W dziecięcym pokoju często trudno o zachowanie należytego porządku. Wyjątkowo uciążliwe są porozrzucane po podłodze zabawki. Ich sprzątanie i układanie na półkach zajmuje dużo czasu. Wygodnym rozwiązaniem jest więc skrzynia na zabawki, która ułatwia i przyspiesza segregowanie przedmiotów.

Spis treści

  Skrzynia na zabawki to praktyczny, a przy tym wielofunkcyjny mebel. Wybrane modele nie  tylko ułatwiają utrzymywanie porządku w pokoju dziecka, lecz także mogą służyć jako wygodne siedzisko. Na rynku dostępnych jest wiele typów skrzyń, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

  Komu i dlaczego przyda się skrzynia na zabawki?

  Praktycznie każdy rodzic zna widok porozrzucanych na podłodze pluszaków, klocków, lalek czy innych zabawek. Jeśli dziecko ma ich wyjątkowo dużo, w pewnym momencie przestają się one mieścić na półkach. Ich sprzątanie zajmuje też sporo czasu, a maluchy nie przepadają za tą czynnością, zwłaszcza jeśli mają trudności z jej wykonaniem, np. gdy regał jest za wysoki. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas skrzynia na zabawki. Sprawdzi się ona w każdym domu, w którym przebywają zarówno małe, jak i nieco starsze dzieci.

  Taki mebel jest niezwykle praktyczny. Po zakończonej zabawie wystarczy wrzucić do niego wszystkie przedmioty – to o wiele prostsze niż układanie ich w rządku na półkach. Co więcej, nawet małe dziecko poradzi sobie z tym zadaniem. Skrzynia na zabawki pozwala więc nie tylko na szybkie segregowanie, lecz także zachęca nasze pociechy do aktywnego udziału w sprzątaniu. Tym samym pozwala wypracować im przydatne nawyki związane z zachowywaniem porządku i chowaniem po sobie swoich prywatnych rzeczy.

  Należy również pamiętać, że we wnętrzu skrzyni, zabawki są o wiele mniej narażone na zbieranie kurzu i innych zabrudzeń. To bardzo istotne, ponieważ maluchy często mają skłonności do alergii, dlatego warto zadbać o to, aby pomieszczenie, w którym przebywają przez większość czasu, było jak najbardziej higieniczne.

  Dodatkowo skrzynie na zabawki dla dzieci mogą stanowić prawdziwą ozdobę pokoju. Jeżeli są ładnie wykonane, świetnie wpasowują się we wnętrze i dodają mu charakteru.

  Czym się kierować, wybierając skrzynie na zabawki dla dzieci?

  Skrzynia na zabawki powinna być odpowiednio dostosowana do pomieszczenia. Ważne są jej wymiary. Warto więc zastanowić się, jaki mebel dobrze wkomponuje się w dane wnętrze. Choć długa i duża skrzynia na zabawki jest bardzo pojemna, niestety nie zawsze zmieści się ona w pokoju.

  Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na to, aby skrzynia na zabawki spełniała oczekiwania samego dziecka. Dobrze, aby była w ulubionym kolorze naszej pociechy. Na rynku dostępne są też meble w konkretne wzory, np. przedstawiające postaci z bajek. Warto wówczas wybrać model, na którym znajdują się ulubieni bohaterowie malucha. Ciekawym rozwiązaniem jest też chociażby skrzynia na zabawki z imieniem – taki spersonalizowany mebel jeszcze bardziej może zachęcić dziecko do regularnego sprzątania.

  Przed zakupem skrzyni na zabawki, najlepiej więc skonsultować z pociechą wybór konkretnego modelu. Umożliwienie mu podjęcia samodzielnej decyzji co do wyglądu mebla sprawi dziecku wiele radości.

  Skrzynia na zabawki – jakie podstawowe rodzaje są dostępne na rynku?

  Skrzynie na zabawki dla dzieci występują w wielu rodzajach. Różnią się nie tylko kolorystyką i wymiarami, lecz także sposobem i materiałem wykonania. Najpopularniejszym rozwiązaniem  jest drewniana skrzynia na zabawki. Taki model może mieć konstrukcję otwartą lub być wyposażony w wieko do zamykania. Meble wykonane z drewna często są też wielofunkcyjne. Ciekawa opcja to przede wszystkim skrzynia na zabawki z siedziskiem. Na jej pokrywie znajduje się materiał z wypełnieniem, dzięki czemu schowek staje się jednocześnie pufą, na której dziecko może wygodnie usiąść. Niektóre modele wyposażone są też w oparcie, co dodatkowo zwiększa komfort ich użytkowania. Co ważne, drewniane skrzynki na zabawki wyróżniają się wytrzymałością i trwałością, dlatego posłużą przez naprawdę wiele lat.

  Alternatywą jest zazwyczaj plastikowa skrzynia na zabawki. W zależności od rozmiarów, może ona stać w kącie pokoju,  być wsuwana pod łóżko lub chowana w szafie. Innym wyjściem jest też, np. kupienie kilku małych skrzynek i umieszczenie ich na specjalnym stelażu. Zaletą plastikowych pojemników jest to, że są one lekkie i poręczne, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości. Jako że materiał wykonania takiego schowka to tworzywo sztuczne, charakteryzuje się on nieco mniejszą wytrzymałością na zniszczenia, jednak przy odpowiedniej uwadze wciąż można używać go przez kilka lat.

  Jeśli chodzi o dodatkowe udogodnienia, interesującym wyborem jest plastikowa lub drewniana skrzynia na zabawki na kółkach. Taki pojemnik bardzo łatwo jest przestawić, przez co staje się on jeszcze wygodniejszy w użytkowaniu. Poza klasycznymi modelami dostępna jest także piętrowa skrzynia na zabawki. Choć zajmuje niewiele miejsca, wyróżnia się dużą pojemnością. Jej wadą jest jednak to, że małe dziecko nie dosięgnie samodzielnie do najwyższych partii mebla.

  Jak zadbać o czystość skrzyni na zabawki?

  Choć skrzynia na zabawki dla dzieci chroni przechowywane w niej przedmioty przed osiadaniem na nich kurzu, należy odpowiednio zadbać o czystość jej samej. W przypadku plastikowych pojemników raz na jakiś czas wystarczy je opróżnić, a następnie przemyć  szmatką zmoczoną w wodzie i lekko nasączoną płynem do mycia naczyń lub po prostu spłukać je wodą pod prysznicem. Z kolei drewniana skrzynia na zabawki powinna być regularnie odkurzana. Po wyjęciu z niej wszystkich przedmiotów należy oczyścić jej wnętrze, np. przy pomocy odkurzacza bezprzewodowego Tefal Air Force 360 Flex Pro. Sprzęt jest niezwykle poręczny, a rura jest elastyczna, dlatego bez trudu dociera do wszystkich zakamarków mebla. Ułatwia to również szczotka z podświetleniem LED, dzięki której można zauważyć każdy, nawet najmniejszy okruszek. Takie urządzenie przyda się również wtedy, gdy w pokoju dziecięcym znajduje się skrzynia-pufa na zabawki  – dzięki odkurzaczowi szybko można bowiem usunąć zanieczyszczenia z siedziska. Po zabiegu odkurzania drewniany pojemnik warto też przemyć przy pomocy preparatu przeznaczonego do mebli wykonanych z tego typu materiału.


  Możesz również zachęcić dziecko do samodzielnego sprzątania takiej skrzyni. Sprawdź, jaki model odkurzacza dla dzieci będzie najlepszy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?