Zabawy sensoryczne są ogromnie ważne w pierwszych latach życia dziecka. Pozwalają bowiem one nie tylko rozwijać poszczególne zmysły, lecz także integrować informacje pochodzące z różnych kanałów (dotykowego, słuchowego, wzrokowego). Nie trzeba do nich wcale skomplikowanych zabawek. Wystarczy to, co z reguły zwykle mamy w domu.

Spis treści

  Zabawy sensoryczne sprzyjają ogólnemu rozwojowi dziecka. Wyczulają go na różnorodne bodźce, pozwalają zintegrować informacje płynące ze świata wewnętrznego i się w nim odnaleźć. Co prawda odkurzacz z funkcją mycia niejednokrotnie przyda się do sprzątania po tego typu zabawie.

  Zabawy sensoryczne – dlaczego takie ważne?

  Zabawy sensoryczne to takie, podczas których dziecko uczy się poznawać świat poprzez zmysły. Odkrycie własnych zmysłów i informacji przez nie przekazywanych pozwala świadomie z nich korzystać i łączyć sygnały wysyłane przez różne kanały.

  Celem zabaw sensorycznych jest nauka kształtów i kolorów, ogólny rozwój zmysłów, kształtowanie umiejętności świadomego korzystania z dotyku, zapachu, wzroku czy węchu. Przy okazji dziecko niejednokrotnie uczy się pracy w grupie, a przede wszystkim spędza czas w sposób aktywny i ukierunkowany. Zabawy sensoryczne dla niemowląt to początek długiej drogi kształtowania zmysłów i umiejętności przetwarzania, łączenia i świadomego wykorzystywania informacji płynących ze świata zewnętrznego. Zabawy sensoryczne dla dzieci wprowadza się w żłobku, przedszkolu, a niejednokrotnie również na etapie edukacji wczesnoszkolnej. 

  Zabawy sensoryczne zachęcają dzieci do poznawania świata, który jest wokół nich, poprzez wąchanie, dotykanie i słuchanie. Warto jednak pamiętać, że w ćwiczenia i zabawy z integracji sensorycznej powinny uruchamiać 7 systemów zmysłowych. W przypadku niemowlęcia należy skoncentrować się zaś przede wszystkim na 3 bazowych systemach: dotyku, równowadze (związanej z układem przedsionkowym) oraz czuciem głębokim.

  Zabawy sensoryczne dla niemowląt

  Odkurzacz z filtrem HEPA z pewnością przyda się do sprzątania dziecięcego pokoju, natomiast same zabawy sensoryczne z niemowlakiem nie przyczynią się do zbytniego bałaganu. Aby pobudzić wrażliwość na dotyk można dziecku na pleckach lub brzuszku rysować palcem proste kształty, literki, z czasem krótkie „wierszyki”. Dobrze jest umożliwić maluchowi jak największy kontakt z różnego rodzaju fakturami i materiałami. Tego typu zabawy można stosować już od 3-4. miesiąca życia. Natomiast około 5-6. warto pomyśleć o przygotowaniu domowego „basenu sensorycznego”, czyli pojemnika wypełnionego różnego rodzaju kształtami lub sypkimi materiałami (kasza, piasek, fasola). W podobny sposób można przygotować również gniotki dla dziecka, czyli balony wypełnione mąką, kaszą, ryżem, cukrem lub grochem.

  Zabawy sensoryczne w żłobku i przedszkolu

  Odkurzacz wielofunkcyjny z pewnością przyda się do sprzątania po zabawach nieco większych dzieci. Nadal należy bowiem umożliwiać im kontakt z różnego rodzaju materiałami, fakturami, kształtami, w tym z materiałami sypkimi. Dzieci powinny je przesypywać, wykonywać z nich babki, ugniatać, nawlekać. W tego typu zabawach świetnie sprawdza się piasek kinetyczny, który można oczywiście kupić w sklepie dla dzieci, można go jednak również wykonać samemu, mieszając mąkę kukurydzianą z olejem spożywczym. Opcjonalnie można dodać dowolny barwnik. Po odkurzacz z funkcją mycia trzeba będzie sięgnąć po zabawach z pianą. Dziecko może wkładać do niej rękę, zanurzyć się całe. Można także sprowokować go do łapania puszczanych przez dorosłych baniek mydlanych. Kolorowe bańki sprzyjają wyczuleniu na kontrasty, a wodne zabawy sprzyjają kształtowaniu refleksu i równowagi. 

  Świetnym pomysłem jest również sypka tablica. Na tacy lub stolnicy wystarczy rozsypać warstwę mąki, kaszy manny lub piasku i zachęcić dziecko do kreślenia na tak przygotowanej tablicy wybranych znaków lub odczytywania tych wykreślonych przez mamę lub tatę.

  W zabawach z dzieckiem można również wypróbować domową ciastolinę, która nie tylko sprzyja kształtowaniu integracji sensorycznej, lecz także pozwala ćwiczyć motorykę małą, która pełni fundamentalną funkcję w kształtowaniu kompetencji językowych i nie tylko. Do wykonania domowej ciastoliny wystarczy sięgnąć po mieszankę mąki, soli, oleju roślinnego, odrobiny proszku do pieczenia oraz gorącej wody.

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Odkurzacz myjący podłogi może się okazać świetnym rozwiązaniem do sprzątania po zabawach sensorycznych, szczególnie tych z wykorzystaniem wody lub piany. Przede wszystkim jednak warto postawić na ten z dobrym filtrem wyłapującym najmniejsze nawet zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Zabawa z przesypywaniem kaszy, mąki lub cukru oraz przygotowanie wszelkiego rodzaju ciastoliny, masy solnej i innych domowych materiałów do pracy z dzieckiem sprzyja uwalnianiu się kurzu i innych drobnym zanieczyszczeń. Szczególnie niebezpieczny jest dla alergików pył i znajdujące się w nim drobne zanieczyszczenia, których nie widać gołym okiem. Do takiego sprzątania idealnie nadaje się odkurzacz z filtrem HEPA. Ciekawym rozwiązaniem jest również odkurzacz wielofunkcyjny, zabawy odbywają się bowiem w różnych częściach domu i mieszkania, warto więc postawić na rozwiązanie, które pozwoli skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z różnych powierzchni bez konieczności zmieniania szczotki. Odkurzacz do paneli może się okazać w takim przypadku niewystarczający. Dodatkowo, jeśli podczas zabaw sensorycznych z dzieckiem często korzysta się z sypkich materiałów, można pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza, który pozwoli nie tylko usunąć zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, lecz także (w przypadku nowoczesnych urządzeń) nawilży je i przywróci odpowiedni klimat w pomieszczeniu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?