Baby shower to typ spotkania o bardzo długiej tradycji. Mimo iż zwyczaj spotkania się wyłącznie w żeńskim gronie z okazji zbliżających się narodzin dziecka do Polski dotarł dość późno, to w Anglii praktykowano go już w XVIII wieku. Dzisiaj jest to bardzo popularne i jak się okazuje ważne dla przyszłej mamy spotkanie.

Spis treści

  Baby shower to przede wszystkim małe słodkości, mnóstwo balonów, kwiatów i upominków dla przyszłej mamy. To niestety także niemały bałagan po wyjściu gości. Jak przygotować baby shower, aby sprzątanie po nim nie było uciążliwe.

  Baby shower – na czym polega?

  Baby shower to „babskie” spotkanie organizowane niedługo przed planowanym terminem porodu. Coraz częściej baby shower organizuje się nie tylko dla sióstr, przyjaciółek i koleżanek z pracy, lecz także dla bliższej i dalszej rodziny. Wiele osób rezygnuje z podziału na płeć i na baby shower zaprasza również mężczyzn.

  Baby shower cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Francji. W Polsce coraz więcej osób organizuje tego typu przyjęcia, choć nadal nie jest to powszechnie stosowana praktyka. Nie do końca przyjęło się również polskie określenie na baby shower – „bociankowe”.

  Jak urządzić baby shower?

  Baby shower urządza najczęściej przyjaciółka lub siostra przyszłej mamy, natomiast dość często tego typu wydarzenie organizują same ciężarne. Spotkanie może odbyć się zarówno w kawiarni lub restauracji, jak i w domu. Dekoracje nawiązują najczęściej do wszelkiego rodzaju dziecięcych motywów, niejednokrotnie baby shower to także moment oficjalnego ogłoszenia płci dziecka poprzez kolorystyczne dopasowanie dekoracji. W zależności od pory roku na dekoracje może składać się też sporo świeżych kwiatów, balony. Wszystko utrzymane jest z reguły w miękkim, przytulnym klimacie. Podczas imprezy podawane są najczęściej drobne przekąski, tartinki, sałatki, wśród słodyczy królują małe, urocze muffinki, bezy, choć nie brakuje z reguły również tortu.

  Podarunki mogą być przeznaczone zarówno wyłącznie dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy. Oprócz tego stałym elementem imprezy jest tort z pieluch oraz pamiątkowe zdjęcia z ciężarną.

  Jak sprzątać mieszkanie po baby shower?

  Sprzątanie po każdej imprezie jest wymagającym zadaniem, do którego nikt specjalnie nie zgłasza się na ochotníka. Każdy gospodarz wie jednak również, że im szybciej posprząta się po imprezie, tym lepiej. Dom po imprezie najlepiej doprowadzić do porządku zaraz po tym, jak ostatni goście opuszczą przyjęcie, inaczej istnieje ryzyko, że powstały brud, kurz i inne zanieczyszczenia rozniosą się jeszcze bardziej. Ponadto usuwanie zaschniętych plam jest dużo trudniejsze, bardziej frustrujące i wymaga więcej czasu. Baby shower organizuje najczęściej najbliższa przyszłej mamie kobieta, po to, aby oszczędzić jej stresu związanego nie tylko z przygotowaniem takiego wydarzenia, lecz także sprzątaniem po nim. Jeśli jednak przyszła mama decyduje się na samodzielną organizację baby shower, dobrze byłoby, aby mogła liczyć na pomoc w doprowadzeniu domu do porządku.

  Niezależnie od tego, czy baby shower organizuje przyszła mama, czy też spotkanie organizuje przyjaciółka, ale w domu ciężarnej, ta ostatnia powinna zostać wyręczona w sprzątaniu. Baby shower to czas oderwania się od obowiązków, a nie powód do mierzenia się z kolejnymi.

  Jak ograniczyć sprzątanie po imprezie?

  Odkurzacz pionowy może być właściwie jedynym urządzeniem, które będzie potrzebne do posprzątania po baby shower, jeśli tylko zostanie ono dobrze zaplanowane. Przede wszystkim należy wyraźnie wydzielić przestrzeń zabawy i odłączyć ją od pozostałej części domu lub mieszkania. Warto zamówić gotowe jedzenie i podać je na papierowych talerzykach, dzięki czemu zmywanie zostanie ograniczone do minimum. Warto również zadbać o to, aby w pobliżu gości były papierowe serwetki lub ręczniki, a w zasięgu wzroku kosz. To wszystko sprawi, że część śmieci na bieżąco będzie wyrzucana.

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Odkurzacz pionowy w przypadku baby shower wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeśli przyszła mama chciałaby się pokusić o osobiste odkurzanie, z odkurzaczem pionowym nie będzie to od niej wymagało aż takiego wysiłku. W przypadku tego typu imprez, po których chce się posprzątać szybko i efektywnie, najlepiej sprawdza się odkurzacz bezprzewodowy, najlepiej, aby był to także odkurzacz wielofunkcyjny. Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe, jak Air Force 360, to odkurzacze wyposażone w multifunkcjonalną szczotkę, która sprawdza się na każdej powierzchni. Idealnie byłoby, gdyby odkurzacz miał jeszcze funkcję zmywania. Odkurzacz wielofunkcyjny, który umożliwia odkurzanie i mycie w jednym, w przypadku takich imprez jak baby shower, jest po prostu niezastąpiony.

  Przeczytaj również: Odkurzanie na mokro - Jakie ma zalety?

  Odkurzacz na prezent?

  Baby shower to czas, kiedy przyszłych rodziców obdarowuje się przede wszystkim upominkami dedykowanymi samemu dziecku, natomiast jeśli para właśnie się urządza i kompletuje sprzęt AGD, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawić jej taki funkcjonalny prezent. Do domu, w którym zaraz pojawi się noworodek, potrzebny jest przede wszystkim odkurzacz cechujący się jak najwyższą pochłanialnością kurzu i jak najniższą jego reemisją. Najnowocześniejsze filtry i technologie podwójne, a nawet potrójnej filtracji pozwalają na usunięcie nawet 99,98% zanieczyszczeń. Warto rozważyć takie zakup odkurzacza wodnego, z właściwie odkurzacza z filtrem wodnym. Jest to odkurzacz polecany alergikom. Warto również zwrócić uwagę, że do domu, w którym zamieszka małe dziecko, potrzebny jest cichy odkurzacz. Dobry odkurzacz nie powinien pracować głośniej niż 90 dB, na rynku dostępne są jednak dużo cichsze urządzenia. Na przykład Silence Force od Tefala pracuje nie głośniej niż 64dB.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2