Maski antysmogowe stanowią ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza, takimi jak: spaliny samochodowe, dym, pyły. Zawierają one specjalne filtry, np.: węglowe, HEPA, które skutecznie zatrzymują niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki smogu. Niezależnie od rodzaju maski antysmogowej, powinna ona ściśle przylegać do twarzy, gdyż tylko wówczas jej działanie będzie w pełni skuteczne.  

Spis treści

  Smog to zjawisko, które jest kumulacją silnie zanieczyszczonego powietrza z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Za złą jakość powietrza odpowiadają, np.: spaliny samochodowe, spalanie węgla o niskiej jakości czy mało wydajne domowe kotły i piece. Smog jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka, gdyż zwiększa zachorowalność na raka płuc, negatywnie wpływa na układ krążenia i drogi oddechowe, a także zmniejsza masę urodzeniową noworodków, dlatego ochrona przed nim jest tak istotna.  

  Sposobem na radzenie sobie z zanieczyszczonym powietrzem są maski antysmogowe. Produkty dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach oraz parametrach jakościowych, na które wpływa, przede wszystkim, umieszczony w nich filtr.

  Filtr do maski antysmogowej

  Filtry w maskach antysmogowych mogą być jednorazowe bądź wymienne. To od nich zależy skuteczność maski, jak i od tego, czy przylega ona ściśle do twarzy. W innym wypadku szkodliwe składniki zanieczyszczonego powietrza i tak przedostaną się do układu oddechowego. W przypadku masek do wielokrotnego użytku należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Noszenie maski z zużytym filtrem przyniesie więcej szkody niż pożytku. Na czas eksploatacji filtrujących elementów należy zwrócić szczególną uwagę, gdy stosuje się ją podczas uprawiania sportu, ponieważ wówczas pobiera się więcej powietrza, a tym samym filtry zużywają się znacznie szybciej niż, np. podczas spokojnego spaceru.

  Do najpopularniejszych filtrów, jakie wykorzystuje się w maskach antysmogowych należą:

  • Filtry węglowe - są wykorzystywane najczęściej. Zatrzymują 99% pyłów, nie tylko mikrocząsteczek smogu, ale również pyłków traw i innych szkodliwych alergenów.
  • Filtry HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air - skutecznie chronią nie tylko przed zawieszonymi w powietrzu cząsteczkami smogu PM10 i PM2,5 ale również wirusami i bakteriami chorobotwórczymi. Wykonywane są zwykle z kilkuwarstwowego spiekanego szkła i żywicy syntetycznej.
  • Filtry mieszane - są połączeniem filtra węglowego z filtrem HEPA. Skutecznie zatrzymują nie tylko szkodliwe pyły, ale również brzydkie zapachy.
  • Filtry bio - w których cząsteczki, które osadzają się na filtrze, ulegają biodegradacji.

  Najlepsze maski antysmogowe

  Maski antysmogowe muszą spełniać specjalne wymagania określane przez prawo. Tylko wówczas zapewnią maksymalną ochronę przed smogiem. Najlepsze maski antysmogowe posiadają unijne certyfikaty, które określają procent, w jakim gwarantują zatrzymanie szkodliwych dla zdrowia lotnych cząsteczek, czyli: FFP3 (99%), FFP2 (94%) i FFP1 (80%). W Stanach Zjednoczonych system certyfikacji masek oznaczany jest w nieco inny sposób: N100 (99,97%), N99 (99%) oraz N95 (95%). Osobną kwalifikację stworzono dla masek przewciwpyłowych - zamienników tradycyjnych masek antysmogowych: P3 (99,95%), P2 (94%), P1 (80%).

  Maska antysmogowa do biegania

  W maskach antysmogowych dla biegaczy najważniejsza jest swoboda oddychania. Podczas aktywności fizycznej płuca wdychają 10 razy więcej powietrza niż w czasie spoczynku. Najlepsze maski antysmogowe do biegania posiadają filtr HEPA, który charakteryzuje się dużą przepuszczalnością powietrza. Wybierając model maski dla siebie, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada specjalny zawór (umożliwiający swobodne regulowanie przepływu powietrza w czasie uprawiania sportu, a tym samym również zużycie filtrów), a także siatkę, która odprowadzi nadmiar wilgoci.

  Przeczytaj także o tym, jak prasować i prać odzież sportową.

  Maska antysmogowa na rower

  Maska antysmogowa na rower, tak jak w modelach do biegania, powinna zapewniać wzmożoną intensywność oddychania. Do jazdy na rowerze sprawdzają się maski klasy P2, jednak w przypadku, gdy źródła emisji zanieczyszczeń znajdują się bardzo blisko, wówczas zaleca się wyłącznie korzystanie z masek klasy P3. Rowerzystom poleca się pełne maski antysmogowe, które oprócz nosa i ust, chronią również oczy, które pod wpływem zanieczyszczeń mogą podrażnić się i łzawić.

  Zobacz także, jak prawidłowo pielęgnować odzież rowerową.

  Maska antysmogowa dla dzieci

  Małe dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie smogu, gdyż ich drogi oddechowe są wąskie i krótkie (co czyni je bardziej narażone na różnego rodzaju podrażnienia i zapalenia) a organizm nie posiada jeszcze w pełni rozwiniętych ochronnych barier. Wybierając maskę antysmogową dla dziecka, należy zwrócić uwagę, aby posiadała ona najwyższej jakości filtr oraz była idealnie dopasowana do twarzy malucha, ale nie można stosować ich poniżej 3 roku życia.

  Maska antysmogowa a oczyszczacz powietrza w domu

  Maski antysmogowe to świetne rozwiązanie do stosowania na zewnątrz, jednak we wnętrzach lepiej sprawdzą się oczyszczacze powietrza. Są to urządzenia, które umożliwiają oddychanie w domu świeżym i czystym powietrzem. Oczyszczacze, podobnie jak maski antysmogowe, posiadają specjalne filtry, które są w stanie zatrzymać nawet najdrobniejsze cząsteczki różnorodnych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Nowoczesne modele urządzeń wyposażone są w kilka rodzajów filtrów, np.: węglowy (wychwytujący lotne związki organiczne oraz brzydkie zapachy), antyalergiczny (pochłaniający nie tylko kurz, pył i sierść, ale również wirusy, bakterie czy cząsteczki PM2,5 będące składnikiem smogu) czy innowacyjny filtr NanoCaptur (usuwający jeden z najbardziej niebezpiecznych związków rakotwórczych, czyli formaldehyd).

  Dodatkowo najlepszej jakości oczyszczacze powietrza posiadają inteligentny czujnik poziomu zanieczyszczeń, tryb cichej pracy, wskaźnik informujący o konieczności wymiany filtrów czy możliwość sterowania urządzeniem za pomocą wygodnej aplikacji w telefonie.

  Przeczytaj także o tym, czym jest oczyszczacz powietrza z jonizatorem i czy warto go kupić?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?