się brzydkich zanieczyszczeń, warto wypróbować także inne rozwiązania. Do usunięcia tłustej plamy często wystarczy bowiem zastosowanie domowych sposobów, które nie wymagają użycia farby ani specjalistycznych środków czyszczących.

  Jak usunąć tłuste plamy ze ściany przy pomocy środków czyszczących?

  Kwestia tego, jak pozbyć się tłustej plamy ze ściany, nie musi być skomplikowana. W przypadku lekkich i małych zabrudzeń warto wykorzystać popularny środek czyszczący, który znajduje się w każdym domu. Mowa tu o płynie do mycia naczyń – preparat ten doskonale nadaje się do rozpuszczania tłuszczu. Należy go odpowiednio spienić, a następnie przy pomocy gąbki przetrzeć nim plamę na ścianie. Ważne, aby do tego zabiegu użyć miękkiej strony myjki – po użyciu ostrej części mogą powstać brzydkie przebarwienia na czyszczonej powierzchni.

  Zastanawiając się, jak zmyć tłuste plamy ze ściany, warto też wypróbować inny preparat czyszczący, czyli płyn do mycia szyb i luster w sprayu. Wystarczy dokładnie spryskać nim zabrudzenie i odczekać 15–20 minut. Na koniec należy przetrzeć czyszczone miejsce miękką ściereczką lekko zwilżoną wodą.

  Jak zmyć tłuste plamy ze ściany przy pomocy pianki do golenia?

  Aby pozbyć się brzydkich zabrudzeń, często nie trzeba używać do tego preparatów czyszczących. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany alternatywnym sposobem? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zwykłej pianki do golenia. Produkt ten wyróżnia się dużą zawartością stężonego mydła, dlatego świetnie nadaje się do usuwania różnorodnych zanieczyszczeń. Wystarczy nałożyć warstwę pianki na powierzchnię plamy i odczekać 2–3 godziny. Następnie należy ją zmyć zwilżoną w wodzie ściereczką lub suchą szmatką.

  Jak usunąć tłustą plamę ze ściany kredą?

  Kolejnym, dość nietypowym sposobem na to, jak usunąć tłustą plamę ze ściany, jest zastosowanie kredy do pisania na tablicy. Doskonale chłonie wilgoć i tłuszcz, dlatego jej wykorzystanie może okazać się bardzo skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda sprawdzi się w przypadku zanieczyszczeń na jasnych, zwłaszcza białych powierzchniach.

  Jak pozbyć się tłustej plamy ze ścian przy pomocy kredy? W bardzo prosty sposób. Wystarczy wetrzeć produkt w miejsce zabrudzenia i odczekać 1–2 godziny. Następnie trzeba delikatnie oczyścić powierzchnię ściany miękkim pędzelkiem. Jeśli mimo tego zabiegu plama nie zniknie, warto powtórzyć cały proces. W takim przypadku kredę lepiej zostawić na zanieczyszczeniu na całą noc.

  Jak zmyć tłustą plamę ze ściany? Pozostałe metody

  Szukając odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić tłuste plamy ze ściany, warto rozważyć także inne rozwiązania. Jednym z nich jest usunięcie zabrudzeń przy pomocy papierowego ręcznika lub bibuły. W takim przypadku powinno się jednak działać szybko. Gdy tylko zauważy się plamę, trzeba mocno przycisnąć do niej kawałek ręcznika i trzymać go tak przez kilka lub kilkanaście minut. Następnie należy posypać zabrudzenie mąką ziemniaczaną lub talkiem – oba środki doskonale chłoną tłuszcz. Po upływie kilku godzin wystarczy omieść ścianę miękkim pędzelkiem.

  Ciekawym sposobem na to, jak usunąć tłuste plamy ze ściany, może się też okazać tzw. magiczna gąbka wykonana z melaminy, czyli aromatycznego związku chemicznego. Produkt ten jest lekko chropowaty w dotyku i znika pod wpływem użytkowania. Skutecznie usuwa różnego typu zabrudzenia, dlatego warto go wypróbować także w przypadku tłustej plamy na ścianie. Przed zabiegiem czyszczenia lepiej jednak sprawdzić, czy gąbka nie spowoduje brzydkich zarysowań lub odbarwień. W tym celu należy przeprowadzić próbę na małym, niewidocznym kawałku ściany.

  Jak zamalować tłuste plamy na ścianie?

  Usunięcie starych tłustych plam ze ściany, często okazuje się trudniejsze. Zastosowanie preparatów czyszczących lub domowych sposobów nie zawsze pozwala na usunięcie uporczywych zabrudzeń. W takim przypadku trzeba pomalować ścianę. Naniesienie farby bezpośrednio na plamę nie jest jednak dobrym rozwiązaniem.

  Aby odpowiednio przygotować powierzchnię na ponowne malowanie, należy zeskrobać zabrudzoną farbę wraz z wierzchnią warstwą tynku. Kolejnym krokiem jest zagipsowanie lub otynkowanie powstałego ubytku. Na koniec trzeba go pomalować – najpierw przy pomocy farby do zacieków, a następnie zwykłego produktu. Zamiast standardowej farby, można zastosować odporną na różnego typu zanieczyszczenia.

  Taka metoda, choć jest skuteczna, grozi powstaniem małego bałaganu. Resztki farby lub tynku mogą upaść na podłogę, dlatego przed całym zabiegiem warto zabezpieczyć jej powierzchnię przy pomocy folii. Po malowaniu należy dokładnie odkurzyć posadzkę. Dobrze sprawdzi się wówczas bezprzewodowy odkurzacz Tefal Air Force 360 Flex Pro. Urządzenie ma lekką i poręczną konstrukcję, a dzięki elastycznej rurze dociera we wszystkie zakamarki – doskonale nadaje się nawet do odkurzania pod niskimi meblami lub czyszczenia szczelin tuż przy listwach podłogowych. W procesie sprzątania pomaga elektroszczotka z podświetleniem LED, dzięki której w łatwy sposób można dostrzec nawet niewielkie zanieczyszczenia, np. pył, który zebrał się podczas zeskrobywania farby. Aby dobrze sprzątnąć podłogę, warto też skorzystać z nakładki mopującej Aqua, która umożliwia jednoczesne mycie i odkurzanie.

  Jak zamalować tłuste plamy na ścianie? Można do tego wykorzystać specjalną farbę podkładową (inaczej gruntującą). Pozwala ona na stworzenie nieprzepuszczalnej błony, która świetnie izoluje tłuszczowe zacieki. Dodatkowo wyrównuje chłonność ściany, wzmacnia jej strukturę i umożliwia wypełnienie lekkich nierówności. Najpierw warto więc pokryć ją warstwą tego typu produktu, a dopiero później nałożyć zwykłą farbę. Dzięki temu plamy będą niewidoczne, a ściana stanie się bardziej odporna na nowe zabrudzenia.

   

  Dowiedz się również co jest pomocne w odplamianiu ubrań.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?