Czyszczenie fotelika samochodowego to jeszcze jeden obowiązek rodzica, o którym nie można zapominać. Im rzadziej pierzesz jego tapicerkę, tym więcej niebezpiecznych bakterii i innych mikroorganizmów się na niej gnieździ, przez co podróż fotelikiem może powodować uczulenie lub reakcję skórną. 

Spis treści

  Fotelik samochodowy jest stosunkowo prosty w czyszczeniu. Producenci dbają bowiem o to, by tapicerkę było łatwo odpiąć od całej konstrukcji. Dzięki temu można ją bez problemu wyprać w pralce.

  Jak wyczyścić fotelik samochodowy?

  Najbardziej brudzącą się częścią fotelika samochodowego jest oczywiście tapicerka. To na niej lądują resztki jedzenia, wylany sok lub inny napój, a także błoto z bucików. Tapicerkę trzeba regularnie prać, aby jak najdłużej nam służyła. Producenci fotelików samochodowych wykorzystują najczęściej tkaniny typu premium, które się nie kurczą ani nie rozciągają po praniu, dzięki czemu dłużej zachowują idealny wygląd. Nie oznacza to jednak, że obowiązek czyszczenia fotelika można lekceważyć. Częstotliwość czyszczenia i prania tapicerki zależy od tego, jak często fotelik jest używany. Znaczenie ma także zachowanie samego malucha. Jeśli dziecko lubi jeść w samochodzie, musisz liczyć się z tym, że fotelik trzeba będzie czyścić nieco częściej. Jeżeli nie możesz zdjąć tapicerki, wyczyść całość z pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki. To powinno wystarczyć do usunięcia zanieczyszczeń.

  W drodze warto jednak zawsze mieć ze sobą zapasową tapicerkę do fotelika. Jeśli w podróży dojdzie do poważniejszego zabrudzenia siedziska (np. rozleje się na niego zupka albo sok), bez problemu będzie można dokonać wymiany materiału i ruszyć w dalszą podróż.

  Jak zdjąć tapicerkę z fotelika samochodowego?

  Aby uprać tapicerkę, najpierw trzeba ją zdjąć z fotelika. Nie należy tego robić na siłę ani szarpać za materiał, bo można uszkodzić nie tylko samą tapicerkę, lecz także konstrukcję siedziska. Informacje o tym, jak poprawnie i łatwo zdjąć materiał z plastikowej konstrukcji, znajdziesz w instrukcji od producenta. Wielu z nich udostępnia też w Internecie filmiki, które pokazują, jak odpowiednio wykonać tę czynność. Pamiętaj, że odpinanie i zapinanie tapicerki może różnić się w zależności od modelu lub marki, zawsze więc dokładnie sprawdź instrukcję.

  Czyszczenie fotelika – zanim włożysz materiał do pralki

  Czyszczenie fotelika samochodowego warto rozpocząć od dokładnego odkurzenia całości. Z pomocą może przyjść np. TEFAL AIR FORCE 360 FLEX PRO TY9471, który zaprojektowano z myślą o osobach szukających łatwego w obsłudze i kompaktowego odkurzacza. Jest to odkurzacz bezprzewodowy z modułem ręcznym, więc idealnie sprawdza się w sprzątaniu samochodu. Z jego pomocą można szybko odkurzyć każdy zakamarek fotelika. Dopiero po usunięciu ewentualnych okruchów jedzenia i innych zabrudzeń można włożyć tapicerkę do pralki.

  Zanim jednak nastawisz pranie, po raz kolejny sprawdź instrukcję od producenta. Znajdziesz tam informacje, w jakim programie i jakiej temperaturze prać tapicerkę. Przestrzegaj tych zaleceń, aby nie zniszczyć materiał. Każda instrukcja użytkowania fotelika zawiera dokładne informacje na temat prania danego modelu. Można je również znaleźć na stronach internetowych producentów. Unikaj stosowania silnych środków chemicznych i detergentów, ponieważ mogą powodować przebarwienia. Najlepiej wybierz środek antyalergiczny, przeznaczony do prania dziecięcych rzeczy. Dzięki temu zyskasz pewność, że resztki detergentu pozostałe po praniu na foteliku nie będą powodować np. uciążliwej reakcji skórnej u dziecka. 

  Po praniu dokładnie wysusz tapicerkę. Podczas ponownego montażu pamiętaj o odpowiednim nałożeniu otulinek na pasy fotelika, zgodnie z instrukcją producenta. Pamiętaj, aby na koniec wszystko jeszcze raz dokładnie sprawdzić. Niedopięta tapicerka może w trakcie jazdy powodować dyskomfort dziecka. 

  Kiedy chcesz się pozbyć wszystkich bakterii z fotelika

  Warto pamiętać, że dopiero pranie w 60 stopniach Celsjusza gwarantuje usunięcie z tapicerki fotelika samochodowego wszystkich niebezpiecznych bakterii, drobnoustrojów oraz innych mikroorganizmów, które mogą bytować we włóknach materiału. Jeśli więc chcesz mieć absolutną pewność, że fotelik jest idealnie czysty, skorzystaj z pomocy generatora pary lub stacji parowej. Taka zaawansowana parownica jak IXEO POWER od Tefala gwarantuje wyrzut pary pod bardzo dużym ciśnieniem. Połączenie dużego ciśnienia wyrzutu z wysoką temperaturą sprawia, że para wykazuje właściwości antybakteryjne. Czyszcząc tapicerkę fotelika samochodowego gorącą parą, masz więc pewność, że z materiału znikają wszelkiego rodzaju niebezpieczne zanieczyszczenia, których nie udało się usunąć w pralce. Tego typu rozwiązanie z pewnością przyda się w przypadku fotelików, w których niemożliwe jest odpięcie tapicerki. Po usunięciu największych zabrudzeń gąbką warto pomyśleć o odkażeniu materiału z pomocą gorącej pary. W ten sposób można wykorzystywać TEFAL IXEO Power nie tylko do czyszczenia fotelika samochodowego, lecz także pluszowych zabawek dziecka, różnego rodzaju akcesoriów lub odzieży wierzchniej. Plusem takiego rozwiązania jest to, że model marki Tefal ma moduł ręczny, więc nawet jeśli zechcesz odświeżyć fotelik bez wyjmowania go z samochodu, zrobisz to bez większego problemu. Przy okazji możesz w ten sposób odkazić całą tapicerkę w samochodzie. Usunięcie z niej różnego rodzaju zanieczyszczeń z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu codziennej jazdy. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?