Wycieraczka do przedpokoju pozwala utrzymać w domu porządek. Niestety usuwając piasek, kurz, błoto z obuwia sama ulega zabrudzeniu. Wybór metody czyszczenia wycieraczki do butów zależy od tego, z czego została wyprodukowana.

Spis treści

  Czyszczenie maty podłogowej należy zacząć od dokładnego odkurzenia jej. Wycieraczki gumowe można wymyć wodą z płynem do naczyń, te wykonane z włókna kokosowego myje się pod bieżącą wodą. Z kolei wycieraczki wykładzinowe czyści się za pomocą wody i płynu do dywanów.

  Wycieraczki do domu – wizytówka domu

  Nieodzownym wyposażeniem domów prywatnych, urzędów, budynków firmowych są maty wejściowe, czyli tzw. wycieraczki. Wbrew pozorom są one niezbędne, stanowią jedną z wizytówek domu, firmy. Dzięki właściwościom absorpcyjnym wycieraczki do domu zatrzymują zanieczyszczenia, które mogłyby dostać się do pomieszczenia. Pełnią one jeszcze jedną rolę, a mianowicie zapobiegają poślizgnięciu oraz chronią podłogi przed zniszczeniem.

  Duże znaczenie ma wybór odpowiedniej maty podłogowej. Wycieraczka do przedpokoju może być wykonana z włókien kokosowych, które zbierają nawet drobne zanieczyszczenia. Są one łatwo dostępne, niedrogie, występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Wycieraczka wewnętrzna może też być wykonana z tworzywa sztucznego, są to m.in. wycieraczki wykładzinowe (dywanowe). Mogą one różnić się kształtem, na rynku znaleźć można maty wejściowe prostokątne i półokrągłe. W wielu domach spotyka się maty podłogowe ażurowe.

  Z kolei wycieraczki na zewnątrz produkuje się z aluminium, dostępne są również wycieraczki zewnętrzne metalowe. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie występuje wzmożony ruch pieszy o dużym natężeniu. Rzadko korzystają z nich właściciele domów prywatnych. Na zewnątrz umieszczają oni gumowe wycieraczki.

  Zobacz także jak sprawić, aby hol był zawsze czysty i gotowy na przyjęcie gości?

  Regularne czyszczenie wycieraczki do butów

  Jak już wspomniano, maty podłogowe oczyszczają obuwie osób wchodzących do budynku z błota, śniegu, ale i piasku, kurzu, dzięki temu utrzymanie czystości w pomieszczeniu jest zdecydowanie prostsze. Niestety wycieraczki wejściowe, czyszcząc buty, same się brudzą. Dlatego kluczowe znaczenie ma regularne mycie ich. W ten sposób użytkownik jest w stanie wydłużyć żywotność maty podłogowej. Należy mieć świadomość, że osadzające się na wycieraczce resztki brudu po pewnym czasie zaczynają tworzyć zbitą, twardą powłokę, której usunięcie jest niemal niemożliwe. Troska o kondycję wycieraczki to zatem coś, co naprawdę się opłaca. Warto również wiedzieć, że rodzaj maty, czyli to, z jakiego materiału jest wykonana, warunkuje wybór metody mycia.

  Wycieraczka przed drzwi – od czego zacząć jej czyszczenie?

  Czyszczenie wycieraczki należy zacząć od dokładnego wytrzepania jej. Następnie można przejść do odkurzania, które pozwala pozbyć się piasku. Skuteczną bronią do walki z zanieczyszczeniami na wycieraczkach są odkurzacze, które są w stanie przesuwać się po każdej powierzchni. Trzeba pamiętać, że maty podłogowe wykonane są z różnych materiałów i takie uniwersalne urządzenia są na wagę złota. Powinny dać sobie radę z usuwaniem zabrudzeń z wycieraczki kokosowej, dywanowej, jak i mat PVC, które wyglądają jak sztuczna trawa. Osoby, które regularnie dbają o czystość posiadanych wycieraczek, kupując odkurzacz, powinny zwrócić uwagę na skuteczność ssawki do kurzu. Dzięki wysokiej wydajności kilku pozycyjnej ssawki użytkownik zapewnia sobie możliwość efektywnego sprzątania. Tego typu sprzęt to gwarancja skuteczności głębokiego odkurzania, sprawdza się zarówno na twardych nawierzchniach, jak i na wykładzinach.

  Właściciele kilku piętrowych domów, którzy kochają porządek, do czyszczenia mat podłogowych mogą używać odkurzaczy bezprzewodowych. Wbrew pozorom są one równie efektywne co modele przewodowe. Są skuteczne i stanowią gwarancję wygodnej pracy bez kabla. Ich wysoka wydajność to często efekt zastosowania technologii cyklonowej, dzięki której możliwe jest usunięcie z wycieraczki uporczywego brudu, który zostaje odseparowany od powietrza.

  Czyszczenie wykładziny pod buty na mokro

  Po usunięciu z maty kurzu, nadmiaru piasku można przejść do czyszczenia na mokro. Wycieraczki gumowe można wyszorować za pomocą gąbki lub szczotki oraz wody wymieszać z płynem do naczyń. Do czyszczenia tego typu mat można użyć myjki parowej, która skutecznie usuwa wszystkie zabrudzenia.

  Maty wykładzinowe podgumowane czyści się mieszanką wody i płynu do prania dywanów. Istnieje możliwość samodzielnego przygotowania środka czyszczącego, który używa się do usuwania zabrudzeń zarówno z dywanów, jak i mat wykładzinowych. Jeśli wycieraczka jest mocno zabrudzona i są na niej plamy warto przygotować płyn piorący, w skład którego wchodzi:

  • 250 ml wody,
  • 125 ml octu,
  • 1 łyżka stołowa soli.

  Wymienione składniki należy ze sobą wymieszać, po czym przelać do butelki z dyfuzorem. Płyn trzeba rozpylić równomierni na całej powierzchni wycieraczki dywanowej i pozostawić do wyschnięcia, później niezbędne jest dokładne odkurzenie maty. Do czyszczenia tego rodzaju przedmiotów służy też soda oczyszczona, która posiada właściwości odplamiające. Po rozsypaniu sody na zabrudzonej powierzchni należy odczekać kilka godzin, po czym zabrać się za odkurzanie.

  Wycieraczkę kokosową dobrze jest myć pod bieżącą wodą. Czystą matę podłogową należy powiesić do wyschnięcia. Przed położeniem jej przed drzwiami trzeba sprawdzić, czy jest całkowicie sucha, w przeciwnym wypadku zacznie gnić i nieładnie pachnieć.

  Dowiedz się więcej o tym, skąd się bierze smród w domu i jak się go skutecznie pozbyć?

  Pranie wycieraczki pod drzwi

  Niewielkie wycieraczki wejściowe można prać tradycyjnie w pralce automatycznej. Jest to mniej czasochłonna metoda niż ręczne usuwanie zabrudzeń. Należy jednak uważać, ponieważ decydując się na wybór nieodpowiednich parametrów prania, można przez przypadek zniszczyć matę. Czyszczenie dużej wycieraczki można powierzyć profesjonalnej firmie, która dysponuje specjalistycznymi pralkami i produktami czyszczącymi. Dzięki doświadczeniu osób pracujących w takich miejscach zyskuje się pewność, że przedmiot nie ulegnie zniszczeniu.

  Zobacz także: Brzydki zapach z pralki – sposoby na usunięcie nieprzyjemnego aromatu

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3