Oczyszczacz powietrza to doskonały sposób na odświeżenie mieszkania i zneutralizowanie przykrych zapachów. Przekonaj się, jak można wykorzystać takie urządzenie do walki z nieprzyjemną wonią po jeżu pigmejskim.

Spis treści

  Jeże pigmejskie to urocze kolczaste zwierzaki, które coraz częściej tuptają po polskich mieszkaniach. Choć przynoszą wiele radości, opieka nad nimi wcale nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli chodzi o problem brzydkiego zapachu. Dlatego warto wiedzieć, jakie są sposoby na to, aby się go pozbyć.

  Jak dbać o jeże pigmejskie?

  Jeżyki pigmejskie, zwane afrykańskimi, to zwierzęta hodowlane, które przypominają dziko żyjące jeże. Są jednak dużo mniejsze, a ich futerko jest koloru białego. Ich popularność stale rośnie, więc bez problemu można je kupić w sklepach zoologicznych. Opieka nad jeżykami pigmejskimi nie jest tak wymagająca, jak w przypadku psa, którego często trzeba wyprowadzać na spacery, ale wiąże się z innymi, mało przyjemnymi obowiązkami. Te kolczaste zwierzęta są znane z tego, że bardzo brudzą i pozostawiają po sobie przykre zapachy. Jednak przy regularnym sprzątaniu jeżowego domku problem przestanie mieć aż takie znaczenie.

  Doświadczeni hodowcy mają sprawdzone sposoby na dbanie o porządek w terrarium jeża pigmejskiego. Przede wszystkim należy wyposażyć się w dobrej jakości ściółkę, która sama w sobie będzie stanowić pochłaniacz zapachów. Wodę najlepiej podawać bezpośrednio z poidełka, co uniemożliwi zwierzęciu rozlewanie jej po terrarium. Nie można również przesadzać z częstotliwością kąpieli. Wystarczy raz w miesiącu. Sposób żywienia także ma znaczenie – karmę należy podawać w miseczkach, w ilości, którą zwierzęta mogą zjeść w ciągu nocy. Sprzątanie warto przeprowadzać nie częściej niż co 4–5 dni.

  Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po jeżykach pigmejskich?

  Posiadanie w domu jeża pigmejskiego ma wiele zalet. Niestety ma również swoje wady, które związane są głównie z problemem neutralizowania zapachów. Aby skutecznie się ich pozbyć, warto wyposażyć się w urządzenie do oczyszczania powietrza. Na rynku dostępne są wielofunkcyjne modele odkurzaczy wodnych, które nie tylko posprzątają mieszkanie, ale również zwalczą nieprzyjemną woń po zwierzętach i odświeżą pomieszczenie.

  Odkurzacz z filtrem wodnym wyglądem przypomina tradycyjny odkurzacz bezworkowy. Zasadnicza różnica polega na sposobie jego pracy. Przede wszystkim należy pamiętać, aby pojemnik na wodę był regularnie uzupełniany. To pozwoli na dokładnie wyłapanie nawet najmniejszych, niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń i roztoczy. Sprzątanie domu za pomocą tego urządzenia dba także o oczyszczenie powietrza, ponieważ ręczne odkurzacze wodne skutecznie neutralizują zapachy po jeżach pigmejskich. Za tę funkcję odpowiedzialny jest specjalny filtr. Ponadto takie urządzenia są wygodne w użytkowaniu i doskonale zbierają wodę oraz błoto z płaskich powierzchni. Świetnie poradzą sobie również z sierścią po jeżach oraz czyszczeniem dywanów i tapicerek.

  Innym skutecznym sposobem na pozbycie się zapachów po jeżach afrykańskich jest wyposażenie się w tradycyjny oczyszczacz powietrza. Urządzenie działa na zasadzie filtrowania zasysanego powietrza, usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia. Chcąc zakupić dobry oczyszczacz powietrza, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcje, ale również na informacje zawarte w karcie katalogowej, w której znajdują się wszystkie parametry techniczne. Najważniejsza jest deklarowana powierzchnia, którą będzie miało oczyścić urządzenie, oraz klasa filtru, który powinien się odznaczać jak największą wydajnością. W przypadku modeli, które mają walczyć z nieprzyjemnymi zapachami po jeżach pigmejskich, warto wybrać oczyszczacz z filtrem węglowym.

  Nie tylko neutralizacja zapachów

  Oczyszczanie powietrza w domu do doskonały sposób na odświeżenie pomieszczeń oraz usunięcie przykrych zapachów, np. po jeżach afrykańskich. Jak się okazuje, codzienne stosowanie oczyszczaczy powietrza zapewnia nie tylko doraźną walkę z zanieczyszczeniami, ale daje również efekty długoterminowe. Warto tutaj wiedzieć, że na jakość powietrza wpływają pyłki kurzu, niepożądane zapachy po zwierzętach, roztocza oraz niesprawna wentylacja i substancje pochodzące z nowych mebli lub innych przedmiotów codziennego użytku. Domowy oczyszczacz powietrza będzie chronił przed takimi zanieczyszczeniami jak:

  • kurz, w którym zbiera się ludzki naskórek, jaja pasożytów, pyłki, bakterie, metale ciężkie oraz odchody roztoczy,
  • lotne związki organiczne, które przyczyniają się do powstania „syndromu chorego budynku”, czyli dolegliwości spowodowanych złą jakością powietrza w zamkniętych pomieszczeniach,
  • smog, czyli tlenki siarki i azotu oraz mikroskopijne pyły, które najbardziej uaktywniają się w sezonie grzewczym. Dostają się do pomieszczeń przez instalacje wentylacyjne, nieszczelne okna lub w czasie wietrzenia mieszkania. Smog powstaje, gdy w powietrzu występuje duża ilość różnego rodzaju zanieczyszczeń (np. pochodzących ze spalin samochodowych), nie ma wiatru, a stopień zamglenia jest zbyt wysoki,
  • alergeny, których występowanie w szczególności odczują osoby cierpiące na alergie wziewne.

  Decydując się na zakup urządzenia oczyszczającego powietrze, należy pamiętać, że to skuteczna metoda nie tylko na walkę z przykrym zapachem po jeżach pigmejskich. To także ochrona zdrowia domowników, dlatego warto zapoznać się z trybami pracy urządzenia. Najmniej wydajny, ale i najcichszy, jest tryb nocny, który jest najchętniej stosowany przez użytkowników oczyszczaczy. Wiąże się to z przekonaniem, że najważniejsze jest zdrowe powietrze podczas snu. Natomiast w przypadku potrzeby szybkiego odświeżenia mieszkania najlepiej sprawdzi się tryb turbo. Istnieją również urządzenia posiadające tryby automatyczne oraz czujniki pyłu. To zwalnia ze sprawdzania stopnia natężenia smogu, ponieważ maszyna sama o to zbada i ustawi odpowiedni program. Niektóre modele mają także możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej lub pilota.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3