Zabawy sensoryczne są ogromnie ważne w pierwszych latach życia dziecka. Pozwalają bowiem one nie tylko rozwijać poszczególne zmysły, lecz także integrować informacje pochodzące z różnych kanałów (dotykowego, słuchowego, wzrokowego). Nie trzeba do nich wcale skomplikowanych zabawek. Wystarczy to, co z reguły zwykle mamy w domu.

Spis treści

  Zabawy sensoryczne sprzyjają ogólnemu rozwojowi dziecka. Wyczulają go na różnorodne bodźce, pozwalają zintegrować informacje płynące ze świata wewnętrznego i się w nim odnaleźć. Co prawda odkurzacz z funkcją mycia niejednokrotnie przyda się do sprzątania po tego typu zabawie.

  Zabawy sensoryczne – dlaczego takie ważne?

  Zabawy sensoryczne to takie, podczas których dziecko uczy się poznawać świat poprzez zmysły. Odkrycie własnych zmysłów i informacji przez nie przekazywanych pozwala świadomie z nich korzystać i łączyć sygnały wysyłane przez różne kanały.

  Celem zabaw sensorycznych jest nauka kształtów i kolorów, ogólny rozwój zmysłów, kształtowanie umiejętności świadomego korzystania z dotyku, zapachu, wzroku czy węchu. Przy okazji dziecko niejednokrotnie uczy się pracy w grupie, a przede wszystkim spędza czas w sposób aktywny i ukierunkowany. Zabawy sensoryczne dla niemowląt to początek długiej drogi kształtowania zmysłów i umiejętności przetwarzania, łączenia i świadomego wykorzystywania informacji płynących ze świata zewnętrznego. Zabawy sensoryczne dla dzieci wprowadza się w żłobku, przedszkolu, a niejednokrotnie również na etapie edukacji wczesnoszkolnej. 

  Zabawy sensoryczne zachęcają dzieci do poznawania świata, który jest wokół nich, poprzez wąchanie, dotykanie i słuchanie. Warto jednak pamiętać, że w ćwiczenia i zabawy z integracji sensorycznej powinny uruchamiać 7 systemów zmysłowych. W przypadku niemowlęcia należy skoncentrować się zaś przede wszystkim na 3 bazowych systemach: dotyku, równowadze (związanej z układem przedsionkowym) oraz czuciem głębokim.

  Zabawy sensoryczne dla niemowląt

  Odkurzacz z filtrem HEPA z pewnością przyda się do sprzątania dziecięcego pokoju, natomiast same zabawy sensoryczne z niemowlakiem nie przyczynią się do zbytniego bałaganu. Aby pobudzić wrażliwość na dotyk można dziecku na pleckach lub brzuszku rysować palcem proste kształty, literki, z czasem krótkie „wierszyki”. Dobrze jest umożliwić maluchowi jak największy kontakt z różnego rodzaju fakturami i materiałami. Tego typu zabawy można stosować już od 3-4. miesiąca życia. Natomiast około 5-6. warto pomyśleć o przygotowaniu domowego „basenu sensorycznego”, czyli pojemnika wypełnionego różnego rodzaju kształtami lub sypkimi materiałami (kasza, piasek, fasola). W podobny sposób można przygotować również gniotki dla dziecka, czyli balony wypełnione mąką, kaszą, ryżem, cukrem lub grochem.

  Zabawy sensoryczne w żłobku i przedszkolu

  Odkurzacz wielofunkcyjny z pewnością przyda się do sprzątania po zabawach nieco większych dzieci. Nadal należy bowiem umożliwiać im kontakt z różnego rodzaju materiałami, fakturami, kształtami, w tym z materiałami sypkimi. Dzieci powinny je przesypywać, wykonywać z nich babki, ugniatać, nawlekać. W tego typu zabawach świetnie sprawdza się piasek kinetyczny, który można oczywiście kupić w sklepie dla dzieci, można go jednak również wykonać samemu, mieszając mąkę kukurydzianą z olejem spożywczym. Opcjonalnie można dodać dowolny barwnik. Po odkurzacz z funkcją mycia trzeba będzie sięgnąć po zabawach z pianą. Dziecko może wkładać do niej rękę, zanurzyć się całe. Można także sprowokować go do łapania puszczanych przez dorosłych baniek mydlanych. Kolorowe bańki sprzyjają wyczuleniu na kontrasty, a wodne zabawy sprzyjają kształtowaniu refleksu i równowagi. 

  Świetnym pomysłem jest również sypka tablica. Na tacy lub stolnicy wystarczy rozsypać warstwę mąki, kaszy manny lub piasku i zachęcić dziecko do kreślenia na tak przygotowanej tablicy wybranych znaków lub odczytywania tych wykreślonych przez mamę lub tatę.

  W zabawach z dzieckiem można również wypróbować domową ciastolinę, która nie tylko sprzyja kształtowaniu integracji sensorycznej, lecz także pozwala ćwiczyć motorykę małą, która pełni fundamentalną funkcję w kształtowaniu kompetencji językowych i nie tylko. Do wykonania domowej ciastoliny wystarczy sięgnąć po mieszankę mąki, soli, oleju roślinnego, odrobiny proszku do pieczenia oraz gorącej wody.

  Zobacz także: Zabawa cieczą newtonowską

  Jaki odkurzacz wybrać?

  Odkurzacz myjący podłogi może się okazać świetnym rozwiązaniem do sprzątania po zabawach sensorycznych, szczególnie tych z wykorzystaniem wody lub piany. Przede wszystkim jednak warto postawić na ten z dobrym filtrem wyłapującym najmniejsze nawet zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Zabawa z przesypywaniem kaszy, mąki lub cukru oraz przygotowanie wszelkiego rodzaju ciastoliny, masy solnej i innych domowych materiałów do pracy z dzieckiem sprzyja uwalnianiu się kurzu i innych drobnym zanieczyszczeń. Szczególnie niebezpieczny jest dla alergików pył i znajdujące się w nim drobne zanieczyszczenia, których nie widać gołym okiem. Do takiego sprzątania idealnie nadaje się odkurzacz z filtrem HEPA. Ciekawym rozwiązaniem jest również odkurzacz wielofunkcyjny, zabawy odbywają się bowiem w różnych częściach domu i mieszkania, warto więc postawić na rozwiązanie, które pozwoli skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z różnych powierzchni bez konieczności zmieniania szczotki. Odkurzacz do paneli może się okazać w takim przypadku niewystarczający. Dodatkowo, jeśli podczas zabaw sensorycznych z dzieckiem często korzysta się z sypkich materiałów, można pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza, który pozwoli nie tylko usunąć zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, lecz także (w przypadku nowoczesnych urządzeń) nawilży je i przywróci odpowiedni klimat w pomieszczeniu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?