Wiatrołap to pomieszczenie, które często pomija się w planach aranżacyjnych mieszkania. To duży błąd, ponieważ stanowi on ważny element domu. Jego zadaniem jest ochrona przed zimnem oraz zabrudzeniami. Warto więc wiedzieć, jak urządzić nowoczesny wiatrołap i co zrobić, by zadbać o jego czystość.

Spis treści

  Wiatrołap, jak każdą inną część domu, należy odpowiednio sprzątać. Przede wszystkim ważna jest regularność porządków. W pomieszczeniu tym łatwo bowiem o zgromadzenie się zabrudzeń, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ często przechowuje się w nim buty.

  Czym jest i jaką funkcję pełni wiatrołap?

  Wiatrołap to pomieszczenie, które znajduje się między drzwiami wejściowymi a częścią mieszkalną domu. Inaczej nazywane jest przedsionkiem. Stanowi rodzaj przegrody cieplnej,  która pozwala na prawidłową izolację termiczną danego budynku. Głównym zadaniem wiatrołapu jest zatrzymywanie mas powietrza, które mogą w niepożądany i niekontrolowany sposób przedostawać się do wnętrza mieszkania. Tym samym chroni przed powstawaniem przeciągu i wychłodzeniem części mieszkalnej. Oprócz tego zapewnia dobrą izolację akustyczną i tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz.

  Wyróżnia się dwa typy tego pomieszczenia: wiatrołap zewnętrzny i wewnętrzny. Pierwszy z nich przypomina przybudówkę, która jest wyodrębniona od bryły danego budynku. Taki wiatrołap przed wejściem do domu może być wybudowany w różnym stylu. Często spotykane rozwiązanie to wykończenie murowane z dekoracyjnymi elementami, np. rzeźbionymi kolumnami. Popularnością cieszy się także nowoczesny wiatrołap szklany.

  Pomieszczenie to może także stanowić integralną część mieszkania. Taki wiatrołap w domu umieszczony jest więc tuż za drzwiami wejściowymi i przypomina rodzaj przedpokoju.

  Jak zaaranżować nowoczesny wiatrołap?

  Zarówno wiatrołap na zewnątrz domu, jak i w jego środku, poza funkcją izolacji termicznej odgrywa również inną ważną rolę – jest to pomieszczenie, które może być wykorzystane jako garderoba na wierzchnią odzież, a także miejsce do zmieniania butów oraz przechowywania różnych przedmiotów, np. dziecięcego wózka czy różnych sprzętów. To wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu, a także zapobiega przenoszeniu do jego wnętrza błota, kurzu czy wilgoci.

  Aby ta część domu dobrze pełniła swoją funkcję, warto odpowiednio ją zaaranżować. Należy pamiętać, że można ładnie urządzić nawet mały wiatrołap. Przede wszystkim jego wygląd powinien dobrze współgrać z resztą mieszkania – warto więc zastosować podobne materiały i elementy wykończenia, co w pozostałych pokojach. Można więc zaaranżować wiatrołap np. w stylu skandynawskim, rustykalnym, angielskim, glamour czy industrialnym, w zależności od własnego gustu i potrzeb.

  Tak naprawdę najważniejsza jest jednak funkcjonalność tego pomieszczenia. Bez względu na swój styl nowoczesny wiatrołap powinien więc być wyposażony w szafę, siedzisko do zdejmowania butów, wieszak na ubrania wierzchnie i szafkę na obuwie. Warto także pomyśleć o zawieszeniu w nim lustra oraz postawieniu niewielkiego stolika, na którym po przyjściu do domu można położyć np. torebkę lub klucze. Ciekawym pomysłem jest też połączenie wiatrołapu z garderobą – takie rozwiązanie sprawdzi się jednak głównie w większych domach.

  Jak posprzątać duży lub mały wiatrołap w domu?

  Wiatrołap w domu jednorodzinnym to bez wątpienia ważne pomieszczenie, dlatego nie należy o nim zapominać podczas porządków. Aby je sobie ułatwić, warto zapobiegać nadmiernemu nanoszeniu do niego zabrudzeń. Przed drzwiami wejściowymi należy więc umieścić wycieraczkę wykonaną z gumy, włókna kokosowego lub tworzywa sztucznego. Wewnątrz wiatrołapu warto z kolei postawić specjalny, gumowy ociekacz na buty, na którym zaraz po przyjściu do domu można postawić zabłocone obuwie.

  Raz w tygodniu, podczas porządków w całym domu, trzeba też gruntownie posprzątać wiatrołap. Należy przy tym zastosować znaną i sprawdzoną metodą „od góry do dołu”. Oznacza ona, że najpierw należy pozbyć się zabrudzeń z górnych partii pomieszczenia, a następnie stopniowo przechodzić w dół, aż do podłogi.

  Kurz pod sufitem i w górnej części mebli można łatwo usunąć przy pomocy dobrego odkurzacza. Warto wykorzystać bezprzewodowy sprzęt Tefal Air Force 360 Flex Aqua. Urządzenie ma wyjątkowo lekką obudowę i zestaw przydatnych ssawek, co pozwala na wygodne odkurzanie nawet trudno dostępnych miejsc. Wyjątkowo pomocna jest m.in. elektroszczotka z podświetleniem LED, która ułatwia dostrzeżenie nawet drobnych pajęczyn czy pyłków. Dodatkowo wysoka moc ssąca o wartości 100 Airwattów  umożliwia pozbycie się zabrudzeń w dosłownie kilka chwil.

  Po odkurzeniu górnych partii wiatrołapu należy zająć się znajdującymi się w nim meblami. Jeśli stoi w nim szafa, warto ją opróżnić i dokładnie przetrzeć jej półki przy pomocy ściereczki z mikrofibry i środka czyszczącego przeznaczonego do konkretnego rodzaju powierzchni. Następnie trzeba poukładać w niej wszystkie wyjęte z niej wcześniej rzeczy, pamiętając o tym, aby najpotrzebniejsze i najczęściej używane przedmioty umieścić na półkach w zasięgu wzroku. Oprócz tego należy posprzątać szafkę na buty oraz siedzisko. Meble można odkurzyć odkurzaczem, a następnie przetrzeć wybranym preparatem.

  Nie można również zapominać o myciu drzwi wejściowych. Jego skrzydło trzeba przemyć delikatnym środkiem czyszczącym (np. płynem do mycia naczyń) przy pomocy mocno odciśniętej ściereczki, natomiast przeszklenia można potraktować płynem do szyb lub wodą zmieszaną z octem i kroplą gliceryny (podobnie można też wyczyścić lustro). Klamki wystarczy przetrzeć szmatką zamoczoną w wodzie z mydłem.

  Ostatnim etapem porządków w wiatrołapie w domu jest oczyszczenie podłogi. Najpierw należy ją dokładnie odkurzyć, pamiętając o sprzątnięciu wszystkich zakamarków, również tych pod i za meblami. Ponownie przydatny okaże się sprawdzony odkurzacz Air Force 360 Flex Aqua, który dzięki technologii Flex i elastycznej rurze pozwala dotrzeć nawet do małych szczelin. Można nim umyć też podłogę. Wystarczy użyć głowicy mopującej, która w kilka chwil pozbędzie się nawet zaschniętych zabrudzeń z błota i to bez potrzeby stosowania dodatkowych środków czyszczących.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?